ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

גחליליות – גילית חומסקי

24 בספטמבר 2012 גדי איידלהייט

קשה למצוא את המקום הנכון להתחיל ממנו את הסקירה על הספר “גחליליות” של גילית חומסקי. אולי נתחיל מזה, שבכל משפט בספר ניכר שחיברה אותו משוררת, שכן רק משוררים יכולם לתת תשומת לב לכל מילה ומילה ולהשתמש בניואנסים זעירים בצורה מושכלת כל כך. למשל, שם הספר מכיל בתוכו את שמה של הסופרת, וגחלילית בסיפור היא ההיפך מטרמיט, שני חרקים המבטאים מצבי רוח מנוגדים, אולם שניהם דווקא כלל אינם מינים השוכנים בארץ ובעוד הטרמיט אוכל העצים, הגחלילית מפיצה את האור הזעיר והעדין במעופה.

הספר מספר את קורותיה של ילדה בעיר ששמה אינו מוזכר ולו פעם אחת אולם ברור שהיא בני ברק (עוד כמה דברים בספר אינם מוזכרים בשמים, אולם הזיהוי שלהם פשוט למדי), בימים שעוד היה בה ציבור דתי-לאומי גדול. אבל הספר עוסק בעוד נושאים וקונפליקטים: בין דתיים לחרדים, דתיים לחילוניים, אשכנזים לספרדים, ילדים לילדות, נערים לנערות, מתבגרים למבוגרים, קרייריסטים לאידאליסטים ועוד אך בעיקר את אובדן התמימות הילדותית הנמשכת הרחק עד גיל השלושים..

דרך שלל דמויות ואריגת סיפור הנע מן העבר הקרוב לעבר הרחוק הלוך ושוב, כאשר פערים נפתחים ומתמלאים להם לאיטם, ארגה גילית סיפור על יפעה, שהתייתמה בגיל צעיר ועברה לגור אצל דודה ודודתה וחייה שהשתנו מאותה נקודה, וכל אחד מאחיה (ולאחר מכן גם מחברותיה) הלך לכיוון שונה מעטמשם ובעיקר על העיר שהשתנתה והלכה למקום אחר ובה ליפעה, שבינתיים נהייתה ליפעת, לא היה יותר מקום. אין צורך להכיר את העיר, או להיות שייכים למגזר הדתי על מנת להינות מהספר אולם בכל פעם שתעלו על איזה ניואנס קטן ומוכר (ואני משוכנע שהפסדתי הרבה מהם), יעלה לכם חיוך קטן וזעיר על השפתייםהספר אינו אוטוביוגרפי, אולם ברור, כי הספר מספר סיפור מנקודה אישית מאד וחלקים גדולים ממנו תואמים, בשינויים כאלו ואחרים את קורותיה של גילית עצמה. כילד תל-אביבי, הזוכר תל-אביב השונה כל כך מהתדמית שיש לה היום (למרות שכל מה שיש היום, היה גם אז): תל-אביב של גן חיות הפתוח חינם בשבת, תל-אביב של אלפי אנשים אומרים תשליך בחוף הים, תל-אביב של רחוב דיזנגוף שהופך למדרחוב, ההזדהות שלי עם נושא העיר ששינתה את פניה גבוהה וההנאה מהספר מרובה.

אולם לא רק העיר משנה את פניה, גם תמימות הילדות והנערות, נסדקת לה שכבה אחרי שכבה במפגשים עם עולמות שונים, החרדי מצד אחד (המגולם על ידי אחיה של יפעת) והחילוני מצד שני (המגולם על ידי שלל דמויות משנה – חלקם אנשים אמיתיים) דרך כל גווני הציבור הדתי עד עיצוב דמותה של יפעת כאישה בוגרת המשלימה עם עברה ומצפה (תרתי משמע) לעתיד.

 

גחליליות – גילית חומסקי

גחליליות
גילית חומסקי
ידיעות ספרים
תשע”ב 389 עמודים

לקריאת הפרק הראשון מאתר ההוצאה

לסרטון טיזר על הספר

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *