ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

הבלתי נראים

30 באוגוסט 2015 גדי איידלהייט

האם אפשר לעזוב אי? לא בטוח. אולי התרגלנו מדי למותחנים הסקנדינביים הבנויים בקצב מסחרר ועם רמות גדושות במיוחד של אלימות, כך שטוב לגלות שיש גם ספרות נינוחה יותר. משפחה אחת על אי קטן בנורווגיה בתחילת המאה העשרים. רחוק מהרעש וההמולה של העיר. רחוק מכל הקידמה הטכנולוגית ואפילו רחוק מאירועי המלחמה. מנסים רק לשרוד ובקושי.

קשים החיים על האי, חצי קילומטר רבוע שטחו הכולל. וכל אי הוא עולם ומלואו והאי מספק את כל הצרכים. ירקות, מעט חיות משק, רציף קטן אליו עוגנת הספינה ומה שהים מביא אוכלים או משתמשים. במציאות זו גדלה אינגריד והזמנים עוברים. חורף ארוך אחרי קיץ ועוד חורף ארוך ועוד קיץ, והחיים מתקדמים בקצב שלהם.

ומה קורה יתהה הקורא? כמעט כלום והכל. אנו חיים מאה שנים אחרי הספר בקצב חיים שונה לחלוטין. מבחינה זו מיעוט האירועים המתרחשים באי שייכים לעידן ולמקומות אחרים. כך למשל מתקבלת ידיעה באביב שהחורף עבר בשלום, לא קרה דבר, איש לא נולד ואיש לא מת. לאנשים החיים באי דרישות מועטות. שיהיה מה לאכול, ושיהיה מקום יבש וחם. אין עלילת מתח סוערת, יהיו כאלו שיגידו שאין עלילה כלל, אבל הספר אינו סטטי אלא נמצא בתנועה מתמדת, איטית מאד אך יציבה. הדמויות מתפתחות והדילמה האם לעזוב את האי והאם בכלל אפשר לעזוב את האי צצה ועולה. אין תשובה ברורה בסוף הספר. יש להניח שכיום גם באיים רחוקים אלו החיים עצמם כבר שונים בהרבה. מי שמחפש הצצה למקומות רחוקים ולחיים של פעם, יהנה מהספר. גם מי שמעוניין בקצת אסקפיזם ובהורדת הילוך, ימצא עניין בספר. קר וגשום באיי נורבווגיה ואולי המקום המתאים ביותר לקריאת הספר הינו באיזה מאהל מדברי דווקא, באזורים של ישראל שגם בהם ניתן, עדיין, לעצור מעט את הזמן.

 

הבלתי נראים - כריכת הספר

הבלתי נראים

הבלתי נראים
רוי יעקבסון
מנורווגית: דנה כספי
הוצאת כתר 2015 (2013 במקור)

מגב הספר

“איש אינו יכול לעזוב אי, אי הוא יקום בזעיר אנפין, יקום בו הכוכבים ישנים בעשב תחת השלג.”
אינגריד גדלה באי קטן וסחוף רוחות עם הוריה מריה והנס, סבא מרטין והדודה בַּרבּרוּ, שהיא “לא לגמרי כמו כולם”. עונות השנה ואיתני הטבע מזמנים מאבק מתמיד ותושייה. אלה ימיה הראשונים של המאה העשרים, והקִדמה מתחילה לחדור גם לאיים הנידחים של צפון נורווגיה.
הבלתי נראים מלווה את המשפחה הקטנה בניצחונות ובמפלות של החיים, באובדן ופרידות ובמפגשים מפתיעים, שמשנים את פני המשפחה. מי שהיתה ילדה קטנה שיצאה עם אביה בסירה אל הים לומדת לקחת את המשוטים לידיה.
בהבלתי נראים חוזר הסופר הנורווגי רוֹי יַקוֹבּסֶן אל שורשיו שלו ושל רבים מבני ארצו שמוצאם באותם איים זעירים בצפון, באותו עולם שנעלם זה כבר. כמו בספרו המצליח “ילדת פלא”, יקובסן מתאר את חייהם של אינגריד והסובבים אותה בעדינות רגישה ופיוטית, שכמו הים נושאת בחובה הפתעות וסערות.
רוי יקובסן נולד ב-1954 באוסלו ומתגורר בה גם היום. הוא זוכה פרס המבקרים הנורווגי, וספריו היו מועמדים לפרסים רבים נוספים.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *