ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

בנחת רוח – הרב זאב קרוב

19 באפריל 2013 גדי איידלהייט

ספרו של הרב קרוב, עוסק בסוגיות שונות בתחום החינוך ומנסה להוות מדריך פרקטי להורים. בספר, Western union agent המצטרף לשורה ארוכה של ספרי חינוך, מבוא כללי לנושא החינוך בנושאים שונים ומדריך מעשי המתחלק לקבוצות גיל שונות  (מ-0 עד 20 בחלוקה לקבוצות של חמש שנים), כאשר תתי הפרקים נושאים כותרות זהות, כלומר נושאי החינוץ נשארים זהים ורק ההתמודודת איתם משתנה בהתאם לגילאי הילדים. אחד הדברים החשובים בסוף כל פרק הוא מה לא עושים בגילאים האלו ובסופו של הפרק שאלות ותשובות. למשל בפרק מה לא לעשות לגילאי 5-10 מופיע כי לא צריכים ללמדם, לא משנה ולא תלמוד, אולי רק מסכת אבות בצורה פשוטה ובנוסף בגילאים האלו לא להלחיץ את הילדים בנוגע להישגים לימודיים ולהתרכז הרבה יותר במידות טובות ובדרך ארץ. השאלות בהן עוסק הפרק הן שאלות כלליות כדוגמת הילד לא רוצה ללכת לבית הספר, הילד מתחבר לילדים שאינם נראים לנו והילד אובחן כבעל קשיי למידה. גם התשובות הן כלליות ולא מחליפות ייעוץ מפוקט במקרה הצורך, אלא באות כהדגמה.

הספר יוצא מתוך המשנה באבות המביא את דברי רבי יהודה בן תימא (אבות ה’ כא):

“הוא היה אומר: בן חמש שנים למקרא; בן עשר למשנה; בן שלוש עשרה למצות; בן חמש עשרה לתלמוד; בן שמונה עשרה לחופה; בן עשרים לרדוף; בן שלושים לכוח; בן ארבעים לבינה; בן חמישים לעצה; בן שישים לזקנה; בן שבעים לשיבה; בן שמונים לגבורה; בן תשעים לשוח; בן מאה כאלו מת ועבר ובטל מן העולם”, תוך התרכזות בחלק הראשון שלה בלבד (עד גיל 20), בהבהרת המושגים מקרא, משנה ותלמוד.

בסופו של הספר מרכז הרב קרוב שלושים ושניים עקרונות שהופיעו בספר. זוהי למעשה תמצית הספר אולם העקרונות לבד דורשים הרחבה ובאים רק בתור תזכורת או סיכום. העקרונות מחולקים למטרת החינוך, החינוך לעצמאות, ענישה (או יותר נכון אי-ענישה), מדרג חינוכי, יחסי הורים ילדים, חינוך בנחת, סמכות הורית, חינוך לאמונה לתורה ולמצוות.

למרות שהדבר לא נכתב בשום מקום, הספר מיועד לציבור הדתי. אמנם העקרונות הבסיסיים נכונים גם בציבור החילוני, אולם הספר עוסק בעולם תוכן שונה, והנושאים והדוגמאות ברובם יהיו לא רלוונטים לציבור חילוני. מאחר וספרי חינוך, ישראליים ומתורגמים קיימים לרוב, הרי שהפנייה לציבור הדתי היא ייחודו של הספר. ייחוד מענין נוסף של הספר הוא ההדגשה, שחשובה במיוחד בציבור הדתי, ואפילו יותר בחרדי לחינוך לעצמאות. כמובן שחינוך לעצמאות עלול להביא לסתירה עם נושאים אחרים, כגון סמכות הורית. הרב מתייחס לקונפליקט זה ומנסה להציע שיטה לאזן בין צרכי החינוך השונים. נושא הסבלנות מופיע בספר בהרחבה, כמו שגם נרמז בשפ הספר עצמו  וגם בתחום החינוך למצוות הרב מדגיש את הצורך לא ללחוץ על הילדים יותר מדי ולהכריח אותם לעשות דברים ובלשונו: “יש לזכור כל הזמן שהילדים בגילים אלה אינם מחויבים במצוות. אין סיבה להלחיץ ולהילחץ. הקב”ה לא התבלבל בכך שחייב את הבנות במצוות רק בהגיען לגיל שתים עשרה ואת הבנים בהגיעם לגיל שלוש-עשרה. אדרבה, זהו הזמן לחנך במתינות ובהדרגה. צריך לגרום לילד לאהוב את הכיפה שלראשו, את הציצית שהוא לובש, את נטילת הידיים ואת העזרה בבית ולאחרים. לא נכפה בגילים אלה על ילדינו אף לא מצווה אחת. הם אינם מחויבים, ואנו מחויבים לחנכם על פי דרכם ולא לכפות ולהמאיס עליהם את התורה ואת המצוות”

הספר מומלץ מאד להורים בכל הגילאים ומצוין כמתנה להולדת הילד הראשון, אבל גם אם הילדים כבר גדולים יותר, הספר רלוונטי ונותן רעיונות וכלים שונים שאפשר להשתמש בהם. בסופו של דבר, כמו רוב הספרים מסוג זה, הספר הוא מדריך המכיל הרבה שיטות וכלים. ההורים צריכים לקרוא אותו בקפדנות, לבדוק מה הם רוצים בחינוך ילדיהם מתוך המבחר הרב המוצע, האם ההגדרות של הרב קרוב תואמות את ההגדרות שלהם (ובדרך כלל תתגלה תאימות חלקית כלשהי) ואת ההנחיות מהספר אותם הם רוצים לבחור וליישם.

בנחת רוח הרב קרוב

בנחת רוח הרב קרוב

בנחת רוח
סוגיות בחינוך מלידה ועד בגרות
הרב זאב קרוב
הוצאת ידיעות ספרים תשע”ג 2013

הפרק הראשון מהספר באתר עברית

One Comment

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *