ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

האיש משם

4 בפברואר 2016 גדי איידלהייט

סקירה על האיש משם. אם לא הייתי יודע שהספר הוא הוצאה מחודשת של ספר בן חמישים, יכול להיות שלא הייתי שם לזה לב. וזו בדיוק הסיבה להוציא אותו מחדש, כי בכריכתו הישנה והדפים הצהובים, מי יקרא הספר המקורי שנעלם מזמן מהחנויות ומהמחסנים? ולמה להוציאו מחדש? כי הוא רלוונטי לימינו, ועוסק בשאלות המטרידות אותנו גם כיום. עלילת הסיפור שנכתב לפני מלחמת ששת הימים מתרחשת לפני ובתוך מלחמת העצמאות. איש חסר שם, אבל אינו פליט כמצופה, אלא דווקא חייל משוחרר ונכה מהצבא הבריטי, שנתקע על הרכבת ולא מצליח לעבור את הגבול בין מצרים לארץ ישראל ונשאר תקוע במשך זמן רב בכפר עלוב ומוזנח. משפחה ערבית מארחת אותו ודואגת למחסורו אבל חשיפתו לסביבה מסכנת אותו ואותם. הוא אינו יכול להיות כל היום ספון בביתם ולכן יוצא החוצה וכל יציאה כזו מסכנת אותו, גם יצרו מקשה עליו. מלחמות דווקא לא מטרידות אותו. הוא את שלו כבר עשה ואין לו עניין במלחמה המתחוללת רק קילומטרים בודדים צפונה. אותנו מעסיקה בעיקר השאלה, מדוע הוא לא מנסה לעבור את הגבול, או לחזור לקהיר וכחייל בריטי לצאת משם למדינה אחרת. הוא האיש משם, אבל איפה זה שם? הוא כבר היה בארץ ישראל (ויצא להילחם בנאצים) אבל אין לו מישהו או מישהי שמחכה לו שם, אין לו משפחה שם, ואם הוא לא מנסה לחזור לשם, האם הוא בכלל שייך לשם, או לאיזה מקום אחר? כל אלו שאלות שעולות בספר קצר, קריא שנקרא כספר מתח לכל דבר.

אפשר להבין את הסיפור כסיפור על איש פרטי, אבל אפשר להבינו גם בצורות נוספות, על עם ישראל כולו, המנסה בדרך כלשהי אולי להשתלב במרחב של המזרח התיכון. אפשר לקחת את הקריאה לכמה כיוונים שונים לחלוטין. האם אותו האיש מייצג את העם שלאחר השואה עייף ממלחמות ורק רוצה שלום והתערות עם שכניו, או אולי אותו איש הוא דווקא הבא ממקום רחוק ומפר את השלווה בבית מארחו? ישנן עוד אפשריות וכולן סבירות למדי אך יש לבחון כל אחת מהם בעיניים של זמן הסיפור המקורי – קרי מלחמת העצמאות, זמן כתיבת הסיפור, לפני מלחמת ששת הימים ופרסומו מיד לאחריה, ובזמן קריאת הסיפור כיום. אם יש מישהו מבין הקוראים שעוד זוכר את הספר מלפני יובל שנים, יוכל הוא לרשום על דף מה זכר מהספר, לקרוא שוב ולראות האם המחשבות השתנו.

 

 

האיש משם - כריכת הספר

האיש משם

האיש משם
יצחק בן נר
עם עובד (מהדורה מחודשת 2015) – במקור 1967

מגב הספר

גבר קטוע יד נוסע ברכבת בארץ זרה, שנהפכת לארץ אויב. הרכבת לא תעבור את הגבול, שכל סביבתו נהפכה לזירת קרב. תחילה נראה שצבא אחד מנצח, ואחר כך משתנה התמונה עד היסוד. המקום: מצרים, סמוך לגבול הצפוני שלה, והזמן: ערב מלחמת העצמאות. בעיירה מדברית קטנה מוצא הגבר מחסה ארעי, וזה עלול להיסדק בכל רגע. האם ישרוד? האם יעבור את הגבול? האם יש לו לאן לחזור?

בסיפור קולח ומותח מצליח יצחק בן־נר להאיר את נפשו של אדם שמלחמה גדולה מתחוללת מעל לראשו בעוד אחרת, שקטה, רוחשת בתוכו פנימה. מכל ספריו של בן־נר זה המותח ביותר. גיבורו הגידם, שמתיידד עם אויביו וחושק בבנות מארחיו ובו בזמן ירא לעורו, מאפשר לו להאיר גם הפעם את המציאות המורכבת של האזור הזה ויושביו.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *