ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

האכזריות

5 במאי 2019 גדי איידלהייט

אחד היתרונות בספרים המיועדים לנוער, והאותיות הגדולות בספר הבהירו שזה אכן המצב, הוא שלא ממש צריך לדון ברמת האמינות של הסיפור, כפי שנדרש בספרים המיועדים למבוגרים. בספר “האכזריות” מתואר לנו מסעה של גוונדולין (גוון) בלום, נערה בת 17, תלמידת י”ב, להצלת אביה הדיפלומט שנחטף, וממשלת ארה”ב לא מצליחה, וגם לא ממש מתאמצת למצוא אותו.

ההמשך הגיוני עוד פחות, והמשימה שלמעשה היא בלתי אפשרית ונראית כמו מחט בערימת שחת, מצליחה להתקדם שלב אחר שלב, אמנם יש סכנות ואיומים, בצורה מעוררת השתאות. גוון, נערה טובה, הופכת להיות מכונת מלחמה אכזרית, שתעשה הכל, על מנת להציל את אביה. אולי מזכיר מעט את ניקיטה וספרים/סרטים אחרים בסגנון מי ששובר את הכלים (מקס הזועם, המעניש , משאלת מוות), אבל זה ספר נוער, וגם בדילמות המוסריות כמעט לא עוסקים. מתמקדים במתח ובעלילה נטו, בלי שום הסחות דעת מסביב.

והתוצאה יעילה מאוד. לאחר התחלה שמציגה יום מחייה של גוון בבית הספר, בו היא נחשבת לעוף מוזר, העלילה מתקדמת, יש רעים ברורים, יש טובים ברורים ויש לא מעט שאין לנו שום מושג לגבי כוונותיהם. גוןן עוברת לפריז, ברלין ופראג, מתרועעת עם כאלו שהחיים לא חייכו עליהם (תעשיית הסחר בנשים מוזכרת), עם טיפוסים מפוקפקים, מפושטקים ודגי רקק ועד לראשי ארגוני פשע, ובסופו של דבר …

מאחר ויותר מפרטי העלילה לא נגלה, נזכיר רק שורה תמוהה אחת. זקן יהודי שמוצא את גוון מנסה להפנות אותה למשטרה, אך היא כמובן מסרבת, וכאשר הוא שואל אותה אם היא יהודייה, תשובתה היא “ההורים שלי היו”. הצחיק אותו מעט המשפט. בכל מקרה דווקא התגובה של אותו זקן הייתה מוצלחת: “טוב, יהודים יודעים שלפעמים עדיף בלי משטרה”. אז האם המטרה מקדשת את האמצעים. לפעמים. השאלות קיימות ונמצאות בספ, אולם הספר עצמו די מתעלם מהן. הקורא יצטרך לבחור האם ברצונו כמו הספר להעתלם מהן, או שמא דווקא לדון בהן.

זהו ספר ראשון בסדרה, וגוון כבר לא תחזור להיות מה שהייתה, מה כן, ומתי יגיעו הדיונים בדילמות האתיות? נצטרך לחכות לספר הבא.

האכזריות

האכזריות
סקוט ברגסטורם
מאנגלית: יעל קריצוק
כתר 2019

מגב הספר

אבא של גוונדולין בלום נחטף, ולמרות שהוא דיפלומט, גוון מגלה לתדהמתה שממשלת ארצות–הברית לא מתכוונת לעשות דבר כדי להחזיר אותו הביתה.

אבל גוון היא לא אחת שתשתוק או תוותר. אם אף אחד לא חושב שצריך להחזיר את אבא שלה, היא תצטרך לעשות זאת בכוחות עצמה. בעקבות רמז שמספק לה שם של איש אחד, היא נוסעת לפריז ונקלעת לעולם אפל ורצחני של אנשים שסוחרים בבני אדם, בנשק, ובכל מה שיזמן להם רווח גדול ומהיר.

שיעורי קרב–מגע שהיא לוקחת בשכונות העוני של פריז הם רק התחנה הראשונה. משם מגיעה גוונדולין אל עולם מועדוני הלילה של ברלין, ומברלין היא נודדת לפראג ומוצאת עצמה בלב ליבה שלמשפחת הפשע החזקה והמאיימת ביותר בעיר. ככל שגוון חוקרת, היא נכנסת לעומקו של העולם התחתון האפל שהחיפוש אחר אביה מוביל אליו ומגלה את האמת המרה: כדי לשרוד, היא תיאלץ לפתח בתוך עצמה את אכזריותם של האנשים שאחריהם היא רודפת.

האכזריות הוא הספר הראשון בסדרה חדשה, שצוללת עמוק אל תוך מרתפי העולם העכשווי ושואלת עד כמה נרחיק לכת כדי להציל את היקר לנו.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *