ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

בצלמנו כדמותנו

11 בינואר 2018 גדי איידלהייט

שמו של הספר הלקוח מספר בראשית: “וַיֹּאמֶר אֱלֹקים נַעֲשֶׂה אָדָם בְּצַלְמֵנוּ כִּדְמוּתֵנוּ וְיִרְדּוּ בִדְגַת הַיָּם וּבְעוֹף הַשָּׁמַיִם וּבַבְּהֵמָה וּבְכָל-הָאָרֶץ וּבְכָל-הָרֶמֶשׂ הָרֹמֵשׂ עַל-הָאָרֶץ” (בראשית א כו). הספר גם עוסק בצילום. תנ”ך וצילום הם שני נושאים אהובים עלי וכך הספר עורר את סקרנותי.

ד”ר צביקה תורן הוא פסיכולוג וצלם ומשלב בין השניים. הצילום הוא כמובן גם תחביב ועיסוק לשעות הפנאי, אולם שילוב שלהם מאפשר כיוונים חדשים בטיפול הפסיכולוגי. גם בכיוון השני אפשר לומר שידע פסיכולוגי יכול לשנות את שיטת הצילום, אבל זה נושא אחר. השיטה מכונה פוטו-תרפיה והיא נעזרת בתמונות במהלך הטיפול. לעתים המטופלים מתקשים להביע את עצמם ותמונה שהיא משמעותית עבורם, שהם צילמו או שיש להם, יכולה לתת כיוונים חדשים בטיפול. למה תמונה זו חשובה? לא תמיד המטופל ידע לענות והמטפל צריך להעמיק יותר. מה מופיע בה? משפחה? חברים? תמונה מהילדות? מה לא מופיע בה, ולמה. עיקר הספר הוא דוגמאות מחדר הטיפולים, סיפורים על מקרים בהם נעזרו בתמונות, והוא מלווה בצילומים שחשובים למחבר וצולמו על ידו, בנושאים: עצים בתים ומחול? למה דווקא נושאים אלו, תצטרכו לשאול את המחבר, אבל כנראה אלו נושאים שחשובים לו והוא מתעד אותם מתוך מחשבה שהם מלמדים על עולמו הפנימי של האדם. בין הטיפולים לתמונות אפשר למצוא מבחר אנקדוטות, ציטוטים ורשמים בנושאי תמונות, צילום ופסיכולוגיה.

היה יכול להיות מעניין עוד יותר לראות את התמונות שהמטופלים עצמם הביאו, לפחות לסיפור מקרה אחד או שניים, ולא רק לקבל תיאור שלהן, אולם דבר זה כנראה אינו אפשרי מטעמים של צנעת הפרט.

התמונות יפות ומקצועיות, הספר מעוצב בצורה יפה ונעימה בפורמט אלבומי מרובע, אולם הספר בעיני אינו אלבום תמונות אלא ספר בפסיכולוגיה וככזה קהל הקוראים שלו יהיה מורכב מהמתעניינים בפסיכולוגיה, מהשילוב של צילום בפסיכולוגיה וגם אנשים שעוסקים בטיפול וסיוע ואולי אפילו הוראה ויוכלו לקבל רעיונות עבור עצמם ועיסוקם.

 

כותרת הספר בצלמנו כדמותנו

בצלמנו כדמותנו

בצלמנו כדמותנו
צביקה תורן
הוצאת אופיר ביכורים 2017

 

מגב הספר
“מאז שלמדתי לצלם אני רואה את כל המציאות בצורה שונה. למדתי להתבונן. למדתי לשים לב לפרטים. גם מסביב, אבל גם בתוכי. מעניין איך זה קרה. לא עשיתי כלום בשביל זה.
זה פשוט קרה לי.”

בצלמנו כדמותנו מאת ד”ר צביקה תורן, בהוצאת אופיר ביכורים. הוא הצצה אל נפש האדם מבעד לעינית המצלמה, וחשיפה של הצילום כתורם להבנת המצב הקיומי ולשיפור המצב הרגשי של היחיד או המשפחה. הספר עוסק בפוטותרפיה: שימוש בצילום ובתמונות להתפתחות, העצמה וטיפול פסיכולוגי. ד”ר תורן חושף את עצמו ואת הצילומים שלו בספר, על מנת לתרום לאחרים ולהעשיר אותם בהתבוננות ותובנות.
שפת התנועה מרתקת אותו, אנשים מבחינתו הם הדבר המעניין ביותר עלי אדמות. הוא אוהב לצלם אובייקטים שלא על מנת לתעד את קיומם אלא, שהם משל למשהו בחיי האדם, ולכן הספר מורכב מתצלומים של עצים, בתים ומחול.

ד”ר צביקה תורן, 67, הוא פסיכולוג שעוסק בצילום אמנותי ובפוטותרפיה- שיטה העושה שימוש בצילומים בתהליכים טיפוליים. זהו ספרו הראשון אשר יוצא לאור.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *