ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

ג’ים הילד

16 בדצמבר 2018 גדי איידלהייט

ג’ים הילד גדל בחממה מוגנת לחלוטין, על ידי אימו ושלושת דודיו הרווקים. את אביו לא הכיר ואת סבו, ממנו יש לכולם רתיעה ואנו לא בדיוק יודעים מדוע, לא פגש מימיו. מתחום העיירה הקטנה בה הוא גר הוא כמעט ולא יצא והחיים נראים בסדר גמור. מה שג’ים לא יודע, והקורא כן הוא שהימים הם ימי טרום השפל הכלכלי הגדול ומה הסיכוי שדודי של ג’ים יצילחו לשמור על עסקיהם? איננו יודעים. האמת, שגם הספר לא עוסק בכך, אלא מסתיים עוד לפני השלכות המשבר ומתאר תקופה, אמריקאית אמנם, שהייתה ולא תחזור. תקופה של תמימות ושל עידן שחלף לבלי שוב מהעולם.

הספר “ג’ים הילד” הוא ספר התבגרות כאשר ג’ים שמלאו לו עשר יוצא מתחום עיירתו הקטנה ובכל מסע הוא מבין עד כמה העולם גדול ועד כמה הוא קטן. הכל הולך בהדרגה, ג’ים פוגש ילדים אחרים, מאוים על ידם, מתחבר, רב, משיג הישגים, גאה בעצמו ולפעמים גם נבוך מקוטנתו, כאשר הוא מגלה למשל שחברו החדש הספיק אפילו לבקר בניו-יורק הגדולה, מקום אותו ג’ים לא מסוגל אפילו לדמיין.

דימוי קלאסי לעולמו שלהילד שנהייה גדול ומפחיד יותר דווקא כאשר הוא גדל, מובא בחמשל המסתורי המגיע פתאום לעיירה, בחג המולד, כאשר בחצות בדיוק נדלקים האורות, אולם אז פתאום, החשיכה נראית לג’ים מאיימת כפי שלא הייתה אף פעם.

התאורים של העיירה הקטנה, של אנשי ההר שליד ושל העולם הקטן כל כך שבו רכבת חדשה שעוצרת בעיירה היא מאורע מרגש יפים ואפילו מעבירים בקורא, בוודאי האמריקאי, פרץ נוסטלגי, אולם הרגשתי הייתה שהספר נעצר מוקדם מדי, ג’ים לא עושה בעיות לאמו ולדודיו כמצופה מנער מתבגר, בנות הן עדיין אובייקט אליו כלל לא מתייחסים ונמנעים מכל קשר איתן. הקריאה זורמת ומהנה אך היו חסרים לי כמה קונפליקטים, אולי משבר ביחסי האחים שיגרום לעזיבה של מי מהם, התפתחות של המשבר הכלכלי והשפעתה על המשפחה, עימות כלשהי עם הסב הנוכח-נעדר או כל דבר אחר שיזרוק קצת פלפל לעלילה ויסיט אותו מקו החיים הכפריים הפשוטים והמושלמים, ותהליך ההתבגרות הסטרילי משהו באופיו.

מה קורה עם ג’ים בעתיד? לאןה משפחתו ממשיכה, ואיך הוא יהיה כנער בן 15? איני יודע. אולי יצא מתי שהוא ספר ההמשך, ג’ים הנער.

 

 

כריכת הספר ג'ים הילד

ג’ים הילד

 

 

ג’ים הילד
טוני ארלי
מאנגלית: אמיר צוקרמן
עם עובד 2018

 

מגב הספר

“בלילה אירע כעין נס: הגיל של ג’ים הצמיח סִפרה נוספת. הוא שכב לישון בן תשע, אבל כשהתעורר היה בן עשר. למִספר שהתווסף היה משקל, כמו לשריר, וג’ים נופף בו כמו בפרס.”

 כל המשפחות המאושרות אולי באמת דומות זו לזו, כדברי טולסטוי, ובכל זאת, משפחתו של ג’ים גלאס מאושרת בדרכה שלה. ג’ים הילד התייתם מאביו עוד בטרם נולד, והוא בבת עינה של אימו האלמנה וגם של שלושת דודיו, הרווקים השובבים, המשמשים לו מודל לחיקוי. הימים ימי השפל הכלכלי הגדול, העולם עדיין אינו כפר גלובלי, ואליסוויל, העיירה הקטנטונת בצפון קרוליינה שג’ים גר בה, היא עבורו היקום כולו. בשנה המתוארת בספר יגדל ג’ים ויגַלה ויתפכח או במילה אחת – יתבגר. גם העיירה תשתנה, ושלושה מסעות קצרים שיערוך ג’ים אל מעבר לגבולותיה – ובהם מסע אל מחוזות ילדותו הקשה של אביו – יהיו גם מסעות של הנפש.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *