ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

האדריכל מפריז

8 בנובמבר 2014 גדי איידלהייט

לוסיין ברנאר לא ממש חשב שהשואה קשורה אליו בדרך כלשהי. הוא היה מה שנקרא הצרפתי המצוי. חונך מגיל צעיר לא לאהוב יהודים וגם את הגרמנים הוא לא ממש אהב. צרפתי טיפוסי למדי. לאחר שנתיים של כיבוש הוא פשוט ניסה להמשיך לחיות. אבל תנאי החיים היו קשים, עבודה בקושי יש ולוסיין מקבל הצעה שהוא חייב לסרב לה. סיוע בהסתרת יהודים – עבירה שכמובן גוררת אחריה עונש מוות. באותה נשימה הוא מקבל הצעה לתכנן מבנים של בתי חרושת שישמשו לייצור צבאי עבור הגרמנים. וכך לוסיין נאלץ לסייע ליהודים וגם לגרמנים (ומבלי שהוא אוהב אף אחד מהם). שתי פעולות אלו מסכנות את חייו. בסיוע ליהודים הוא הופך להיות מטרה של הגסטאפו ובבנייה עבור הנאצים הוא על הכוונת של המחתרת הצרפתית.

חולשתו העיקרית של הספר הינה בכך שהוא מתייחס לשואה בצורה הוליוודית בנאלית משהו. כבר סקרתי בספר קץ השואה, את הצורך האמריקאי בגיבור המציל ובניצולים. והספר בנוי בצורה זו בדיוק. אמנם מופיע בו איש גסטאפו אכזר ואנשים רבים (יהודים ולא יהודים) משלמים בחייהם, אולם הקורא הממוצע יזכור דווקא את לוסיין הגיבור ואת אלו שניצלו. בהערת הסופר בסוף הספר נתקלתי במשפט שרק מחזק בעיה זו:

“כאדריכל, האמנתי תמיד שהרקע המקצועי שלי עשוי לשמש בסיס מקורי לרומן מבדר ועשיר בהמצאות… הרעיון שהגיבור ינצל את הידע שלו באדריכלות ובהנדסה כדי להערים על הרעים, לפתור פשע ולבצע מעשי גבורה, משך אותי מאד”

רומן שעוסק בשואה אינו יכול להיות מבדר. התייחסות לגסטפו כאל הרעים, נראית משונה, זה לא בדיוק שם התואר ההולם רוצחים אלו. הסיפור האמיתי עליו מבוסס הספר, מתרחש באנגליה כאשר כמרים קתוליים נרדפו ומי שסייע להם הסתכן במוות. העתקה של סיפור כזה לפריז בתקופת השואה מחייבת זהירות רבה יותר. אמנם פעולות הגסטפו: העינויים, הפשיטות, ההוצאות השרירותיות להורג של יהודים ושאינם יהודים, מוצגים בצורה ברורה, אולם קורא הפחות בקיא בתולדות השואה יתרשם יותר ממעשי ההצלה. לקורא יהודי קשה לראות בשואה רק תפאורה בספר. אנו רגילים לראות סרטי מלחמה הוליוודים אולם לרוב הם רק על רקע מלחמתי וללא אזכור ישיר של השואה. הפיכתה של השואה לתפאורה הוליוודית צריה להדליק נורת אזרה והבנה שהיחס של העולם לשואה משתנה.

זהו ספר על פריז בזמן הכיבוש הנאצי. אימי התקופה מוצגים היטב. החשש מללכת ברחוב, המוות האורב בכל פינה לעיתים ללא שום סיבה, המחסור והעוני. על רקע זה מתאר הספר את לוסיין ואת השינויים שחלים בו. הספר טוב, דבר שרק מחריף את הבעייה. הקריאה קולחת, העלילה מותחת, הדמויות מאופינות היטב, חלקן טיפוסיות (קצין הגסטפו) וחלקן מורכבות ולא צפויות (קצין הוורמאכט). ייתכן והוא יהפוך לסרט. אבל האם אנחנו יכולים להניח  לשואה להפוך לרקע לרומן מבדר?

האדריכל מפריז - כריכת הספר

האדריכל מפריז

האדריכל מפריז
צ’רלס בלפור
מאנגלית: עידית שורר
סימנים פן וידיעות ספרים 2014 (במקור 2013)

 

מגב הספר
פריז, 1942. לוסיין ברנאר, אדריכל פריזאי, מתוודע אל איש עסקים עשיר המציע לו, תמורת סכומי כסף גדולים, להערים על הגסטפו ולתכנן מקומות מסתור ליהודים. ברנאר מסכים לעשות זאת אף שידוע לו היטב שאם ייתפס על ידי הגסטפו ויואשם בעזרה ליהודים – יעונה למוות. הסכנה עוד גוברת כשבמסגרת עבודתו מוצע לו גם תכנון בית חרושת גרמני לייצור נשק, פרויקט שעליו לבצע תוך שיתוף פעולה עם קצין גרמני חובב אדריכלות ואמנות. חייו של ברנאר משתנים: הוא מתאהב באישה יפהפייה, מציל ילד יהודי ויוצר קשר עם כמה מהאנשים שהציל. אט-אט מפנה התאווה לכסף את מקומה לרצון בנקמה.הרומן מיטיב לתאר את החיים בפריז תחת הכיבוש הנאצי: הפחד המתמיד של התושבים, מעשי האלימות כלפי היהודים, הלשנות השכנים, המחסור החמור במזון והמחירים המופקעים בשוק השחור.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *