ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

גל

8 בפברואר 2014 גדי איידלהייט

ואז היא ראתה את הגל. אוי אלוהים הים מתקרב… נמלטנו לכיוון שביל הכניסה שבחזית המלון…הג’יפ הזה חיכה לנו… רצנו אליו… ואז הג’יפ נסע בתוך מים….

תפסיק לילל, חשבתי, שתוק כבר. ניצלת רק כי אתה שמן. בגלל זה אתה לא מת. לוויק ולמאלי לא היה סיכוי. שתוק כבר וזהו…

משהו קדח במצחי. בבוקר המחרת הזעיקה דודתי רופא. קצת חסר טעם, הרהרתי, בקרוב אתאבד…

בקרוב, בקרוב מאד אני צריכה להתאבד…

הקריאה בספר “גל” קשה ואינה פשוטה. הספר מזכיר לנו עד כמה החיים שבריריים ואיך ברגע אחד אפשר לאבד הכל. סונאלי דרניאגלה נסעה עם בעלה וילדיה לבקר את הוריה בסרי לנקה בחג המולד, אולם האידיליה המשפחתית הפכה לאסון נורא, כאשר גל הצונאמי היכה בהם והרג את כל משפחתה: אביה ואימה, בעלה ושני ילדים הקטנים. בספרה גל, דרניאגלה כותבת בצורה כנה וחשופה על רגשותיה, בצורה המשאירה בקורא עצב עמוק אך עם זאת הערכה רבה על האומץ הנדרש לחשיפה כזו.

סונאלי מודה בפה מלא ברגשות האובדניים שתקפו אותו לא אחת ובכך שהיא הייתה צריכה שמירה והשגחה צמודה זמן רב. סונאלי גם מודה בהתמכרות לטיפה המרה – “תְּנוּ-שֵׁכָר לְאוֹבֵד וְיַיִן לְמָרֵי נָפֶשׁ” , כדבר המנחם היחידי בשעות הקשות, אבל היא יצאה מהתמכרות זו. שאלות רבות העסיקו אותה והרצונות האובדניים והאלכוהול פינו את עצמם למחשבות האם היא עדיין אמא, האם הייתה פעם אמא, מי היא בכלל ואיך כל זה קרה. גם שאלת הניצול היחיד לא הירפתה ממנה. היא יזמה את המסע לסרי לנקה והיא היחידה שנאשרה. אם כך ברור שהיא אשמה. היא לא הצליחה להגן על המשפחה שלה – על ילדיה. לצערנו, אנו שומעים על אסונות נוראים, אולם במידה והם אינם נוגעים לנו ישירות, אנו מצליחים להמשיך בשיגרת חיינו (וטוב שכך). אולם סונאלי מתקשה להמשיך בחייה, והיא נסגרת בעצמה, לא מסוגלת לדבר על אובדנה וכאשר שואלים אותה אם היא נשואה היא אינה יודעת מה לומר. לא רוצה להביך את הזר ששאל ולהכניסו בכורח לסיפור חייה. רק שנים אחרי היא אוזרת אומץ לומר לזרים שהיה לה בעל ושהוא מת.

הספר קשה ומרגש, נותן לנו חלון עמוק לנפשה של אישה שאיבדה את הכל ומתקשה לתפקד. אין סוף טוב לסיפור. אי אפשר להתחיל מחדש, לשכוח את כל אשר היה, או להשלים עם אובדן נורא כל כך. אולם אפשר להמשיך בחיים, בקשיים מרובים עם עליות וירידות. ראוי לשבח את אומץ ליבה של הסופרת על היכולת לחשוף את עצמה כך.

גל - כריכת הספר

גל

גל
סונאלי דרניאגלה
מאנגלית: עידית שורר
ידיעות ספרים

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *