ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

הארי פוטר והילד המקולל

14 בנובמבר 2016 גדי איידלהייט

ספר חדש בסדרת הארי פוטר. לא בדיוק ספר, לא בדיוק בסדרה אבל למי אכפת. בתור גילוי נאות אקדים ואומר שאיני מחסידי הסדרה. את הראשון קראתי בשביל להבין על מה המהומה ולא הבנתי. ספרים אחרים לא קראתי. חצי מהסרטים אהבתי (הראשון השלישי והרביעי נהדרים) ואת השאר פחות (השני זוועתי, ושני האחרונים קצת מרוחים). אבל מהתופעה אי אפשר להתעלם. ילדים שהתחילו לקרוא ספרים רק בגלל הארי פוטר. ילדים שלמדו אנגלית רק כדי לא לחכות לתרגום. תופעה.

להעצמת התופעה ערכה הוצאת הספרים אירוע השקה בבית השגריר הבריטי.

במעון השגריר

במעון השגריר. צילום: איציק בירן

לא היה זה עוד אירוע השקה רגיל אלא מסיבת ענק לילדים. כל מעון השגריר (וילה מקסימה עם מבחר יצירות אומנות מאוספי ממשלת הוד מעלתה, כולל פיסארו מקורי) קושט באווירה מתאימה וקסומה.

מעון שגריר בריטניה

מעון שגריר בריטניה

עשרות ילדים נרגשים, חלקם מחופשים כנדרש ישבו בשקט מופתי והאזינו לשגריר דייויד קוורי מקריא את פתיחת הספר באנגלית ומיד אחריו המתרגמת גילי בר-הלל מקריאה את אותו חלק בעברית ועמדו בתור לקבלת עותק של הספר.

מסיבת השקת הארי פוטר

מסיבת השקת הארי פוטר

כולם נהנו ממתקים ממותגים וכמובן “פיש אנד צ’יפס” כי בכל זאת בריטניה.

מאפינס הארי פוטר

מאפינס הארי פוטר

ורעייתי (שאף היא נתינתה של הוד מעלתה) אף החתימה את השגריר על העותק שלנו.

השגריר חותם למעריצה מסתורית

השגריר חותם למעריצה מסתורית

אירועי השקה זה נחמד, אבל מה לגבי הספר אתם שואלים? הספר החדש נראה שונה. מהדורות חזרות? חלקים ראשון ושני? ומי אלו ג’ון טיפאני וג’ק ת’ורן? לא נתעמק בשאלות האלו, אבל הספר כתוב כמחזה, המתרחש 19 שנה לאחר סיום הספר הראשון, ודוגמית שלו נראית בסוף הסרט השביעי. הארי נשוי לג’ני, רון נשוי להרמיוני והילדים נשלחים להוגוורטס. אבל כפי שקורה הרבה פעמים האמרה  Like father, like son, לא מתקיימת ובנו של הארי קצת שונה ממנו. שומו שמים, הוא אפילו מתמיין לבית סלית’רין. האם בנו של הארי הוא הילד המקולל? כמובן שלא. ההפתעות עוד יגיעו בהמשך הספר. אני לא בטוח שאפשר להגדיר אותו כספר השמיני בסדרה, וגם לא לגמרי כספר המשך, אלא כספר נוסף מעולמו של הארי פוטר, והפעם הארי הבוגר שקצת עייף מהרפתקאות ומנסה לשמור על העולם ביציבות וללא טלטלות.

להארי, מסיבות מובנות, לא היו בעיות גיל ההתבגרות עם ההורים, אבל כהורה יש לו והספר גם מתייחס להתבגרות ומרד נעורים של ילדים שלא רוצים ללכת רק בעקבות אביהם אלא להיות שונים ולטפח אישיות עצמאית. העלילה עצמה מערבת שיקויי פולימיצי ומכונות זמן (מזכיר את הספר השלישי) וחוזרת לאירועי תחרות הקוסמים בספר הרביעי. למרבה המזל בדיוק שני הסרטים שהכי אהבתי בסדרה. הספר גם קצר יותר מהכרכים האחרונים בסדרה. כתיבתו כמחזה הופכת אותו לקצר עוד יותר וקריאתו אורכת כמה שעות בלבד.

האם ההיסטריה מוצדקת? אני מנוע מלענות על השאלה. חוקי הסקירות וניתוחי הספרים הרגילים לא חלים על ספרי הארי פוטר, כאילו הוטל עליהם איזה כישוף, אקס-ליברוס, וניסיון לנתחם בכלים כאלו נידון מראש לכישלון. מה יועיל לכם שאכתוב שבעלילה שכל שנייה יכול להופיע בה כישוף חדש המשנה את המצב ומביא אינסוף פתרונות “דאוס אקס מכינה” הוא בעייתי מבחינה ספרותית? לא מועיל, לא מעניין והאמת שאפילו לי לא אכפת. מי שאוהב יאהב וגם אלו שלא בדיוק קוראים ספרים כאלו ימצאו אפשרות לשחרר ולהשתחרר ולהצטרף לטרנד העולמי גם אם לא מבינים אותו לגמרי.

הקסם ישנו והקסם חוזר. התיישבתי, קראתי, נהנתי ורצתי לספר לחברה.

 

כריכת הספר הארי פוטר והילד המקולל

הארי פוטר והילד המקולל
ג’יי קיי רולינג, ג’ון טיפאני וג’ק ת’ורן
מאנגלית: גילי בר-הלל סמו
הוצאת ספרי עליי הגג וידיעות ספרים 2016 (במקור 2016)

מגב הספר

הסיפור השמיני

כעבור תשע-עשרה שנים…

מעולם לא היה קל להיות הארי פוטר, ובוודאי לא קל להיות הארי פוטר המבוגר, נשוי ואב לשלושה ילדים בגיל בית הספר, עם אינספור שעות נוספות בעבודה במשרד הקסמים.

בעוד הארי מתמודד עם העבר הרודף אותו, בנו הצעיר, אַלְבּוּס, כורע תחת עול המורשת המשפחתית. כאשר העבר וההווה נפגשים בנסיבות הרות גורל, האב והבן לומדים אמת לא נוחה: לפעמים האופל בא מכיוונים לא צפויים.

הארי פוטר והילד המקולל הוא מחזה חדש מאת ג’ק ת’ורן, על בסיס סיפור מקורי חדש מאת ג’יי. קיי. רולינג, ג’ון טיפאני וג’ק ת’ורן. זהו הסיפור השמיני של הארי פוטר, והראשון שמוצג על במה. הוא מוגש לקוראים ברחבי העולם מיד אחרי הבכורה העולמית של ההצגה בווסט-אנד בלונדון ב- 30 ביולי 2016.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *