ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

במלוא הדופק

7 בספטמבר 2017 גדי איידלהייט

“חיכיתי לאוטובוס שעתיים וחצי והצטערתי מאד. אמנם זה רק האוטובוס שלא הגיע, אבל זה הרגיש מאוד אישי”.

אני לא האיש המתאים לכתוב על רווקות בכלל ועל רווקות מאוחרות בפרט. התחתנתי בגיל צעיר, יש שיגידו צעיר מדי, והנושא זר לי לחלוטין. אולי דווקא בגלל זה ובגלל שלא חוויתי דבר מהמתואר בספר, קריאתו נחוצה יותר.

לפעמים נראה שיש איזה זוהר בחיי הרווקות. עושים מה שרוצים, לוקחים חל”ת לחצי שנה ונעלמים בדרום אמריקה או בניו-יורק, יש חברה שמסתובבים איתם כול הזמן, ארוחות שבת נחמדות והמון המון ידידים, אולם זוהר זה הוא רק כלפי חוץ, והאמת, כפי שמתגלה בספר זה, וכפי שיתגלה בכל שיחה עם רווקה או רווק, כואבת.

אלומה לב כותבת בכנות, מעומק הלב וברגישות רבה. מעומק הלב וישר לתוך הבטן של הקורא. האוטובוס הוא רק המשל לחתן ולחתונה שלא מגיעה. שעתיים וחצי הם המון זמן, והוא כבר היה צריך להגיע, ואמנם ההמתנה לאוטובוס היא פסיבית, וחיפוש בן או בת זוג הם משימה אקטיבית, אבל לפעמים נראה שמרימים ידיים ורק מחכים, לא שעתיים וחצי וגם לפעמים יותר משנתיים וחצי. ובאמת, אלומה לב מתארת לנו את כל השלבים. את ההתרגשות הראשונית, את המחשבה שהדייט הבא יהיה הדייט, את ההשקעה וההתכוננות, וגם את השברון, ואת חוסר הרצון לצאת לעוד דייט ואת האכזבות ותחושת הכישלון.

אולם למרות כל זאת, הספר אינו ספר פסימי. הוא מתאר מצב קיים, מצב שאינו טוב, לא עבור בודדים ולא עבור החברה בכללותה. מה אפשר לעשות? לא יודע. אולי להפעיל את הראש, אולי לנסות להסתכל יותר לצדדים. אולי לערב את הרווקים והרווקות בחיי הקהילה ולא לתת להם להסתגר בביצה משל עצמם. זה תהליך דו כיווני, אבל כתושב גבעת שמואל, אין אפשרות שלא לראות את הפער בין המשפחות הצעירות בגינה אחר הצהריים, לבין רווקי ורווקות הביצה בערב שבת. כולם יכולים להיות תושבי אותו בניין, אבל אלו עולמות שונים שחייבים לחבר ביניהם. לא מזמן ביקרתי בניו-יורק בשבת באפר ווסט סייד, ולסעודה שלישית הזמינו שדכנית. גם בניו יורק, התופעה קיימת, אולם שם נראה שהקהילה לוקחת יותר אחריות.

בספרים מסוג זה אני נתקל לפעמים בבעיה. אנשים אומרים לי: “המלצת, יופי. אבל למה לי לקרוא על צרות של אחרים”? התשובה היא שקודם כל הצרות האלו יכולות להיות גם שלך, אבל יותר מכך, הקריאה תעזור לך להכיר את האחר, את מצוקותיו, ולשפר את עצמך. אולי יש לך אפשרות לפתרון המצוקה, וגם אם לא, יותר רגישות ויותר קשב, שלפעמים הם באמת כל מה שאנחנו יכולים לעשות, יועילו מאד.

 

כריכת הספר במלוא הדופק

במלוא הדופק

במלוא הדופק
אלומה לב
ידיעות ספרים 2017

מגב הספר

ריבונו של עולם, הייתי מבקשת, עשה שהזמן יהיה תמיד לטובתי.

בתנופה ובעדינות שולחת אלומה לב יד חשופה אל עומק החומר האפל וכורה בו פחם של זהב. במלוא הדופק הוא מסעה של הנפש בחיפוש אחר האהבה ואחר הבית. כאשר מתגלה כי המסע ארוך מן הצפוי, מחליטה הכותבת להתמסר לדרך ובוחנת בפיכחון ובכנות את הקשר בין רווקות ארוכת שנים ובין כל מרכיבי החיים המושפעים ממנה. התוצאה פורשת לפני הקורא פרגמנטים מדויקים של חוויות ותובנות, המנוסחים בכישרון רב בידי מי שהמילים הן לה ככווייה וכמסנן קרינה כאחד. אך לא רק רווקות ורווקים ימצאו את עצמם בספר זה; כל מי שידע בחייו צמא אמיתי מהו יגלה בו באר לשאוב בה מים רבים להרוות את צימאונו.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *