ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

ד”ש לגן עדן

20 ביולי 2020 גדי איידלהייט

במהלך השבעה על מותו הפתאומי של אריק אביצור מסתיימת, שואל רב הישוב המחליף, אם יש במשפחה קרוב שיכול לומר קדיש מאחר ולמנוח יש רק בנות. שירה, הבת השנייה, קופצת ללא הרבה מחשבה ואומרת שהיא תגיד קדיש, למגינת ליבה של אמה, אחיותיה וכל הסובבים. ככל שמנסים להניא את שירה מהחלטתה היא נחושה יותר, אולם היא מגלה שכאשר מנהלים קרב על העקרונות, תיבות פנדורה שנסגרו ונשכחו מזמן עשויות להיפתח והתוצאות לא יהיו בהכרח נעימות.

בספר נעקוב אחר מסעה של שירה שמתחיל כעניין אישי, אולי של מרידה אולם ממשיך, ביחד עם הגיבורה והרב המחליף, למסע של יומיים מדרום לצפון, בו עולות שאלות רבות ותהיות באות והולכות. סוגיית הקדיש יתומה היא המניע העיקרי של הספר. הנושא נמצא בדיון הלכתי שנים רבות. אמנם אין איסור ומפעם לפעם יוצא לשמוע אשה אומרת קדיש אולם הדבר עדיין נדיר. צעד משמעותיו בנושא התרחש כאשר רחלי פרנקל אמרה קדיש על קבר בנה נפתלי שהובא למנוחות עם גלעד שער ואיל יפרח הי”ד.
רבים תוקפים את ההחלטה של שירה, אחרים לא מבינים אותה, אחרות מצטרפות בשמחה, רובם עושים זאת לא מהמניעים הנכונים, אבל מה קורה כאשר אמירת הקדיש מתנגשת חזיתית עם הערך של כיבוד הורים, כאשר אמה של שירה, מלכה, מבקשת ממנה פעם אחר פעם לחדול מכך?

נושא זה של יחסי אמהות ובנות בפרט, והורים וילדים בכלל הוא נושא מרכזי נוסף בספר ומכיל דוגמאות רב דוריות, ילדים שחזרו בתשובה וכאלו שחזרו בשאלה, הורים מתנכרים, הורים שמצטערים, ילדים בסיכון ועוד שלל דוגמאות. גם יחסי אחיות נדונים בהרחבה, כצפוי במשפחה בת חמש בנות שכל אחת בחרה דרך משלה, ואם הצירוף של אמא שרק רוצה שחמשת הבנות יתחתנו, מזכיר לכם במעט את גאווה ודעה קדומה של ג’ין אוסטן, כנראה שלא לגמרי תטעו.

הספר יוצר עניין בשני מישורים שמתלכדים יחדיו. העלילה עצמה וההתפתחויות, חלקן צפויות וחלקן פחות שלה. עניין משמעותי אף יותר נוצר מהשילוב המוצלח בעלילה של נושאים רבים המעסיקים תדיר את הציבור הדתי. למרות שאין מדובר בספר מתח, ואני יכול להבטיח לכם שהסוף טוב (לא באמת ציפיתם למשהו אחר), לפעמים יש הרגשה כזו בספר וקשה להניחו מהידיים. אמנם הגיבורים דתיים וכך העיסוק הדתי נוכח, אבל גם ציבור חילוני יהנה מהספר בגלל יחסי ההורים והילדים שנכונים למעשה לכולם, וגם בתור חלון מסביר פנים ומועיל להכרת הסוגיות שאולי הוא פחות מודע אליהן.

לאורך כל כל הספר שירה נדרשת להחליט מה יותר חשוב לה מבין העקרונות הישנים והחדשים שלה ועד כמה היא צריכה לבחור בין זכר אביה המת לכיבוד אמה החיה, וגם בכך עליה לעשות פשרות ואפילו לשלם בעדם, כי עקרונות הם חשובים וכדאי להילחם עליהם, אולם גם לעקרונות יש מחיר.

ד”ש לגן עדן
אתי אלבוים
סחלבים 2020
מגב הספר
לאחר שאביה של שירה נפטר היא מבקשת לומר בבית הכנסת תפילת קדיש יתום לזכרו, אולם רצונה מתנגש עם הנורמות של החברה הדתית שבה היא חיה, הגורסות כי בנות הנפטר אינן אומרות עליו קדיש, אלא בניו בלבד. 
בתור צעירה עצמאית שירה מתקשה לקבל את העובדה שבימינו נמנע מנשים לקיים מנהגים מסוימים בדת, אף שההלכה מתירה אותם. היא יוצאת למאבק על אמירת הקדיש ביישוב יעלים שבו מתגוררת משפחתה. מולה מתייצב הרב יונתן, שהגיע על מנת להחליף את רב היישוב. התמודדותה עם סובביה מתחדדת למאבק הראשי מול אִימה, המתנגדת הראשית לאמירת הקדיש שלה. תוך זמן קצר מאבקה הפרטי תופח והופך למאבקן של נשים פמיניסטיות דתיות למען שוויון זכויותיהן בדת. לרקע המאבק, שמעורר סודות, תובנות ואהבות בלתי אפשריות, מנסה שירה להבין היכן מקומה הנשי בדת ועד היכן היא מחויבת לבטל את רצונותיה מפני כבוד אִימה ולמען משפחתה.
הספר ד”ש לגן עדן עוסק באתגרי החברה הדתית מול המודרניזם והפמיניזם במציאות הישראלית של שנות האלפיים. הוא משלב סגנונות כתיבה שונים – רומן רומנטי, קומדיה ומתח, אשר יוצרים יחד מעין סאטירה חברתית.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *