ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

האשה שלא הייתה

5 באוגוסט 2019 גדי איידלהייט

קודם כל נשבח את יחסי הציבור שהצליחו למשוך את תשומת הלב. בין שלל הספרים, מעטפה חריגה, שפשוט חייבה התייחסות. שאפו.

גם הכריכה מיוחדת ושאפו שני לנועה שניר, וכך הספר הועבר לראש ערימת הקריאה. הנה לכם השיטה איך להתבלט, היו יותר יצירתיים.

הספר עוסק בסיגל שמש לוין, קצינה בלשית בשטרה. המפקד האוהב שלה הודח על רקע שעררויות מיניות, העמיתים לא תמיד מפרגנים לה, והמפקדת החדשה היא מזן אחר. המשימה שהיא מקבלת, סיכום של תיקי הנעדרים מהשנים האחרונות, לראות אם הגיע איזה מידע חדש.

הסקירה נכתבת בתזמון בו נפתחה מחדש חקירה בנושא רצח הנערה נאווה אלימלך. גם בספרים, תיקים לא פתורים לא נסגרים אף פעם ותמיד מחכים שיהיה מידע חדש, וסיגל נחושה למצוא מידע כזה, לדבר שוב עם העדים, ולתשאל עדים שלא דיברו איתם בעבר.

אבל העיסוק בנעדרים הוא מסוכן עבור סיגל. בחקירת נעדר קודמת לפני שנים היא התמוטטה נפשית. אביה הוא נעדר צה”ל והיא מעולם לא הכירה אותו. גם הפעם בעלה חושש שהיא תיכנס לאובססיה מהחקירה, ולמעשה הוא צודק, אולם סיגל לא שועה לכל סימני האזהרה.

מתוך חמשת התיקים, ארבעה נראים חסרי סיכוי וכאלו שחבל להתעכב עליהם, אבל התיק החמישי, שתמונתו מופיעה בראש הסקירה שונה. מה מניע אישה עם שני ילדים פשוט להיעלם? איך אמא יכולה לעשות את זה? אין זאת אלא כי קרה פשע, וסיגל נחושה לגלות מה, אולם הנחישות גורמת להרס עצמי ולערעור נפשי של סיגל עצמה בצורה הגורמת גם לה לה לרצות להיעלם מהחיים.

רצון זה, מסביר היטב את עיצוב הכריכה. מיהי סיגל ומיהי יפעת, האם הן בעצם אותו דגם של אישה (ולמעשה גם איש), הנראים נורמטיבים לחלוטין כלפי חוץ, אולם מסוגלים להתפרק בקלות. האם לא כולנו כך? האם אין מישהו שרצה, ולו פעם אחת, לברוח מהכול, ולהיות קצת בשקט? ואולי בכל זאת היה שם פשע, כאשר מידע חדש כן מגיע? המרקחת אותה אילה בן פורת מגישה לנו, היא מרעננת ואף מטרידה שכן היא עוסקת בפחדים ובקשיים של כולנו. אמנם נושאים מסוימים לא ממוצים ואולי אפילו מפריעים. הסיפור עם צביקה, החוקר הקודם בתיק, יחסיה עם המפקדת החדשה שגם היא אשה וגם מערכת היחסים המורכבת עם המפקד הקודם (שרוב הספר יושב בודד בביתו ושותה לשכרה) לא מוצתה. כמובן שגם עלילת הסיפור האישי במשפחתה של סיגל עוד צריך בירור.

זהו ספר ראשון בסדרה וסביר שסיגל לא תיעלם מהחיים, אולם על החקירות והבחירות שלה היא משלמת מחירים כבדים בספר זה וכנראה גם בעתיד ואני אחכה בעניין לראות לאיפה בן פורת תיקח אותנו הלאה עם הדמות המרתקות הזו ומקווה שנושאים שהזכרתי שיש עוד מה הלעמיק בהם ולפתח את הדמויות אכן יעלו ויורחבו.

האשה שלא הייתה
אילה בן פורת
כתר ספרים 2019

מגב הספר

מי היא האישה שלא הייתה? האם זו יפית נעים, אישה צעירה, נשואה ואם לשניים, שיוצאת בוקר אחד מביתה ונעלמת בלי להותיר עקבות? ואולי זו האישה שמחפשת אותה, פקד סיגל שמש–לוין ממשטרת גבעתיים, שמתבקשת לעבור על תיקי נעדרים שנותרו פתוחים, ומשהו בדמותה של יפית אינו מניח לה?

האפשרות שאם לילדים קטנים פשוט החליטה לעזוב הכול, לקום וללכת, נראית לסיגל מופרכת, והיא משוכנעת שאם רק תקדיש לחקירה עוד קצת זמן, היא תחשוף את הפשע שמסביר את ההיעלמות החידתית. אלא שהמאמץ להתחקות אחר האם הנעדרת מתגלה כאובססיה מסוכנת, וככל שהחקירה מתקדמת כך פקעת המניעים של הדמויות המעורבות בה הולכת ומסתבכת — עד לרגע ההתרה, שבו הכול מסתבך שוב. האישה שלא הייתה הוא רומן בלשי חכם שמתבונן במציאות הישראלית במבט חודר וחקרני אך גם מלא חמלה וכנות — מבטה הבלתי נשכח של פקד סיגל שמש–לוין. זהו הראשון בסדרת ספרי הבלש של הסופרת והמוזיקאית אילה בן–פורת.No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *