ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

בניין שלם

1 ביוני 2013 גדי איידלהייט

אין יור פייס, בדיוק ככה, כשם הבלוג הישיר של שלומית, יעל משאלי מטיחה שלל בעיות זוגיות ישר בפרצוף של הקורא. בניין שלם? בניין שבור… כבר בפתיחת הספר מישהי שורפת את האוטו של בעלה. מדוע נעשה צעד חריג כל כך ועל ידי אנשים הנראים נורמליים לגמרי? אבל לא רק שם יש בעיות. ניקח לדוגמה את נעם ואהרון. לנעם פשוט נמאס מחיי הנישואים שלה. לכאורה, בעל טוב, אוהב, חמישה ילדים והכל בסדר, אבל לנעם נמאס, בעלה אינו באמת רואה אותה אינו מכיר אותה, אינו חבר שלה אלא איזו פונקציה טכנית רשומה בתעודת הזהות שלה בלבד. היא משתנה מולו והוא אפילו לא שם לב ולנעם פשוט נמאס אבל היא לא מסוגלת להסביר לאף אחד, גם לא לעצמה, למה. ובהמשך הספר זוגות נוספים ובעיקר עיות נוספות.  והבעיות? מחוסר תשומת לב ושותפות בבית, שעמום,  שעמום, אי הכרה של בן הזוג, אלמנות מוקדמת ויחסים חמות-כלה בעייתים במיוחד ועד לבגידות. מספר בעיות או דגמי משפחות דווקא חסרות בסיפור כגון זוגות שזה אך התחתנו, משפחות בהם יש בעיות עם ילדים מתבגרים ונושא של אלימות בתוך המשפחה. במקום נושאים אלו, מעדיפה משאלי לעסוק מעט גם בנושא הרווקות המאוחרות וזאת על ידי שתי דמויות, שלומית בת ה-27 (הכותבת בלוג חד ונוקב בחשאי) ושמוליק בן הארבעים המסרב להתבגר. גם שם משאלי יורדת לאמת הבסיסית והיא ההתעסקות המרובה מדי במראה החיצוני, על ידי בחורים ובחורות כאחד, והחיפוש אחר המושלם הלא קיים.

משאלי מדברת על הכל. כל הבעיות האלו קיימת אצל הציבור הדתי, זה שלפעמים מעדיף לטאטא אותן, להתעלם מהן ולהגיד שאצלו זה לא יכול להיות. מילא ניכור בין בני זוג, אבל בגידות ואלימות? מסתבר שכן. גם הנושא של יחסים לפני חתונה עולה ואפילו המילה המפורשת (שבגימטריה עולה לכדי 220) מוזכרת. אין נסיונות ליפות את המציאות. הבית היהודי גם נתון גם הוא בבעיות העיתים ואינו נשאר חסין בפניהן. הספר משתרע על פני למעלה משנה ובוחן את השינויים שחלו בדמיות, לטוב ולרע.

משאלי, אופטימית עם ניסיון מנסה להפיח מעט תקווה בחלקו האחרון של הספר הנושא את השם “אבן פינה” ומרמז על התחלות חדשות. ואכן ניצנים של זוגיות חדשות ניבטים ועולים, אולם גם הם שבריריים ונתונים בסיכון מתמיד. גיבוריה של משאלי מתקשים להשתחרר מטראומות העבר שלהם, חלקם הולכים לטיפול (והספר נראה מעודד מאד הליכה לטיפולים). לפעמים הטיפול חושף את חוסר היכולת של הדמויות להתמודדות, כדוגמת השיח הבא בין הפסיכולוג לנעמי: “ועל עצמך? על עצמך את גם כועסת לפעמים? אף פעם לא! על עצמי אני מרחמת!”. בסופו של דבר חלקם מצליחים להשתחרר מהעבר ולהמשיך הלאה וחלקם נשארים תקועים במקום. נושא אחר המוזכר כמעין דרך אגב הוא היחס לדת הדת ונראה כי המשברים הזוגיים, לפי משאלי, מובילים מהר מאד להתרופפות דתית ובעיקר בצד הנשי. בוודאי הדבר הראשון הוא שהאשה מורידה את כיסוי הראש ומסמנת שהשתחררה מבעלה, אולם בנושאים כמו שמירת שבת, התהליך לא כל כך חד ומהיר.

חמש כניסות יש לבניין. 4 קומות לפחות 50 דירות, 50 משפחות (או רווקים), ורק על חמישה או שישה מהם, כותבת משאלי. כנראה כל השאר מאושרים ושמחים ואינם ראויים לכתיבה שכן כפי שאמר טולסטוי: “כל המשפחות המאושרות דומות זו לזו. כל משפחה אומללה, אומללה בדרכה שלה”.

בניין שלם יעל משאלי

בניין שלם

בניין שלם – כניסות א-ה
יעל משאלי
הוצאת זמורה ביתן
תשע”ב 2012

לקריאת העמודים הראשונים מהספר בניין שלם

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *