ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

הארבע

24 בספטמבר 2018 גדי איידלהייט

תרצו או לא תרצו, אלו כיום ארבע החברות המסחריות הגדולות בעולם, חלקן שוות יותר ממדינות ולמעשה אפשר לומר שחלקן הן מעין מדינות חדשות. אמזון – החנות הגדולה בעולם. התחילה ממכירת ספרים והיום מוכרת הכל. גוגל, מנוע חיפוש שמוכר פרסומות, פייסבוק שגורמת לנו להרגיש קרובים לאחרים, או סתם לשנוא יותר אחד את השני ואפל שמשווקת מכשירים שמשום מה נתפסים כיוקרתיים ושווים יותר מהמתחרים אפילו שלרוב זה לא נכון.

אלו חברות ענק שהלכו וגדלו ובדרך בלעו המון דברים, וגם הקיאו חלק, ונראה שהן מוסיפות לגדול עד אין קץ ולכו תתחרו בהן עכשיו. הספר נכתב לפני שנה וחזה שאפל ואמזון יעבור את שווי טריליון הדולר, מה שאכן קרה (אמזון ירדה מעט מאז) ומנתח כל חברה בנפרד ואת השפעותיהן ביחד ולחוד.

הספר מתאר כל חברה מאז הקמתה, השינויים שעברה, ההנהלה שלה ודרך פעולתה הייחודית שהביאה אותה לגודלה הנוכחי ולשליטה כמעט מוחלטת בתחומה. חריגה יחידה מזמן כתיבת הספר היא חברת פייסבוק שלאחרונה חטפה ירידה רצינית בשווי החברה בעקבות בעיות פרטיות ודיווחים על נטישת משתמשים שדי נמאס להם שהרשת הפכה לערמת ג’אנק אחת גדולה. עדיין, לפחות מילארד איש מדי יום משתמשים ברשת זו ולמפרסמים אין ברירה, אלא לשלם לפייסבוק כדי להגיע לחלק מאותם אנשים.

האם החברות האלו רעות או טובות? גם וגם. אני יכול לחשוב על ערך שאני מקבל מכל אחת מהן. טוב לא מאפל, שאמנם היו לי מוצרים שלה אבל מעולם לא קניתי אותם. גוגל נותנת לי שירות דואר, שירות שמירת קבצים ותמונות לא מוגבל, שירותי מפות וניווט, תוכנות רבות ועוד עשרות דברים שימושיים. כמובן שגוגל יודעת עלי הכל ודואגת לנצל את זה למטרותיה אבל עדיין יש לי ממנה ערך. אפילו שאני בישראל אני קונה מפעם לפעם באמזון, ולו הייתי אמריקאי אין ספק שהייתי מצטרף למועדון הלקחות הגדול בעולם, אמאזון פריים. ופייסבוק? טוב, אתם יודעים שאני שם המון. לא שבאמת יוצא לי משהו מזה, חוץ מבזבוז זמן, אבל כנראה שאי אפשר בלי זה היום.

אז החברות האלו אכן נותנות לי משהו וגם לוקחות, אי אפשר להתכחש לעובדה שכולן מכונות כסף, ואם הן מרוויחות זה בא על חשבון מישהו אחר, כמו שמתחרי החברות האלו יודעים היטב על בשרם, וגם רשויות המס שלרוב חברות אלו מצליחות לחמוק מתשלום מס הוגן באמצעות סוללת רואי חשבון. מי תהיה החברה החמישית שתצטרף למועדון? מיקרוסופט הייתה יכולה להיות אחת מהן, אבל היא הפכה, לא בטוח שבצדק, לשק החבטות של כול העולם, והספר מנתח עוד כמה חברות שיכולות לעשות את זה. כמו שהספר טוען, כמו אנשים, גם חברות מתות בסופו של דבר. זו לא שאלה של האם, אלא מתי ואיך. כנראה שעוד הרבה זמן, והאיך לא ידוע, אבל זה יקרה ומישהו אחר יעלה מעלה מעלה.

הספר מעניין ומלמד משהו על הכלכלה הגלובלית של ימינו ועל החברות שחשיבותן לפעמים גדולה מחשיבות של מדינות ובאופן עקיף, די שולטות בנו. אני נוהג לומר שרוב העולם, 99.99% “מטומטמים”, והשאר עושים כסף מהמטומטמים האלו. הספר כנראה לא יעביר אתכם להיות במאית האחוז שעושה את הכסף, אבל לפחות תבינו למה ואיך הם עושים אותו, ולמה אתם (ואני גם, זה לא אישי נגדכם), “מטומטמים”.

 

כריכת הספר הארבע

הארבע

הארבע – הדי אן איי הסמוי של אמזון, אפל, פייסבוק וגוגל
סקוט גולוויי
מאנגלית: יוסי מילוא
כתר 2018

מגב הספר
לכל אחד, כמעט, נדמה שהוא מבין איך אמזוׁן, אפּל, פייסבּוק וגוׂגל נעשו לחברות המשפיעות ביותר בעולם כיום. מה סוד הצלחתן וכוחן של הארבע? איך הן חודרות לכל פינה בחיינו? מי מהן תגיע ראשונה להיות חברה של טריליון דולר? מדוע שוק המניות סולח להן על חטאים שהורסים חברות אחרות? איך הן חדרו לחיינו באופן כה מושלם עד שכמעט אי אפשר לחמוק מהן או להחרים אותן? האם אפשר עדיין לעמוד בדרכן, לבלום ולרסן אותן?

איש, כמעט, לא הצליח להגיע לתובנה מלאה על התופעה. סקוט גולוויי הצליח. בסגנון אישי, שווה לכל נפש, הוא עונה על כל השאלות האלה ועל רבות אחרות. הוא מתאר את עלייתן של הארבע, מסביר את דרכי פעולתן ואת סודות שליטתן בשוק.

גולוויי מראה כיצד ארבע החברות משתמשות בצרכים הרגשיים שלנו, שמלווים אותנו עוד מימי אבותינו הקדמונים שגרו במערות, במהירות ובהיקף שאחרים לא הצליחו להגיע אליהם, ומייעץ כיצד עלינו לנהוג בחיינו ובקריירה שלנו בעידן הארבע. מי שרוצה להתחרות בהן, לעשות איתן עסקים או פשוט לחיות בעולם שהן שולטות בו, חייב להבין אותן. הארבע, הדי ֿאן ֿאיי הסמוי של אמזוׁן, אפּל, פייסבּוק וגוׂגל, יעזור לכם להבין.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *