ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

גם זו לטובה

27 בדצמבר 2013 גדי איידלהייט

ספר הילדים “גם זו לטובה” מבוסס על הסיפור התלמודי בנחום איש גמזו שבאמונתו התמימה האמין שכל צרה הנופלת עליו, רק טובה תיצמח ממנה. ציפי פינגלה, חרזה את המעשה בלשון עכשווית תלמודית לכדי סיפור מקסים מהמקורות היהודיים.

עלילת הסיפור מוכרת ופשוטה. המלך כועס על היהודים (עם או בלי סיבה, זה לא ממש משנה), ונחום נשלח עם אוצר זהב לפייסו. האוצר נגנב ונחום מגיע למלך עם ארגז מלא חול. בטרם מספיק המלך להעניש את נחום, מתגלה אליהו הנביא למלך ואומר לו שהחול הוא חול ניסי – חול של אברהם אבינו – ההופך לחיצים. המלך מבסוט עד הגג על ניצחונותיו המובטחים במלחמות ומשחרר את נחום עם ארגז גדול עוד יותר של זהב.

ילדים, ובפרט ילדים ממשפחות דתיות, יהנו מאד מהסיפור. גם הם, כמו נחום, עדיין נמצאים בתמימותם. אולם אנו המבוגרים יותר, משתוממים מעט על אותה תמימות. חלקנו יודעים גם שהיחס הכללי בתלמוד לניסים, אינו יחס חיובי ובודאי שאין אפשרות לסמוך עליהם. אולי חלקנו מכירים גם התיחסויות אחרות בתלמוד לנחום איש גמזו ועל כך שנענש ביסורים קשים. זהו אחד מהספרים המדגיש את הפער בין עולם הילדים הפשוט לעולם המבוגרים המורכב. אולי טוב שכך, ואולי לא. לספר אין מטרות דידקטיות.  והוא לא בא להעלות את השאלות בנושא של האמונה המוחלטת, ההסתמכות על הנס ואפילו של “צדיק ורע לו”. כל הורה יכול בהתאם לגיל הילד ולהשקפתו לפתח דיון בנושאים אלו.

גם זו לטובה - כריכת הספר

גם זו לטובה

גם זו לטובה
ציפי פינגלה
איורים: בועז גבאי
ידיעת ספרים תשע”ד

 

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *