ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

ברכי נפשי

2 בינואר 2016 גדי איידלהייט

הרב נבון כתב ספרים במגוון נושאים ואם נאמץ את לשונו של פרופסור שקולניק הבן מהסרט הערת שוליים ניתן לומר שמצודתו פרושה על פני כל סוגות הספרות וגם במרחב הוירטואלי אינו טומן ידו בצלחת ואף זכה, בצדק, לכינוי הרב של הפייסבוק. סקרנו בעבר ספרים קודמים של הרב נבון: אהבתי את נאחז בסבך, מבוא מצוין ובהיר להגותו של הרב סולובייצ’יק, פחות אהבתי את ספר הפרוזה שלו ללכת על דגים, לא שסבור אני שאל להם לרבנים לשלוח ידם בפרוזה, נהפוך הוא, אלא שהספר עצמו פחות נשא חן בעיני. מספר אחר שלו אפילו הסתייגתי מעט. חוה לא אכלה תפוח היה נראה לי מעט רדוד במבט ראשון, אולם גם לו יש מקום במדף ואת ספרו האחרון תיקו, אהבתי מאחר שהשכיל לשלב תוכן רציני בקנקן קליל. באחת הסקירות קיוויתי שהרב יכתוב על מורה נבוכים, נושא בו העביר דיוור שבועי במשך זמן רב, אולם ספרו החדש הוא הראשון בסוגה של ספרות הלכה ופסיקתה.

הספר מכיל מאמרים שיש לקרוא ולמוד אותם על הלכות ברכות הנהנין. נתחיל דווקא במכתב של הרב משה ליכטנשטיין המופיע בתחילת הספר ומהווה הסכמה חריגה. הנה מעט מדבריו:

“חוששני שלא אטעה אם אומר שמדרכם של מכתבי הסכמה בימינו להעלות חיוך נבוך, במקרה הטוב, או חיוך מזלזל במקרה הנפוץ, על שפתם של רבים וטובים, וגם לא אטעה אם אומר שברוב רובם של המקרים, הצדק עם מחייכי החיוכים המזלזלים. אם לומר זאת, בדרך פשוטה ובוטה יותר, איש אינו לוקח אותם ברצינות….

נוסף על כך סוד גלוי הוא, ופעמים רבות אף נכתב הדבר בספר, שרבים מכותבי ההסכמות אינם טורחים כלל לקרוא את החיבור עליו הם סומכים את ידיהם ובכך עוד יותר מגחיכים את הז’אנר….”

אולם במקרה הזה יש לספר שתי הסכמות נוספות שמראות עוד יותר את הצלחת המחבר שכן הסכמתו של הרב יצחק יוסף, מכילה בעצמה מאמר הלכתי ארוך בן עשרה עמודים ומראה שבוודאי עיין היטב בספר. גם הסכמתו של הרב דוד לאו כוללת מספר הערות ספציפיות על הלכות ברכות מסוימים במקרים בהם חולק הרב לאו על הרב נבון, והדבר רק מראה עד כמה מורכבת הפסיקה בנושאים אלו ואינה חד משמעית. הרחבות אלו מראות שהרבנים התייחסו ברצינות רבה לספרו של הרב נבון ולכן גם עלינו לקחת את ההסכמות ברצינות.וכאשר שני רבנים גדולים אלו נתנו את ברכתם, מה לי הקטן להוסיף? בהקדשה שכתב לי הרב נבון מופיע כך: “לגדי, אל תהא ברכת הדיוט קלה בעיניך…”, שמשמעותה הפשוטה היא כי גם כאשר אנו, בני אנוש, מברכים את ריבון העולמים, לא דבר קטן הוא והמקור לכך הוא בתלמוד ברכות דף ז’ ע”א בו מבקש הקב”ה בעצמו מרבי ישמעאל בן אלישע כהן גדול שיברך אותו, ולאחר הברכה נענע לו בראשו. מילות התלמוד הפכו לשיר מרגש של אברהם פריד. כולי תקווה שגם סקירת הדיוט זו לא תהיה קלה בעיני הרב ובעיניכם הקוראים.

הספר אינו מדריך טכני. פרקיו הראשונים הם מבואות כלליים לכול ענייני הברכות מעצם החובה עצמה, ברכה לבטלה, ספקות, עניית אמן ועוד. חלקו הטכני הוא לוח ברכות קצר המופיע בסוף הספר, אבל לוחות כאלו אפשר למצוא גם באינטרנט ואין זה החלק החשוב בספר אלא נספח שימושי בלבד. הפרקים עצמם, פרקים לימודיים שמקיימים את הנאמר בכותרות, תחילתם במקורות התלמודיים וסופם בהלכה למעשה. בספרים מסוג זה (וגם זאת כתב הרב ליכטשנטיין) אין צורך בקריאת כל הספר כדי לחוות עליו דעה ומספיק לעיין מעט ולראות את מעלתו. לפיכך, פתחתי את הפרק האחרון, ברכות הריח, ופתחתי דיון בנושא בשולחן השבת באמירה שהבה נלמד על ברכות שפחות מקפידים עליהן ואומרים את הברכה בעיקר בהבדלה. בני סיפר כי בדרך לישיבה הוא נוהג לקטוף מעט רוזמרין, לברך ולהנות מהריח. מאחר ויש כמה ברכות: בורא מינים בשמים הכללית ובנוסף ברכות ספציפיות יותר: בורא עצי בשמים או בורא עשבי שמים, דנו מה מברכים על רוזמרין ואם יש הבדלים בין מנהג אשכנז לספרד. החלטנו לקרוא בספר שדן בדיוק בנקודות אלו, נתן הגדרות מדויקות מתי מברכים כל ברכה, היטיב לבאר את ההבדל בין עצי בשמים (הכוללים גם שיחים וכל מין שמצמיח גזע וענפים היוצאים ממנו) לעומת עשבי בשמים (כגון נענע, הגדלים ישר מהקרקע) וחתם את הנושא בצורה מפורשת: “על רוזמרין, יסמין והדס מברך בורא עצי בשמים”. הכתיבה בהירה וברורה והמקורות מפורטים כך שמי שרוצה להעמיק עוד יותר ימצא את מבוקשו בקלות.

אין לי ספק כי ספרו השימושי של הרב נבון ימצא את מקומו בבתים רבים, בבתי ספר ובישיבות ולקוראיו צפויה למידה מהנה ומועילה.

ברכי נפשי - כריכת הספר

ברכי נפשי

ברכי נפשי
חיים נבון
הלכות ברכות הנהנין – מהסוגיות אל ההלכה
ידיעות ספרים – תשע”ו

מגב הספר

כל יהודי חייב לברך על מאכליו; ומכאן שהלכות ברכות לא נועדו רק לראשי ישיבות ולפוסקים דגולים, אלא לכל אחד ואחת. חכמים הקפידו שאדם יברך על כל מאכל את הברכה הראויה לו. “הפוטר עצמו בכל דבר בברכת שהכול,” כתבו הפוסקים, “הרי זה בּוּר.”

ברכי נפשי מיועד לכל אלו שאינם בורים, אך גם אינם בקיאים בכל המרחב הגדול של דיני ברכות הנהנין. הוא מוביל את הקורא והלומד בבטחה ובמיומנות בשבילים המרכזיים של הלכות ברכות: החל מסוגיות התלמוד, דרך דיוני הראשונים והאחרונים, ועד להכרעה המעשית בימינו. הספר מציג את היסודות הבסיסיים של כל נושא, משתדל להכריע בספקות, מכבד את המנהגים הרווחים בעדות ישראל וחותר להכרעה הלכתית פשוטה ובהירה.

 

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *