ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

בלב פתוח

3 ביוני 2019 גדי איידלהייט

לפני זמן מה, בסקירה על סדרת הספרים סודות היהדות כתבתי שבעייני, הרב אבן ישראל (שטיינזלץ) הוא אחד מגדולי ההוגים כיום, והנה הזדמנות באה לפרוע את השטר. הספר בלב פתוח מסכם שיחות שערך יהושע זקבך עם הרב שטיינזלץ, והן פותחות חלון להגותו של הרב. ספרי שיחות עם רבנים, הם סוגה נפוצה ודי אהובה במגזר. מי לא ירצה לדעת מה רב שהוא מעריך, חושב בנושאים שונים, אולם בעוד שבספרים אחרים יש שאלות ותשובות, ובאמת מחשבותיו של הרב גלויות, בספר זה, בדיוק כמו שתמונת הכריכה שלו מראה, נקבל רק מחצית מהדברים. לא שאלה ותשובה, אלא שאלות ודיון מעמיק בכל תחום, אבל תשובות מלאות לא יופיעו.

תשובותיו של הרב, בכל נושא שלא יהיה, אינן רק דעותיו, אלא דיון עמוק בסוגיות המרכיבות את אותו נושא. ישנם כאלו שיתאכזבו, רצונם לדעת מה הרב חושב, אולם לדעתי, היתרון בספר כזה הוא עצום, מאחר והוא פותח לנו צוהר לתהליכי חשיבה מרתקים אצל אדם דגול, ולא מלמד אותנו מה לחשוב, אלא איך בכלל לגשת לנושא ולהתמודד איתו תוך שאנו מעלים שיקולים משיקולים שונים.

ריבוי הנושאים, מהשאלה הבסיסית על תפקידו של האדם בעולם, מה משמעות החיים דרך הפרקים להיות בשמחה ומה היא אותה שמחה זו, זוגיות ומשפחה, התמודדות עם רוע וצרות, ופרק שבאופן טבעי עניין אותי במיוחד – היחס לספרות, מראים שאין נושא שנעלם ממחשבתו של הרב.

עיון בפרקים עצמם, יראה שגם אין נושא שהוא ברור ופשוט שלא צריך ללמוד עליו. לפעמים אנו שומעים דעות נחרצות ביותר, גם, ואולי בפרט, מצד רבנים, אולם אצל הרב שטיינזלץ, לנחרצות זו אין מקום, ובמקומה אנו מקבלים מינעד רחב של דעות ושיקולים.

אודה, שלקח לי זמן רב מאוד לכתוב על ספר זה. אני קורא בו, פעם ועוד פעם, כבר זמן לא מועט, וגם בפרקים שקראתי כמה פעמים, מגלה עוד צדדים ורעיונות חדשים, ולא ידעתי כיצד אוכל לסכם את כל גדלותו של ספר זה. בסקירה אותה הבאתי למעלה, תיארתי גם את פירוש של הרב לתלמוד הבבלי, אחד ממפעלי החיים המשמעותיים ביותר ובוודאי מפעל הפרשנות הגדול ביותר בדורות האחרונים, ובו עמדתי על דרך הצמצום בדבריו של הרב. פירושו המתומצת לא יעשה עבורך את העבודה, ולא ילמד במקומך. הוא יסלול לך דרך, ייחלץ אותך במקומות קשים, יתן כמה מילים שיבהירו נקודה קשה, אולם האחריות היא על הלומד. תמציות זו מורגשת גם בספר זה, שאין בו אפילו מאתיים עמודים, אולם כל עמוד והוא עולם ומלואו, גדוש ומלא כל טוב.

ועל כן, יישר כוח גדול לד”ר זקבך, על השיחות ועל העריכה של דברי הרב, ששומרת גם על תמציתיות וקצרה, וגם לא מנסה לפרש את דברי הרב, אלא פשוט להביאם, אולם מצליחה לגעת בנושאי הליבה בצורה מעמיקה, תוך שהיא לוקחת את הקורא למסע אינטלקטואלי יהודי במוחו של הרב שטיינזלץ, שלאחר קריאת ספר זה אני משוכנע עוד יותר בטענתי, שהוא אחד מגדולי האינטלקטואלים החיים עמנו כיום.

כריכת הספר בלב פתוח
כריכת הספר בלב פתוח

בלב פתוח – שיחות בארבע עיניים עם הרב עדין אבן ישראל שטיינזלץ
יהושע זקבך
מגיד 2018

מגב הספר

בלב פתוח נולד בעקבות סדרת מפגשים בין המחבר לרב עדין אבן־ישראל (שטיינזלץ). עולמו האינטלקטואלי של הרב עדין ניזון משילוב ייחודי שבין מקורות יהודיים רבים לבין עולמות הספרות והרוח, מדעי הטבע והמתמטיקה. שילוב נדיר זה יוצר תובנות ייחודיות ומקוריות אודות נושאים הקשורים בחיי היום יום ואודות האמונות הבסיסיות המלוות את חיינו.

 בין הנושאים שבספר נמצא דיונים אודות דרכי בחירת האדם את מסלול חייו, יראת שמיים בדור שאין בו יראה, חירות וחופש, הבקשה לשלווה, ודרכים לחיות בשמחה. עוד נמצא עיסוק בהתחדשות דתית, תפקידי ההנהגה, הזוגיות ואתגריה, מטרת החינוך, ובשאלת היכולת להיות ‘ממלכת כהנים’. החלק האחרון דן בעולם האומנות היהודית ותפקידיו, היחס לספרות הכללית, היחס לעולם המודרני והפוסט מודרני, ועוד. ספר זה מיועד לאנשים שיש בליבם געגוע לעולמות של טוב, אמת ויופי, ולאלו המבקשים לחיות חיים שיש בהם רוח ומשמעות.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *