ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

דורש טוב לעמו

17 בדצמבר 2012 גדי איידלהייט

הספר “דורש טוב לעמו” הוא ספר המרכז מאמרים שונים מכנס מחקרי שהתקיים בשנת 2007. כבר מכותרת הספר אנו נתקלים בעמימות מסוימת לגבי המושג דרשה שהמשמעות המקובלת שלו בציבור הרחב שונה במעט מהכוונה בקובץ.  אין הכוונה למדרשים העתיקים המוכרים לנו (מדרש רבא, מדרש תנחומא וכו’) או  לדרשות הנאמרות בפני קהל באירועים שונים, אולם אינן דרשות המהוות שיעור (דרשת בר מצווה) אלא דרשות המניעות לפעולה והמונח באנגלית בו משתמשים המחברים או הטפה (Preaching) ולהבדיל גם הספדים.

הספר פותח במבוא ובמאמר המסכם את המחקר בתחום. חקר הדרשות והדרשנים נמצא רק בראשית התפתחותו וכמות החומר רבה מאד. מרק ספרשטיין מנתח את מצב המחקר ומציע כיווני מחקר חדשים. מאחר ודרשות נאמרות מדי שבוע, אם לא מדי יום, במקומות רבים בעולם, ברור שכמות החומר רק גדלה ועם עלייה זו בכמות, עולה גם הקושי להבחין אלו חומרים ראויים למחקר ואילו לא. ספרשטיין מתייחס גם למדיומים החדשים המאפשרים לא רק להעלות דרשות על הכתב, אלא לתעד אותן בקול ובתמונה ולנתח גם את ההופעה, הרטוריקה והדיקציה של הדרשן (והדברים נכונים שבעתיים בדרשות מצולמות ומשודרות שבהם הצורה חשובה לא פחות ולעיתים אפילו יותר מהתוכן). ייתכן וחוקרים צעירים ואפילו בתואר הראשון שלהם יתלהבו מאפשרויות רבות אלו ויחליטו להתמחות בתחום צומח זה.

שאר מאמרי הספר מסודרים על סדר הזמנים החל ממדרשים קדומים לשיר השירים (המהווים את ההבנה הפשוטה של מדרש בשפת הציבור), דרך רש”י, דרשנים מאוחרים, דרשנים משכילים ועד לדרשנים בני ימינו. המאמרים בראשית ובסוף הקובץ, הינם בעלי עניין לציבור הרחב בעוד מספר מאמרים מאמצעו יענינו יותר את החוקרים והעוסקים האקדמאיים בתחום. בפרט נציין את המאמר האחרון בקובץ, מאת נסים ליאון, העוסק בדרשנות עממית, בתנועת התשובה החרדית ספרדית בישראל, ביחסים בין קהילות מסורתיות ישנות, לחוזרים בתשובה, לצדיקים עממיים ועוד. ניתן לראות את תוכן הענינים בעמוד הספר באתר מרכז שזר

דורש טוב לעמו

דורש טוב לעמו

דורש טוב לעמו
הדרשן, הדרשה וספרות הדרוש בתרבות היהודית
עורכים: נחם אילן, כרמי הורוביץ, קימי קפלן
מרכז זלמן שזר
ישראל תשע”ג

 

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *