ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

ביום שנולד הבעש”ט נשרף הגיהנום

30 במרץ 2015 גדי איידלהייט

“ביום שנולד הבעש”ט נשרף הגיהנום ונועצו ביניהם  האדריכלים של מעלה מה לעשות, והוחלט שגן העדן כבר נתיישן ויבנו חדש ואת הישן יעבירו לגיהנום”

כך פותח הספר. הבעש”ט, מייסד תנועת החסידות שינה את הגיהנום. הוא יישאר גיהנום אבל תמיד יהיה בו משהו מגן העדן. זהו לא אותו הגיהנום הראשון שנשרף באש של עצמו כמי שנגזר עליו עונש גיהנום במעין התייחסות עצמית פרדוקסלית. והגיהנום החדש? הרי הוא גן העדן הקודם, ומי שנמצא שם אמנם אינו בגן העדן החדש והמשודרג, אבל גם אינו יודע גיהנום אמיתי מהו.

בנימין שבילי ערך וליקט וסידר סיפורים חסידים, טיפה מן הים, לספר נאה ומרשים, פורמט בינוי בכריכה קשה לפי נושאים שונים: אלוהים, אדם וחווה, לידה, מקום, תשוקה, שבת, בעלי חיים, אור הגנוז, חגים ומועדים, שידוכים, צדיקים, שיגעון (פרק ארוך במיוחד), חתונה, עניים ועשירים, ארץ ישראל, בית המדרש, צדיקים, אליהו, תלמיד ורוב, זוגיות, גלות, רפואה, מוות, משיח, גן עדן וגיהנום.

לסיפורים לא נלווים כל דברי ביאור. בהקדמה מבאר העורך כמה מהם מעין דוגמאות שיסייעו לקורא להבין את מתודת הלימוד של הסיפור על מנת לרדת ולחקור את שורשו. בסיפור החסידי תמיד מסתתר מסר כלשהו וככל שהסיפור מוזר ומשונה יותר (ולעיתים אף אבסורדי) כך יש להעמיק יותר על מנת לגלות את המסר.

הספר מתאים מאד כמתנה לכל רחבי הדעת הנהנים מסיפור טוב ואוהבי חשיבה.

לא הכרתי את הוצאת 62 ולא שמעתי עליה. זוהי הוצאה בראשית דרכה המחפשת את החוויה הדתית והחוויה הנשית והקומה על ידי סמדר הרצפלד. נאחל להוצאה זו בהצלחה.

ביום שנולד הבעשט - כריכת הספר

ביום שנולד הבעשט

ביום שנולד הבעש”ט נשרף הגיהנום
אנתולוגיה של הסיפור החסידי
עורך בנימין שיבלי
הוצאת 62 תשע”ה

מגב הספר
הסיפור החסידי הוא מפסגותיה של הספרות העברית המודרנית, ואולי אף ראשיתה. הסיפורים החסידיים מקסימים דווקא בגלל שפתם המיוחדת והאנרכיסטית, מפעימים אותנו שוב ושוב בחופשיותם, בחוצפתם ואף, שערך את האנתולוגיה הזאת, בחר בנימין שבילי בטירופם. הסופר והמשורר להציג את הסיפור החסידי כמין קרנבל של רוח חדשה ואופטימית. כשם שרוח חדשה זאת רעננה אי אז את חיי האדם היהודי הפשוט שישב בביתו או בבית המרזח, בבית הכנסת או בבית המדרש, היא יכולה להביא גם אותנו למצב של התעוררות והתחזקות נפשית ורוחנית. הסיפורים המובאים כאן עוסקים בכל ביטויי החיים. אפשר למצוא בהם כיסופים לאלוהים, געגועים, אומץ ופחד, הפנמה והדחקה, ארוטיקה, אהבה, לידה, ימים טובים, גילוי אליהו, פרנסה, זוגיות, מוות, חיים אחרי המוות, גלות, גאולה…  הכל נמצא בהם. לא תמיד קל להבין אותם ואת מה שחבוי בתוכם, ולעתים אף נדמה שחלקם אינם אלא דברי הבל ושטות או  לחשוב שאלה סיפורים סגורים הנהירים רק ליודעי ח”ן, אבל לסיפור החסידי אין פרשנות בלא חוויה אישית. עומקו תלוי במשמעויות שקוראיו מסוגלים לתת לו. לכל קורא נתיב המיועד לו, והוא יובילו אל עולמו הפנימי שמחכה לו בתוךהסיפור

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *