ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

דרשה

27 במרץ 2018 גדי איידלהייט

בסקירה על ספר עם שם דומה במיוחד לספר זה (והאמת היא שבהתחלה התבלבלתי איך אותו ספר יוצא פעמים עם כריכה שונה תוך חודש), התלוננתי על כך שכמעט ואין כתיבה נשית תורנית (לא אקדמאית וגם לא חוויתית אישית) שלא יוצאת מתוך אג’נדה פמניסטית, והנה הגיעה התשובה בדמות ספרה של הרבנית פנינה נויבירט, ספר תורני, מעמיק, המביא מדרשים ופירושים, ראשונים גם אחרונים וסובב סביב מעגל השנה. בקריאה עצמה בספר, לא תדעו כלל שאשה כתבה אותו, וזו בעיני הבשורה המשמחת והאמתית, ואולי אף אעז לומר המהפכנית. שכן מי שקורא ספר, בוודאי ספר עיוני, לא אמור להיות עסוק בשאלת זהותו המגדרית של כותב הסופר בכל זמן הקריאה, אלא להיות עסוק בתוכן הספר.

הסקירה נכתבת בימים שלפני פסח ולכן מיהרתי לקרוא את החלקים העוסקים בחג הפסח. הפרק הראשון בעניין עוסק באליהו הנביא, שאמנם בסיפור חייו לא נמצא זיקה לפסח, אולם הזיקה הופיעה במהלך הדורות . אליהו מוזכר בהפטרת שבת הגדול, וכמובן כוס היין החמישית אותה אנו מניחים על השולחן לאליהו הנביא, שלפי המסורת עושה ביקורי בית בכל הסדרים. נויבירט עוברת על המדרשים בנושא, תוך שזירת הקצוות השונים בפרשנות אישית מסיפור אליהו בחורב (סיפור שגם מהווה את הפטרת פרשת פינחס) ועד אליהו המשיב לב אבות על בנים.

בפרק הבא עוסקת נויבירט בארבעת הבנים. בתור דוגמה אביא את החלק הראשון של הפרק ואתנצל על האיכות של הצילום. פרשיית ארבעת הבנים היא דוגמה קלאסית לאי תקינות פוליטית. הרי לא יעלה על הדעת לכנות בן כלשהו בימינו בשם “רשע”. מה גם שבקריאה מהירה לא ברור כלל למה הוא רשע, התורה לא מכנה אותו רשע, ומה שהוא אומר זהה פחות או יותר לדברי הבן החכם, שגם הוא לא כזה חכם, וגם לא כזה צדיק. ואכן מדרש ארבעת הבנים מהווה כר נרחב לפרשנות מתחדשת, וחוץ מהחלק שצירפתי, יש עוד שניים המרחיבים את הנושא, מזוויות אחרות.

 

עמודי דוגמה מהספר

עמודי דוגמה מהספר

 

ואם בכל זאת נחפש איזו נקודת מבט נשית מיוחדת, אולי נמצא אותה דווקא בסוף הספר, שם מופיעים כמה פרקים בנושא חינוך לרגל פתיחת שנת לימודים חדשה, דבר הקורה במהלך חודש אלול. לא זכורים לי ספרים אחרים הסובבים את מעגל השנה העוסקים בנושא זה, וגם כאן יש מעט חידוש, ובהחלט ראוי להקדיש תשומת לב גם לנושא זה, כחלק מהמעגל השנתי, בין אם אנו תלמידים ובין אם אנו הורים.

אם נחזור לנקודת הפתיחה של הסקירה, הכמות המועטה של ספרות נשית תורנית, שלא החלה את דרכה כעבודות אוניברסיטאיות, וננסה להצדיקו על רקע כך שנשים אכן פחות עסקו בנושאים אלו, הרי שבימינו הדברים כבר אינם כך. פנינה נויבירט שייכת לנשים שיכולות לכתוב ורוצות לכתוב, והתוצאה המשמחת מונחת לפנינו. ספר זה ילווה אותי במהלך השנה הקרובה, כחל מההכנות והלימוד לחגים ולמועדים ונקווה שיהיו לו המשכים במקרא, במשנה ובתלמוד.

כריכת הספר דרשה

כריכת הספר דרשהדרשה
פנינה נויבירט
ידיעות ספרים 2018

מגב הספר

“אנו אוהבים סיפורים דרמטיים, אוהבים אפקטים מיידיים, מחפשים ברקים שייכנסו לנשמותינו, אולם תשובת אמת גלומה בחיינו היום-יומיים, בקבלות עצמיות שבהן אנו מצליחים להתמיד, בהצלחות הקטנות המרוממות את שגרת החיים, כשאנו מלמדים עצמנו להתכשר יותר ויותר, עד שאנו באים למעלה רמה של זיכוך ותיקון” (מתוך הספר)

מדרשי חז”ל פותחים בפנינו צוהר לעולמם העשיר והעמוק של חכמינו. באמצעות דרשות ציוריות וססגוניות מעבירים חז”ל מסרים נוקבים ואמיצים ומנחילים לנו יסודות מוצקים בפרשנות הכתוב, באמונה ובמחשבה.

דרשה הוא מפעל פרשני-דרשני של מדרשי חז״ל המציע מסע ברחבי הספרות היהודית, החל מתקופת הראשונים וכלה בהגות בת-זמננו.

ספר זה מנתח מדרשים הקשורים למעגל השנה היהודי ומעניק לקורא חוויית לימוד מעמיק של מהות חודשי השנה ומועדי ישראל. המחברת מציעה פרשנות מקורית למדרשים הנלמדים, המשלבת את תחומי העשייה המגוונים שבהם היא עוסקת.

ד”ר פנינה נויבירט היא מרצה למחשבת ישראל ועוסקת בפרשנות אגדות חז”ל.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *