ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

גריי

14 בדצמבר 2019 גדי איידלהייט

על גגות קיימברידג’ משהו קורה בלילה וכפי שנגלה כבר בעמודיו הראשונים של הספר, לא משהו נעים במיוחד. רצח! אליוט פיירבנקס, בן למשפחת אצולה ידועה ומוכרת, נמצא מת לאחר שנפל מגג קתדרלה, ואמנם אנו יודעים כבר מתחילת הספר שמדובר ברצח, אולם האירוע מסווג כתאונה, יש כאלו שיאמרו התאבדות ונראה שחקירה רצינית בעניין לא מתנהלת.

מי שלא מוכן לקבל את הדברים כפשוטם הוא אוגוסטוס הף, מרצה וחונך של אליוט (איש סגל שאחראי לסטודנט, לא בתחום הלימודי דווקא, אלא בשאר התחומים, ופירוט בעניין אפשר לראות במילון מונחים בסוף הספר). הף “מאמץ” את התוכי של אליוט, תוכי אפרור אפריקאי, ג’אקו, מדבר, לרוב שטויות, אולם מפעם לפעם למילים שהוא אומר יש חשיבות רבה, ואוגוסטוס לומד לאט לאט להבדיל בין העיקר לתפל.

אחת מנקודות החולשה של הספר היא שלא ברור מדוע אין שום חקירה רצינית על מותו של אליוט. נאמר כבדרך אגב כמה פעמים שהמשטרה חקרה משהו, אולם נראה שאלו לא חקירות רציניות כפי שהיה צריך להיות, ובסיום הקריאה, נראה שחקירה רצינית ולא מסובכת הייתה מגיעה במהירות לאמת. אין לנו לקבל את חוסר החקירה כעובדה תמוהה, ולשקוע בחקירתו הסבוכה והמפותלת של אוגוסטוס שמגלה כל פעם מידע חדש, פיסות נוספות בפאזל, אולם כאלו שלא משתלבות עם האחרות. חשודים ומניעים באים והולכים.

בסופו של דבר, ולאחר שהסופרת האביסה אותו בלא מעט פרטים ועובדות שלא קשורות לכלום, אלא משמשים כהטעיות והטיות מהדרך, מתחיל אוגוסטוס להתכנס לכיוון הנכון, וגם שם, במקום פנייה פשוטה למשטרה, הוא ממשיך להסתבך. למזלו יש לו את התוכי, שאמנם אוהב לפלוט משפטים מביכים ברגעים הכי פחות מתאימים, אולם ברגעי האמת מתגלה כחבר אמתי.
גם ספריה הקודמים של הסופרת עסקו בבעלי חיים, כבשים במקרה הזה, ובתעלומות שהם פותרים, הפעם התוכי מתנהג אמנם כתוכי ולא כבן אנוש, אבל כאפרור משכיל במיוחד, היודע גם לחבר מילים, להבין, להעביר מסרים ועוד. כנראה שכמו אפרורים בשבי ובמחקר הגיעו לדרגות כאלו, אולם גם אם כך זה כנראה מקרה נדיר ובוודאי לא מייצג. מעבר לסיפור המתח והתעלומה, הספר מנסה להביא גם את מערכת היחסים בין התוכי לאליוט ולאוגוסטוס, וגם בין כל מיני דמויות עצמן, ושופף מעט אור על הצדדים האפלים יותר של חיי הקולג’ באנגליה.
נראה שהתהליך המשמעותי ביותר בספר, כשה שמצדיק אתה קריאה בו למרות הקלישות העלילתית, הוא התהליך אותו עובר אוגוסטוס עצמו, שהיה אדם די בודד, כנראה גם במסלול אקדמי תקוע, וללא חיי חברה תקינים, שדווקא באמצעות התוכי, ובאמצעות החקירה, הכניסה אליה לעומק, וגם היציאה ממנה, מצליח גם להתקדם בחייו.

גריי
לאוני סוואן
מגרמנית: ארז וולק
עם עובד 2019

מגב הספר
ד”ר אוגוסטוס הָף, מרצה ועמית מחקר באחד הקולג’ים הידועים של קיימברידג’, נקלע למצב בעייתי: אחד הסטודנטים שלו נפל מגג הקפלה של קינגס קולג’ ומת. האם זאת רק תאונה טרגית או שמא מעשה רצח? אוגוסטוס משער שמדובר ברצח, שכן המנוח לא היה טלית שכולה תכלת, נהפוך הוא.
רצח בקיימברידג’ – קריית הקולג’ים, מגדל השן של כל האוניברסיטאות – הוא דבר שהדעת אינה סובלת, ועל כן אוגוסטוס מקבל עליו את המשימה לחפש את הרוצח, בעזרתו של גריי, התוכי של המנוח. אבל מתברר שהתוכי הוא ציפור קולנית וקשקשן לא קטן, ועל כן בתחילה אוגוסטוס הולך בחקירותיו מדחי אל דחי. ואולם כעבור זמן־מה גריי שואל את השאלות הנכונות, ואוגוסטוס נוכח שרק בעבודה משותפת יוכלו שניהם לפתור את מקרה הרצח הזה, אגוז קשה במיוחד לפיצוח.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *