ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

בראשית הייתה משמעות – גבי ברזלי

12 בנובמבר 2012 גדי איידלהייט

 הספר “בראשית הייתה משמעות” מצטרף לסדרה ארוכה של ספרים העוסקים בתורה. אולם ספר זה מצמצם את עצמו לחומש בודד, בראשית וגם בספר בראשית רק לפרקים הראשונים שבו – מבריאת העולם עד מגדל בבל ובחירת אברהם.

הספר מציע תובנות חדשות לטקסטים הישנים, ומשמעויות המתאימות גם לימינו אנו. הספר מתאים לכל הקהלים, דתיים וחילונים, כאלו הבקיאים מאד בתורה ובמדרשים וכאלו שמכירים את הסיפורים שבטקסט אך לא התעמקו בכתובים עצמם. רוב התובנות עוסקות בתחום ההתנהגות והמוסר הנלמדים מהטקסט. גישתו של המחבר קרובה מאד לגישתי והיא מתבטאת בהכרה שהתורה אינה ספר היסטוריה אך גם לא ספר חוק ומשפט אלא ספר הגות פילוסופי (וראו מאמר הקדמה לנושא מדע בתורה) ואצטט את דבריו (עמ’ 10)

“לעולם אני פותח את שיעורי בשאלה: מהו התנ”ך בעיניכם, ומדוע לדעתכם חשוב לעסוק בו? רבים סבורים שהתנ”ך הוא ספר היסטוריה המתאר את תולדותיו של עם ישראל. רבים אחרים רואים בו ספר חוק ומשפט שעיקרו מצוות אלוקים לעמו. מעטם לומדים את התנ”ך כספר פילוסופיה שעניינו הגות וערכים, אף שבמחשבה שנייה, רוב תלמידי מכירים בכך שזהו עיקר הספר”

לציון לשבח מיוחד ראוי הדיון בפסוקים הקשים בסוף ספר בראשית המזכירים את בני האלוקים. אלו פסוקים קשים והדיון הנפתח בהם (פרק שישי) הנו דיון מרתק בתפיסת המלאכים ביהדות. דיון חשוב נוסף מופיע בפרק העשירי בחשיבות האמונה בעולמנו הפוסט-פוסט מודרני כאשר ערכי הדת נדחקים אחורה בשם ערכי הומניזם אמיתיים או מדומים. בהקשר זה נצטט הערה חשובה נוספת, שמופיעה אומנם כהערת שוליים, אולם גם אותה כדאי להרחיב לדיון מפורט (עמ’ 157)

“הומניזם אינו הומניות. הומניות היא יחס טוב והוגן של אדם לאדם, מתוך ראייה כי כל אדם הוא עולם מלא, ואילו הומניזם הוא תפיסת עולם שמעמידה את האדם במרכז ההוויה”

להשלמת העניין, מופיע בכל ראש פרק, שיר או קטע משיר מודרני המתאים לנושא הפרק. תוספת המעניקה מימד נוסף לדברים האמורים.

 

בראשית הייתה משמעות

בראשית הייתה משמעות – גבי ברזלי

בראשית הייתה משמעות
סיפורי הראשית בקריאה עכשווית
גבי ברזלי
הוצאת ידיעות אחרונות – ספרי חמד
תשע”ב 2012
175 עמודם

One Comment

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *