ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

האמת על הזמנים המשונים האלה

5 ביוני 2014 גדי איידלהייט

אם כבר האמת, אז האמת היא שאני די חשדן לגבי ספרים עם שם ארוך ומתחכם. יש לי חשד מסוים שזהו ניסיון להזכיר לנו את “קרוב להפליא ורועש להחריד” של ג’ונתן ספרן פויר. יש כמה קווי דמיון. ילד גאון ומשונה מעט שבספרנו מתחלקות לשתי דמויות. הווארד – המשונה וסול הגאון. הווארד – בחור צעיר, לא חכם במיוחד, לא יפה במיוחד שילוב של שלומיאל ושלימזל בבת אחת. בת זוג? אין על מה לדבר בכלל. זו לא ממש אשמתו, הייתה לו ילדות קשה מאד והוא סובל את סבלו בשקט בלי ציפיות מיוחדות מהחיים. בצורה אקראית נפגש הווארד עם משפחת דוסון, ומתידד עם הבן סול, הניחן ביכולות זיכרון מיוחדות. זוהי ידידות משונה מעט בין שני אנשים שאין בינים כמעט דבר משותף.

אולם ככל שהספר מתקדם אנחנו דווקא מבינים שיש הרבה קווי דמיון בין הווארד לסול, ומגלים שגם ילדותו של סול רחוקה מלהיות אידיאלית ושגם הוא סובל בשקט. בסופו של דבר, סיר הלחץ נסדק והקיטור חייב לצאת. אין משהו בעלילה שממקם אותה בתחילת המאה העשרים ואחת דווקא והיא הייתה יכולה להיות גם עשור אחד או שניים קודם לכן. אין בה גם איזו אמיתות מיוחדת על החיים פרט לכך שידידויות מפתיעות יכולות לצוץ ושלא כל הנוצץ זהב, אבל גם אלו דברים ידועים. אז נתעלם מהכותרת שכנראה נועדה למשוך בעיקר את תשומת הלב יותר מאשר אם הייתה “הווארד וסול” למשל, ונשאר עם ספר טוב ונחמד לקריאה רגועה. אהבתי את הקריאה בספר. בקצב נינוח. לא קריאה מחייבת מדי ולא קריאה שטחית מדי. בהוצאה הישראלית, נעשה מאמץ גלוי למדי, לדמות את הכריכה לכריכת הספר “פרוייקט רוזי“. והספר בתוכנו מתרחק מהרצינות של שמו. הוע ברובו קליל, מעט רצינות, מעט הומור במקומות הנכונים וגלישה לכמה נושאים משניים למדי שהטיפול בהם היה יכול להפוך אותו למורכב הרבה יותר אבל משאיר נושאים קצרים שמשתלבים באווירה הכללית ומספקים מקום לדמיונו של הקורא. בנוסף, הספר  נותן לנו נקודות מבט שונות של המעמד הנמוך, המעמד הנמוך עוד יותר – מהגרים ממזרח אירופה, והמעמד הבינוני (שנראה לשני אלו שמתחתיו כמעמד גבוה). סיום העלילה אינו לגמרי סגור. במקרה הזה, מאחר ולא מדובר בספר מתח, אני רואה בכך יתרון ודבר הגורם לקורא להמשיך ולחושב על הספר, על הדמויות שבו, ועל המשך התפתחות העלילה, כפי דמיונו ורצונו.

האמת על הזמנים המשונים האלה - כריכה

האמת על הזמנים המשונים האלה

האמת על הזמנים המשונים האלה
אדם פולדס
מאנגלית: דנה אלעזר הלוי
הוצאת אחוזת בית 2014 (שנת הופעה במקור 2007)

לקריאת הפרק הראשון מהספר האמת על הזמנים המשונים האלה
מגב הספר

זהו סיפור על חברות אמיצה ויוצאת דופן שנקשרת בין שני אנשים שונים בתכלית. הראשון הוא האוורד מקנאמי, גבר סקוטי שמן מאוד, בודד מאוד וקצת מוזר, שמתקשה להתגבר על מות אמו ונוהג לשוחח עם ארון הבגדים שלה. הוא מחליף עבודות, גורם לאסונות וחווה השפלות, עד שהוא נלקח תחת חסותם של בני זוג עשירים מלונדון, עובר להתגורר בביתם ומכיר את בנם היחיד: סול, ילד גאון ורגיש בעל זיכרון פנומנלי, שעתיד להשתתף (בעידודם הנמרץ יתר על המידה של הוריו) באליפות העולם בזיכרון.

הילד הגאון והגבר הבודד מתיידדים במהרה ומוצאים זה בזה תמיכה ונחמה מלחצי העולם שסביבם. באחד מרגעי הקִרבה האלה האוורד מחליט לחלץ את סול מהמתח הרב שבו הוא מצוי, ונעזר בכמה מחבריו החדשים, בהם משפחת מהגרים רוסים חובבי וודקה. אלא שהצעד הזה מסבך את הגבר גדול הממדים עם הורי הילד, עם המשטרה, ועם זיכרונותיו שלו מאביו המתעלל ומילדותו הקשה.

“האמת על הזמנים המשונים האלה” הוא רומן עדין ויפהפה שבמרכזו מערכת יחסים בלתי אפשרית לכאורה. למרות השוני הגדול בין הגבר הלא-יוצלח והדחוי לילד החכם והיפה, יש להם הרבה מהמשותף: אבות תובעניים ואלימים, טראומות ילדות, תחושות בידוד ופחד, ורצון עז להשתחרר ממגבלות הגוף והמחשבה. יחד יוצאים האוורד וסול למסע אל הלא נודע, שבסיומו חייהם ישתנו לחלוטין.

הערות ביוגרפיות

אדם פוֹלדס, יליד לונדון 1974, הוא מכוכביה הבולטים של זירת הספרות והשירה בבריטניה בשנים האחרונות. הוא בוגר בית הספר בנקרופט שבלונדון, ובעל תואר שני בחוג לכתיבה יוצרת מטעם אוניברסיטת איסט אנגליה. כיום פולדס מתגורר בדרום לונדון.

רומן הביכורים של פולדס, “האמת על הזמנים המשונים האלה”, ראה אור ב-2007 וזיכה אותו בפרס בטי טראסק. בהמשך פירסם פולדס פואמה בשם Broken WordThe (2008) ורומן נוסף בשם TheQuickening Maze(2009), שזכו אף הם לשבחי הביקורת, לפרסים ולמועמדויות (בהם פרס קוסטה ופרס סומרסט מוהם לשירה, ומועמדות לפרס מאן בוּקר על הרומן).

בשנת 2013 נכלל פולדס ברשימת 20 הסופרים הצעירים הטובים ביותר של כתב העת הספרותי “גרנטה”, לצד זיידי סמית, שרה הול והלן אוימי.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *