ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

דברים נעלמים

19 במאי 2020 גדי איידלהייט

מיכה רק רצה להגיע לבית של הבת שלו ולסדר קצת דברים. הוא פחות או יותר איבד את כל מה שהיה לו, על סף פשיטת רגל, אשתו התגרשה ממנו מזמן, ואפילו חלק מבנותיו מתנכרות לו. אין לו איפה לגור וגם לא איפה להיות והוא צריך לקחת את עצמו לדירת השותפות של הבת שלו. לרדת יותר נמוך אי אפשר.

אבל אז נכנס גבר לאוטו, מאיים עליו באקדח ואומר לו תתחיל לנסוע. מה כמה ולאן? לא ברור. וכך מיכה נקלע לסיטואציה הזויה שאין דרך לצאת ממנה בשלום. אין לו מושג מה לעשות ומה לא, ואיך לא להיפגע ומה החוטף בכלל רוצה ממנו והעלילה מתפתחת עם שברי רמזים.

זהו גרעין הסיפור והוא נכתב לפני כעשרים שנה. המשך הסיפור, בעוד שני חלקים המתרחשים חודש ושנה לאחר אותו לילה, גם הם תוך כדי נסיעה ברכב, נכתבו רק בעת האחרונה ומסופרים מנקודות מבט שונות. כולם ביחד משתלבים היטב לכלל סיפור אחד. אמנם, עוד כמה עמודים לפני הסוף, היה נראה שהעניינים מסובכים למדי, אולם הם נפתרו כמעט מאליהם, בפתרון דאוס אקס מכינה. פתרון קל מדי עבור הסופרת ולא ממש מספק עבור הקורא, אבל זו מגרעת זניחה בהתחשב באיכותו הכללית של הספר.

הספר קצר וכתוב היטב, וזו בהחלט שמחה לגלות ספר ביכורים מעין זה. כתיבתו המפוצלת באה לידי ביטוי גם בסגנון והבשלות, וההבדל בין החלקים מורגש.

למעשה נראה שלסופרת הייתה “בעייה”. חלקו הראשון, לוז הסיפור, עומד בפני עצמו והיה יכול להתפרסם כמות שהוא. אמנם הוא היה קצר באופן שלא ממש מקובל להוציא בארץ (פרט להוצאות בוטיק קטנות), אבל היה יכול לצאת כסיפור קצר (מעט ארוך)/נובלה קצרה, והיה אפילו מצטיין בכך.
התוספות שבאו לעבות את הספר לכדי רומן (למעשה לנובלה), הם עוד שני סיפורים קצרים נוספים ששופכים עליו אור מזוויות רבות, דבר שאכן נעשה לסיפורים קצרים בגירסה מאוחרת היוצאת כרומן. במקרים כאלו החלק העיקרי אכן מובא ראשון, אולם לפעמים דווקא אחת התוספות חוזרת לפניו, כחלק בפני עצמה, ולא כמובלעת בסיפורים האחרים, ואכן נשארו מספר חורים בעברו של מיכה, ובמיוחד בסיפור הפרידה מאשתו, שלא מוצו.

בסיכומו של דבר ולמרות שללא ספק החלק הראשון הוא החזק ביותר בספר, שתי התוספות בעלות ערך רב לקורא. באחרית הדבר מתברר שהחלק הראשון מבוסס על סיפור אמיתי, אולם כזה שמרבית הפרטים בו לא ידועים. נראה שגוטר-שגיא די “נתפסה” לסיפור אי אז לפני שני עשורים ולהט הכתיבה באותו חלק בולט. ההמלצה שלי היא לקחת הפסקה אחרי קריאתו. לנסות להשאיר בראש את כל סימני השאלה שהוא יוצר, ולתת לו לשקוע. אולי גם תמציאו כמה המשכים/קדימונים משלכם. זה בסדר גמור. לאחר מכן, מאחר ובוודאי תהיו סקרים לדעת מה בדיוק קרה ולאן כל זה הוביל, המשיכו וקראו את שאר הספר.

דברים נעלמים
נועה גוטר שגיא
עם עובד 2020
מגב הספר
יום שישי אחר הצהריים, ומיכה נוהג מהקריות לתל אביב. פתאום נפתחת הדלת, ואל הרכב מתפרץ צעיר חמוש באקדח. הוא חוטף אותו אל יעד לא ידוע.
רגעי האימה והפחד הופכים במהירות לניסיון קדחתני של מיכה ושל הקורא לפענח ולהבין מה האיש הזר הזה רוצה ממנו, לאן הוא חוטף אותו ומה יעשה בו.
זהו לא ספר מתח, אף שיש בו מתח רב. זהו ספר מסע מרתק, צלול ונוגע. מסע פנימה־איש איש אל עצמו, ומסע החוצה – אל הקשר המתפתח בין שני הגברים ברכב.
שתי נשים מצטרפות לסיפור בהמשך הדרך, וכל אחת בקולה הייחודי מאפשרת לקורא היכרות עמוקה וקרובה עם הנפשות הקשורות בדרמה הזאת, שהכתה גלים בכל המעורבים גם שנים הרבה לאחר שהסתיימה הנסיעה.
כך, לאט־לאט מתפענחת לבסוף הנסיעה עד תומה, עד סופה המפתיע, המטלטל.


נועה גוטר שגיא, סופרת מבטיחה שמפגינה בספרה הראשון כישרון רב. כתיבתה חסכנית ומדויקת, היא מעזה לגעת בנושאים מורכבים ורגישים, ועושה זאת בחמלה, באהבת חיים ובאופטימיות.


No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *