ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

האדם הבוחר

2 בנובמבר 2015 גדי איידלהייט

מהי הדמות הראשית של התנ”ך? הדעה המקובלת במחקר היא שהאל הוא הדמות המרכזית, אבל לשיטתו של צבי שמעון דווקא האדם הוא הדמות המרכזית, והנושא המרכזי הוא הבחירות אותן האדם עושה (כמובן בהתייחס לחלקים הסיפוריים של המקרא). אולי לאדם היהודי-דתי הנחה זו נשמעת הגיונית, אם לא המקובלת, אבל במחקר הכללי זו לרוב אינה הגישה.

זוהי נקודת המוצא של הספר “האדם הבוחר” המנתח כמה פרקי מקרא לאור הבחירות השונות שעושים הצדדים המעורבים, לטוב ולרע. הסיפורים שנבחרו הם מהמוכרים ביותר בתנ”ך: אברהם לוט וסדום, דוד וגולית ואליהו אחאב ואיזבל.

בפני חוקר הכותב ספר עומדות שתי ברירות בבחירת קהל היעד. האם לכוון את ספרו לחבריו מהאקדמיה או לכתוב את הספר לקהל רחב יותר, לא בהכרח כתיבה פופולארית, אך לא כתיבה אקדמאית שלעתים יכולה להיות מעיקה על הקורא שאינו משתייך לדיסציפלינה. כקורא, זו שאלה שאני שואל את עצמי כאשר אני ניצב בפני ספר של הוצאה אוניברסיטאית (מאגנס במקרה הזה). האם הספר יעניין אותי מספיק כקורא המתעניין בנושא אך חסר רקע אקדמי בו או שהוא מיועד רק לאנשי האקדמיה.

מבט מהיר בתוכן הפרקים של ספר זה מראה שהבחירה הייתה לכתוב ספר אקדמאי לחוקרים מהתחום. כותרות של פרקים כמו “מפגש התאולוגיה והאנתרופולוגיה: פרשנות סטרוקטורליסטית” או “שלשה רבדים ביצירה הספרותית: סינטגמטי, פרדיגמטי ודרמטי”, יכולים להבריח כבר את מרבית הקוראים. הספר מניח הכרה מוקדמת של מושגים אלו ומדגים אותם בצורה מפורטת בסיפור גן העדן, המנותח כל פעם באופן שונה. מעבר לבעיית הז’רגון, הכתיבה עצמה מתאפיינת בצורה האקדמאית המציינת חוקרים קודמים ומפנה לכתביהם שגם הם אינם ברשות הקורא שאינו מהאקדמיה.

עיקר הדיון של צבי שמעון סובב סביב הניגודים בין הדמויות השונות, כדרך בה המקרא בוחר לאפיין את גיבוריו. לשיטתו מערכת ההנגדות היא זו המסייעת לנו לזהות ולאפיין את הדמויות ואת הבחירות שהם עושים. בסיפור לוט ההנגדות מעניינות אף יותר שכן הן כוללות הנגדות בין לוט לאברהם, בין לוט לאנשי סדום ובין אברהם לאנשי סדום. באמצעות סדרת הנגדות אלו מתבארות התנהגויות הדמויות. גם בסיפורים האחרים, לאחר הצגת הטקסט ודיון כללי בו מתמקד שמעון בהנגדות בין הדמויות, גם בין הדמויות העיקריות אבל לרוב בתוספות הנגדות בין הדמויות הראשיות לדמויות משנה (דוד לעומת שאר מחנה ישראל וכו’). בנוסף, הדיון מדגיש כי הבחירות אינן קלות ואינן ברורות מאליהן. לו היה כך הרי שברור מראש מה כל דמות תבחר, אבל הדמויות אותן התנ”ך מציג לקוראיו, הן דמויות מורכבות המתלבטות לפני הבחירות שהן עושות.

איני יכול לשפוט את הספר מהבחינה האקדמית, בשביל זה יש ביטאונים וכתבי עת ואני מניח שיתפתח שם שיח אודות הספר. לקורא שאינו מהתחום ישנן שתי אפשרויות קריאה. קריאה איטית דרכה ניתן ללמוד את שיטות הניתוח השונות ואת ההבדלים ביניהן או דווקא קריאה מהירה יותר, אפילו בדילוגים, לדלג מעט על ההקדמות ולנסות לאתר יותר את דבריו של צבי שמעון עצמו, תוך התעלמות כמעט מוחלטת מהערות השוליים. כך או כך, יש לקוות שצבי שמעון ימשיך להוציא ספרים, אולי אפילו גירסה נוספת של ספר זה, המכוונים לקהל רחב יותר

האדם הבוחר - כריכת הספר

האדם הבוחר

 

האדם הבוחר – הסיפור המקראי כדרמה של בחירה
צבי שמעון
הוצאת מאגנס 2015

מגב הספר

הספר האדם הבוחר: הסיפור המקראי כדרמה של בחירה דן בשאלת הרעיון המרכזי של הסיפור המקראי, המוגדר על ידי רוב החוקרים כקשור לאל. חיבור זה קורא תיגר על ההנחה זו, ומעמיד את האדם, וליתר דיוק, בחירתו של האדם בין טוב לרע, כמרכז הסיפור המקראי. הדרמה המקראית סובבת סביב דמויות הנדרשות לבחור בין דרכים שונות ולעתים אף מנוגדות. דמויות אלו מייצגות את האדם המורכב על כל הקונפליקטים וההתחבטויות שבו, החייב להכריע בין רצונותיו וערכיו המתנגשים. הספר מתפלמס עם דעה רווחת הסוברת שהספרות המקראית משקפת תפישת עולם דיכוטומית הצובעת את היקום בצבעי שחור לבן. טענה זו נדחית באמצעות ניתוח ספרותי של אותם סיפורים שהיוו מקור למסקנות הללו: סיפורי אברהם ולוט, סיפור דוד וגלית וסיפורי אליהו, אחאב ואיזבל. בניתוח ספרותי מבריק ופורץ דרך מציג המחבר כיצד סיפורים אלו מתמקדים בדמויות מורכבות ומרתקות שקשה להגדירן באופן חד-משמעי. ההתלבטויות העזות של הדמויות עומדות במוקד הסיפור המקראי ויוצרות דרמה של בחירה שבמרכזה האדם הבוחר.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *