ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

ברית עולם

7 בינואר 2019 גדי איידלהייט

לפני כארבע שנים מת רובין קרטר, שלי מוכר רק בזכות שיר המחאה של בוב דילן, הנושא את כינויו של קרטר – הוריקן, מתאגרף מוביל ומועמד להיות אלוף העולם. תקשיבו לדילן שר. Here come the story of the Hurricane. הסיפור הוא משנת 1966, השיר הגיע כעשור אחר כך ועוד עשר נדרש עד שקרטר זוכה. קרטר השתחרר בשנת 1985 סיים לימודי משפטים ועבר לקנדה. 19 שנים בכלא. זה לא ספר ולא שיר. זה מקרה אמתי, ושנות השישים לא הלכו לשום מקום בארה”ב.

ביטוי ספרותי לכך מגיע בספר “ברית עולם” מאת טיארי ג’ונס. שם הספר במקור הוא An American Marriage, נישואים אמריקאיים, וכך גם היה צריך להישאר. ברית עולם מזוהה מדי עם שירו של מתי כספי, ולמרות שאני מסוגל להבין את החיבור שרצו לעשות לשיר, זהו חיבור שבעיני אינו נכון. כפי שאתם רואים, אני דווקא התחברתי לשירו של דילן.

באמריקה, לוקח זמן לדברים להשתנות, ולנו קשה להאמין שהגזענות כלפי שחורים לא נעלמה לשום מקום. להאשים את טראמפ יהיה קל מדי. גם תוקפת אובמה, שמונה שנים של נשיא שחור, לא עזרו כלל. לנער שחור יש סיוכי סביר להיכלא בבית סוהר עוד לפני סיום התיכון, ולנערה שחורה, סיכוי סביר לההיפך לאם. וזה עוד טוב יחסית לאפשרות להיפגש עם כדור אקדח מהיר מדי. Black Live Matter היא התנועה הפועלת נגד אלימות וגזענות כלפי שחורים, והיא הוקמה בשנת 2013, בשיא כהונת ברק אובמה. באופן כללי מספר האסירים בארצות הברית הוא עצום, אחד מכל ארבעים בגירים, ואחוז ההרשעות של שחורים גבוה בהרבה משל לבנים. לנתונים עצובים נוספים בנושא ראו בקישור הבא.

נחזור לספר, רוי וסלסטיאל רק התחתנו. שניהם שחורים. שניהם הצליחו להתגבר על מכשולים שונים ולהגיע למשהו בחיים, אפילו השלמת תואר ראשון אינה דבר של מה בכך. מבחינת אימו של רוי, עצם העובדה שהוא סיים תיכון והולך לקולג’ היא הצלחה. הם מתחילים לבנות את חייהם. לא חיים מושלמים, אבל כאלו שיכולים להתקדם ולהצליח, ואז הכל נקטע. האשמת שווא, מעצר, אישום, וכליאה לתקופה ארוכה.

בתחילת פרק המאסר התכתבויות תכופות ואפילו ביקורים, אולם לאט לאט , הקשר מתרחק. הם היו נשואים רק שנה וחצי, תקופה קצרה כל כך, ונכון שיש נשים שיסעו כל יום ראשון מאות קילומטרים לבקר את הגבר שלהן, אבל סלסטיאל רוצה להתפתח בזכות עצמה, היא לא יכולה להיות רק אשת אסיר, היא רוצה לפתוח עסק ולהצליח בו. מישהו יכול להאשים אותה? רוי לעתים מתנהג שלא כיאות, גם בבית הכלא, ואינו הוגן תמיד כלפי סלסטיאל. מישהו יכול להאשים אותו? אל תעמידנו לא לפני ניסיון ולא לפני ביזיון. יש נסיונות ויש גם ביזיונות. כמובן שהחלום של האשה שרק תחכה לבעלה שישתחרר ואז ימשיכו בחייהם כאילו לא קרה דבר, הוא חלום, פנטזיה, ולא משהו שבהכרח יקרה במציאות.

כליאת שווא היא טרגדיה לכל המעורבים וכתיבתה של ג’ונס פורטת את הטרגדיה למרכיביה השונים, טרגדיה שאין דרך לצאת ממנה. לא יכול להיות סיום טוב לספר וגם לא סיום נכון לספר. אלו מצבים בלתי אפשריים עבור המעורבים, ואת ההשלכות שלהם כולם יצטרכו לשאת במשך זמן רב. אמנם גו’נס מצליחה לייצר סוף אופטימי לספר, אולם בדרך עליו היא מציגה אפשרויות אחרות, שכמעט מתממשות, שיכולות להיות גרועות בהרבה, ובוודאי גם אירעו במקרים רבים. הנזק המיידי הוא במעגל המשפחתי המצומצם, אולם הוא מתרחב גם לקהילות ולעיירות וערים והשפעתו היא על כלל החברה.

אנחנו בישראל ולא בארצות הברית וההבדלים רבים, אולם הספר יעניין גם קוראים ישראלים, ותוכנו חשוב, כי למרות כל ההבדלים גם אצלנו יש אוכלוסיה עם צבע עור אחר וגם היא סובלת משיטור יתר. אוכלוסיות האתיופים שמתמודדת עם משברי הגירה, גזענות ופערים עצומים מהחברה הישראלית, שלא קיימים בשום הגירה ממדינות מפותחות, שקשה לסגור תוך דור או שניים. קשה להשיג בארץ נתונים אבל אתיופים מאכלסים מתקני מעצר באחוזים גבוהים בהרבה מחלקם באוכלוסייה, מורשעים יותר, ומוצעות להם פחות תוכניות שיקום (הנה קישורים: כתבה מעיתון הארץ – “90% מהנערים האתיופים שהורשעו בפלילים נשלחים לכלא, לעומת רבע מהישראלים הוותיקים” ומעיתון מקור ראשון “”אין לאן ללכת”: הצעירים האתיופים נשארים בכלא“).

צריך להילחם בפשיעה, לכל פשע יש מבצעים ויש קורבנות. בוודאי גם קורבן פשע ירגיש איום ונורא, פגוע עד אין קץ ומאוים, במקרה שמבצע הפשע לא יבוא על עונשו. כבר המשפטן האנגלי וויליאם בלקסטון בן המאה ה-18 אמר “עדיף שעשרה אשמים יימלטו מאשר שאחד חף מפשע ייכלא”. אני לא יודע אם אני מסכים עם האמרה, ואם במקום עשרה, נכתוב מאה, או אלף, מה אז? אבל יש לעשות כל מה שיכולים על מנת להגיע לבירור המירבי האפשרי, וגם לאלו שהורשעו ונכלאו ושוחררו, לאפשר דרכים לחזור לחברה.

 

כריכת הספר ברית עולם

ברית עולםברית עולם
טיארי ג’ונס
מאנגלית: נועה בן פורת
אריה ניר 2018

מגב הספר

סלסטיאל ורוי הם ההתגלמות של החלום האמריקאי בכלל ושל הדרום החדש בפרט. סלסטיאל היא אמנית עם עתיד מזהיר ורוי הוא מנהל צעיר שכולם צופים לו גדולות. אך שגרת חייהם נגדעת זמן קצר לאחר נישואיהם, כשרוי מואשם בפשע שלא ביצע. ההתמודדות עם מערכת אכיפת החוק מאלצת את סלסט ורוי לבחון את היחסים ביניהם לעומק, ומציבה בפניהם אתגרים שלא שיערו את מורכבותם.
ברית עולם הוא סיפור מרתק על אהבה, נישואין, יחסי הורים-ילדים וחלומות מנופצים. טיארי ג´ונס סוחפת את הקוראים לתוך מערבולת רגשות של עצב ופחד אך גם של צחוק ואהבה. ברית עולם הוא יצירת מופת של מספרת מוכשרת המספקת מבט אינטימי לתוך נפשותיהם של אנשים אשר נשלטים על ידי העבר בעודם מנסים לפלס את דרכם – עם תקווה וכאב – אל העתיד.

 

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *