ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

בשם שמים

21 בנובמבר 2013 גדי איידלהייט

כל מי שקרא ואהב את על בלימה, חיכה שאבירם ברקאי יכתוב ספר נוסף, וספר זה אכן הגיע. הפעם מתאר ברקאי את טייסת הפנטומים 201, הידועה גם בכינויה האחת ואת פעולותיה במלחמת יום הכיפורים. הספר נע מרמת המטכ”ל ועד החייל הבודד, הטייס או הנווט. ברקאי אינו היסטוריון. למרות שערך תחקירים מקיפים, לא אחת הוא “מתפרץ” לתוך הסיפור עם הערות שנכתבות במבט לאחור. הערות אלו מופיעות בפונט שונה ונבדלות משאר הטקסט. פרטי הקרבות עצמם ידועים והחידוש העיקרי בספר הוא הסיפורים שבאים מלמטה, מתוך אנשי הטייסת עצמם. לא קל לשכנע טייסים לדבר וברקאי הצליח מעל המשוער. מספר אירועים בספר לוטים בערפל וברקאי מפרט בדיוק את הגרסאות השונות לאותו אירוע ובוחר להכריע בדרך מסוימת.

גם בספר זה, ברקאי לא מהסס להצביע על אשמים. ראש אמ”ן, אלי זעירא, עמוד כצפוי בראש הנאשמים ואליו מצטרף גם בני פלד, מפקד חיל האוויר. אמנם פלד היה מהבודדים שאכן חשב שהולכת לפרוץ מלחמה, אולם ההכנות הדרושות לא נעשו.  גם בספר זה עולה התמונה על הברדק ששרר במטכ”ל בימים הראשונים ועל ההוראות הסותרות. בהקשר של חיל האוויר מדובר על הפסקת מבצע תגר – מבצע התקיפה הגדול בחזית הדרומית לטובת ביצוע מבצע דוגמן, מבצע שמטרתו חיסול סוללות הטילים בסוריה, ושנכשל כישלון חרוץ. כך יצא שחיל האוויר יצא קרח מכאן ומכאן. אולם שפיטה זו של ברקאי אינה תמיד הוגנת חיל האוויר, למרות שמוגדר בבדיחות הדעת כצבא זר אך ידיותי, כפוף למטכ”ל ולהוראותיו. נראה שהציפייה הייתה מפלד שכטייס ישמור על קור רוח וינסה לעשות סדר במטכ”ל.

פלד, כשריונאי, מיטיב לתאר קרבות שריון מאשר קרבות אוויר. קרבות אוויר הם מאד קצרים. או שאתה פוגע או שאתה נפגע, או שנגמר הדלק ומנתקים מגע. הסיפורים האנושיים על הטייסים והנווטים שנהרגו ושנפלו בשבי מרגשים. במיוחד מרגש הסיפור על איציק פיר ומנחם עיני שנפלו במלחמת ההתשה ושהו בשבי למעלה משלוש שנים. טרם צאתם למשימה בה מטוסם הופל רשם אאיציקר פיר על לוח בחדר התדריכים: “לא למחוק עד שאחזור.” לוח זה חיכה להם עד חזרתם.

בימינו עולם קרבות האוויר השתנה ללא היכר. המטוסים ממוחשבים לגמרי. מחשבי הניווט יובילו את המטוס למקום הנכון ביום ובלילה, עם עננים ובלעדיהם, מערכות הלוחמה וההגנה האלקטרונית השתפרו פלאים, ולמעשה בצבא ארצות הברית כבר מטיסים מטוסי קרב בשלט רחוק כאשר הטייס (או שמא נקרא לו מפעיל) יושב בביטחה בבונקר. עולם הטכנולוגיה תופס את מקומו כמרכיב עיקרי בשדה הקרב. גם במלחמת יום הכיפורים מתגלה בספר כי שני מבצעים חשובים ביותר של הטייסת היו הפצצות של כבלי תקשורת, דבר שגרם למעבר לתקשורות אלחוטית הניתנת להאזנה ולפענוח.

בשם שמים - כריכת הספר

בשם שמים

בשם שמים
טייסת “האחת” במלחמת יום הכיפורים
אבירם ברקאי
הוצאת כרת זמורה ביתן

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *