ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

בעוז ותעצומות – הרב גורן

2 באפריל 2013 גדי איידלהייט

בספר בעוז ותעצומות מספר הרב גורן בפה שלו את קורות חייו. על כריכת הספר רשום אוטוביוגרפיה אולם הספר אינו אוטוביוגרפיה. סיפור חיים הוא כינוי נכון יותר. רוב החומר בספר מתבסס על הקלטות שהרב עשה בעצמו, כמו שרבים מקליטים את סיפור חייהם למען הדורות הבאים במשפחתם, אלא שהרב גורן, דמות ציבורית, זכה שסיפור חייו יתפרסם בספר המוגש לציבור הרחב. בהקדמה, מודה העורך כי לא הייתה בכוונתו להוציא ביוגרפיה מלאה וכוללנית, ולא לבצע דיון אקדמי במורשת הרב, בדרכו, בהשפעתו בדורו ובימינו, אלא לשמש כשופר לרב עצמו ולהביא את סיפורו בקולו שלו והבחירה במילה אוטוביוגרפיה תמוהה במקצת.

קריאת הספר דומה מאד להקלטה (והנה רעיון להוצאת ידיעות ספרים – העלו לאתרכם מספר הקלטות בקולו של הרב ששימשו חומר לספר, דבר שיוסיף מימד ועניין רב). הספרעוסק בשני חלקים עיקריים של חיי הרב. ילדותו עד גיוסו לצבא, ומרגע גיוסו לתפקיד הרב הראשי לצה”ל. תולדותיו המאוחרים יותר מסוכמים בקיצור נמרץ ומסתיימים במלחמת יום הכיפורים וזאת למרות שהרב האריך עוד שנים רבות אחריה. שלא במפתיע, פרק נרחב מהספר מוקדש למלחמת ששת הימים ולמסעותיו של הרב מחזית הדרום, לשחרור ירושלים, הר הבית והכותל ולחזית הצפון.

הסיפורים עצמם נעים בקצבים שונים. נושאים שונים זוכים להדגשה יתירה. אין בידי דרך לדעת אם אכן החומר שהשאיר הרב גורן עסק יותר בנושאים אלו או שזו החלטה של עורך הספר. נושאי זיהוי חללים, דאגה להבאת חללים לקבר ישראל והתרת עגונות תופסים מקום נרחב מאד בספר, עד כדי שנראה שזהו עיסוקו העיקרי של הרב הראשי לצה”ל. הסיפורים ברובם מענינים ומכילים מידע חדש. למשל הרב גורן הוא האחראי לצמידות בין יום הזכרון לחללי צה”ל ליום העצמאות. צמידות שהחלה בהוראת שעה בשנת תש”ט, לאחר שיום העצמאות קרב ובא וטרם הוחלט על יום זכרון, התקבלה החלטה אד-הוק לקבוע את היום שלפני יום העצמאות, ולו באופן זמני. כמו כן, הרב גורן ביקש מהרמטכ”ל להורות על הפעלת הצופרים ביום זה, נוהל שהתקבע לדורות. מעניין שדווקא מנהגי כיבוד קדושי ישראל, המתוארים ביד חלק מהאוכלוסיה בארץ שלא מכבדים אותם, כהליכה בחוקות גויים, נקבעו דווקא על ידי רב. ואכן בספר נמצאים רמזים דקים בלבד ליחס של הציבור החרדי לרב גורן, יחס הנע מהתנגדות עזה בעבר ועד להתעלמות גמורה בימינו וזאת למרות שהרב חיבר חיבורים תורניים ברמות הגבוהות ביותר והיה אחד מגאוני התורה בדורנו. כמו כן, הרב שעסק הרבה באחדות ישראל והצבא נזכר בידי חוגי השמאל בצורה לא אוהדת עקב התנגדותו להסכמי אוסלו ושוכחים לו את זכויותיו.

נציין לטובה את התמונות הרבות שיש בספר, שמובאות בכמה מקבצים, בכל מקבץ תמונות מתקופות שונות בחייו של הרב ואת מאמר הסיכום מפי ד”ר צבי צמרת ובהתייחס לנושא השכחתו, מסיים ד”ר צמרת:
“הרב גורן ראוי להיחרת בפנתיאון הלאומי שלנו, בראש ובראשונה כיוון שבימי הזוהר שלו – בהיותו הרב הראשי לצה”ל – הוא היה ראש וראשון לחולמים, ללוחמים ולבונים שקבעו הלכות לצבאה של מדינת ישראל ועיצבו אותו כצבא יהודי אחיד. עם ישראל כולו, על כל שדרותיו, חייב לו על כך חוב של כבוד”

לסיכום, הספר טוב ומעניין אך אינו מהווה ביוגרפיה. הרב גורן ראוי לביוגרפיה מלאה וממצה, כזו שפרט לסיפור חייו תכיל גם הערכה של פועלו. איפה הצליח ואיפה נכשל. עד כמה הצבא אכן אחיד, על רקע בעיות הצצות בצבא בזמנים אלו: שילוב נשים ביחידות קרביות, גיוס חרדים, ריבוי ציבור שתי בקצונה הזוטרה לעומת מיעוטו בקצונה הבכירה בתהליך חצי-מכוון, מאבקיו עם החרדים, ספרי ההלכה וההגות שלו, תרומתם, חדשנותם והשפעתם, מחקר על יחסיו עם בן גוריון (רק נושא זה יכול למלא כרך שלם), פועלו לאחר סיום תפקידיו הרשמיים ועוד. יש לקוות שהוצאת ספר זה תהווה את ירית הפתיחה של פרוייקט הביוגרפיה המלאה לזכרו של הרב ולטובת ציבור הקוראים. לשמחתי הרבה, קיבלתי הודעה כי ביוגרפיה כזו נמצאת בשלבי הכנה, על ידי יאיר שלג ותצא לאור בשנה הקרובה, אף היא בהוצאת ידיעות ספרים.

בעוז ובתעצומות הרב שלמה גורן

בעוז ובתעצומות הרב שלמה גורן

הרב שלמה גורן
בעוז ותעצומות
בעריכת אבי רט
הוצאת ידיעות ספרים
תשע”ג 2013

 

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *