ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

ברית הנישואים

1 בפברואר 2018 גדי איידלהייט

קחו את אחד הלהיטים הראשונים של הזמרת אדל, אולי זה שלמעשה פרץ עבורה את הדרך. די ברור שהיא שרה שם על מערכת זוגית, שאפעס, לא ממש הצליחה. לא משנה למה. הנה ככה זה נראה, ונשמע. תמשיכו לקרוא תוך כדי שמיעה.

והשאלה, האם הייתם עושים משהו כדי להבטיח שמערכת זוגית, נישואים, תחזיק מעמד לנצח? כמו שאומרים אצל הנוצרים, באושר ועושר בטוב וברע – or better, for worse, for richer, for poorer, in sickness and in health, until death do us part.  לפחות בזמן אמת, לכולם נדמה שכן, וגם אם ביהדות אין תנאים ושבועות מסוג זה, הנישואים אכן מוגדרים כסוג של ברית בין שני בני אדם, לעומת זאת כבר הכריכה מטרידה. טבעות הנישואין הן רק חלק מאזיקים ושרשראות. אין ספק שישנם כאלו שמרגישים כך כלפי הנישואים, לפעמים גם מראש, ולפעמים תוך כדי. על התפרקות המשפחה המודרנית לא נאריך מילים. גירושים נהיו מקובלים יותר ויותר גם בחברות מסורתיות ואף אחד כמעט לא רואה בהן תופעה יוצאת דופן, או שלילית.

ועל רקע זה ג’ייק ואליס מקבלים מתנה מוזרה לחתונה שלהם, כזו שתבטיח שהם ישארו נשואים לתמיד. על פניו זה נשמע מצוין, בפועל, סיוט. תקראו מה כתוב בגב הספר בתחתית הסקירה. אכן מותחן מצמרר אנשים נכנסים לסיטואציה שלא ברורה להם לגמרי עד הסוף, וכשדברים משתבשים והם מבינים כמה שהם טעו כבר אין דרך לחזור אחורה (חוץ מהאפשרות הלא ממש משמחת של מוות). היי רגע, תגידו, תיארת בדיוק חיי נישואים קתוליים. אכן.

ברור שכל הברית היא משל ואלגוריה רק שאני לא בטוח למה. לחיי נישואים מוצלחים? לסבל בחיי הנישואים?  למוות שעושים בגירושים מגעילים במיוחד? להרגשת המחנק? לרצון להמשיך להיות נשוי? לרצון להתגרש? ג’ייק ואליס נכנסים למערבולת בחודשים הראשונים לנישואים, עוד בטרם הם באמת חוו נישואים. נקודה שגיבור הספר עומד עליה רק באמצעו, ואילו הקורא הממוצע יעמוד עליה מיד היא שאין בספר ילדים. אמנם הדבר אינו אסור לפי חוקי הברית, אבל הטענה הרווחת היא שילדים מפריעים לחיי נישואים. האם זו גישת המחברת? האם זה נכון? האם יש טעם בנישואים ללא ילדים? לפחות על השאלה האחרונה, כיהודי דתי, התשובה שלילית, וגם לרוב הישראלים התשובה שלילית והראייה היא ההשקעות העצומות בטיפולי הפריה ובכך שגם זוגות חד מיניים עושים מאמצים כבירים להביא ילדים לעולם. אבל בארצות אחרות, גם נישואים ולהיות כזוג לנצח (או לחפות עד הגירושים) הם כבר לא משהו שצריך להרים עליו גבה.

אז תעזבו את הסיפור המותח והמצמרר (וגם הלא ממש הגיוני ורצוף פערים אבל עדיין בגבולות הסביר בהתחשב בז’אנר) בצד. גם את הנופך הפסיכולוגי, של כמה אנשים יכולים לעשות רע לאנשים אחרים נשים בצד. סטנפורד, מילגרם ואחרים מוזכרים במרומז ואחר כך גם במפורש, ואנחנו יודעים שאנשים עשו עושים ויעשו רע לאנשים אחרים. גם את הגיגיו של ג’ייק המביא כל כמה פרקים אנקדוטות מחקריות מחיי נישואים, שימו בצד. כל אלו הם חלק ממעטפת הספר שמדברת על נישואים. אבל מה באמת היא אומרת? אני לא יוצא מהספר עם תשובה ברורה ולכן גם לא יכול להתווכח איתה אולם יש לי הרגשה שהיא רחוקה מאד מדעתי בנושא.

ואם אתם אוהבים ספרי אימה, מסוג אזור הדמדומים, תמצאו פה את מבוקשכם ואולי גם תחשבו קצת על חיי הנישואים שלכם (שישנם, שהיו או שיהיו). אם אינכם חובבי הז’אנר, כדאי לחפש תובנות על נישואים במקומות אחרים.

 

כריכת הספר

ברית הנישואים

ברית הנישואים
מישל ריצ’מונד
מאנגלית: שמעון בוזגלו
ספרי עליית הגג 2017

 

מגב הספר

ג’ייק מאמין שאליס היא האישה המושלמת לחיות אתה כל חייו. כשהם מקבלים מתנת חתונה מסתורית – הזדמנות להצטרף למועדון שמבטיח שהם לעולם לא יתגרשו – הוא לא מהסס לחתום על החוזה. החוקים נראים די פשוטים: ענה/י תמיד כשבן/בת הזוג שלך מתקשר/ת, כל חודש העניקו זה לזה מתנה שהקדשתם לה מחשבה, כל שלושה חודשים צאו לטיול שתכננתם ביחד, אסור שיהיו ביניכם סודות…

 בהתחלה הם מוקסמים מהחברה האליטיסטית עם המסיבות הנוצצות שלה והזוגות הדומים להם. ואז אחד מהם מפר את הכללים.  “הברית” לא תבחל בשום אמצעי לכפות את החוזה. ואם מצטרפים אליה, אי-אפשר לצאת ממנה.

 ככל שהעונשים של “הברית” מחריפים, ג’ייק ואליס חוששים לחייהם. החברים בה אף פעם לא מתגרשים, אבל למה הם כל כך הרבה פעמים מתאלמנים? האם האהבה שלהם היא לתמיד, כמו ש”הברית” דורשת… או שהם עשו טעות גורלית?  נישואי החלומות שלהם עומדים להפוך לסיוט הכי נוראי שלהם.

 מישל רי’צמונד כתבה מותן מעמיק ומלא תובנות על הנישואים המודרניים: למה באמת אנחנו מתחתנים, עד כמה קשר הנישואים מחייב מבחינתנו ומה אנחנו מוכנים לעשות כדי להמשיך להיות חלק מקבוצה זוהרת שקיבלה אותנו לשורותיה?

 מישל ריצ’מונד גדלה באלבמה. לאחר לימודי כתיבה יוצרת ועיתונות באונ’ אלבמה וכמה עבודות זמניות התקבלה לתכנית כתיבה יוקרתית באונ’ מיאמי, הפכה לחברת סגל ולימדה באותה התכנית. היא חיה עם בן הזוג שלה בניו יורק, בייג’ין וסן פרנסיסקו. “ברית הנישואים” הוא הספר השביעי שלה וגם ברומנים קודמים, מישל מציגה דמויות של אנשים שחיים חיים רגילים, ומסתבכים בצרות. הפעם, מישל לא עוצרת שם, ודוחפת את ג׳ייק ואליס מעבר לגבולות החיים ה׳רגילים׳ שחיי הנישואים מציעים להם – לאיום ממשי, לא רק על חיי הנישואים שלהם, אלא על חייהם ממש ומעבר.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *