ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

הגבעה

13 באפריל 2013 גדי איידלהייט

התלבטתי רבות איך לכתוב את הסקירה על הספר “הגבעה” של אסף גברון. איני מכיר את המחבר או עבודות קודמות שלו. הספר מתאר את קורותיו של מאחז (לא חוקי כמובן) ביהודה ושומרון במשך כשנה. המאחז, מכיל מספר משפחות ובודדים, חלקן משפחות גדולות, חלקן זוגות צעירים, כמה חיילים, בקושי מניין יש אם לא מגיעים להשלים …

הספר מתאר את החיים במאחד, את היחסים בין התושבים לבין עצמם, את היחסים בין התושבים לצבא, לתושבי הכפר הערבי שגרים ליד, היחסים עם הממשלה ועוד. נראה שהסופר מביא נקודת ראייה של השמאל הישראלי הדורש פינוי מיידי של מאחזים כאלו, ומבקר את הממשלה על אזלת ידה בכך. אולם הספר עצמו מכיל ביקורת נוקבת לא פחות על תנועת הקיבוצים ההיסטורית שירדה מנכסיה האידאולוגיים ועברה לנכסים אחרים, על אנשי השמאל בתל-אביב, ולמעשה כמעט על כולם.

גברון עושה זאת דרך כתיבה שלעיתים סאטירית ולעיתים על גבול הפארסה (וסצינת ביקור שר הבטחון במאחז, התנפלותה של נטע ותגובת הקישטה של השר מהווה את השיא) וגם דרך אפיון כל כך קיצוני של הדמויות שלמעשה מראה כי גם במקום קטן כל כך מיוצג כל מירקם החיים הישראלי. עתניאל, שרצה רק לגדל עיזים ולנהל מחלבה, אב לשישה ילדים, הגדולים מביניהם בת 16 ובן 15, חסרי חברים בני גילם, דבר שיגרום בעיות רבות בהמשך הסיפור: הבת מפתחת רומן עם החייל האתיופי ששומר במקום והבן מנהל חיים כפולים דרך האינטרנט במשחק המחשב שכשמו כן הוא SECOND LIFE. במקום אחר נמצאת אלימות במשפחה, זוג החווה קשיים להיכנס להריון, נראה שהזוג היחידי הנורמלי הוא הזוג שמצטרף למאחז לקארוון שהתפנה אך מחליט לעזוב אחרי כמה חודשים, בכל השאר יש מימד כלשהו של הזייה או שגעון. רוב העיסוק בספר, הוא דווקא בגבי ורוני, שני אחים שלכאורה אין להם עניין במאחז. גבי ורוני גדלו בקיבוץ. גבי חזר בתשובה ורק מחפש שקט (ובהמשך נבין למה) ורוני ברח מניו יורק לאחר שהפסיד שם סכומי עתק במפולת מניות. רוני הוא הדמות הרחוקה ביותר מהמאחז, הוא זה שמנסה לעשות עסקים עם הערבים, הוא זה שנחשד כמשתף פעולה של השב”כ והוא גם עוזב, אבל חוזר. פרקים שלמים בספר הולכים אחורה לתאר את קורותיהם הקודמים של גבי ורוני והם בלבד.

למרות שהכתיבה של גברון טובה מאד, מצאתי את עצמי מתחבט האם כדאי להמשיך לקרוא בספר. מעשים של זוג שמצליח להיכנס להריון, של בעל מכה שאשתו נפרדת ממנו, של ילדים שנמצאים במחשב יותר מדי זמן ושל מישהו שמחפש איך לעשות עסקים קורים כל הזמן ובכל מקום והאריכות של הספר התחילה לתת את מקומה לשיעמום.  את קריאת הספר אני מסיים ברגשות מעורבים ובהרגשה שהעלילה היא לא העיקר ולא ממש משנה איך הייתה מסתיימת. קריאה שטחית תכעיס אנשי ימין ותגרום לאנשי שמאל נחת רוח על תיאורם הלא מחמיא של המתנחלים הדתיים האלה (וליהאנח תוך כדי כך על אוזלת ידה של הממשלה). קריאה זהירה יותר דרושה כדי לראות, שהמאחז מייצג את כלל מדינת ישראל, ובפרשנות שלי, כלל המדינה, כמאחז לא חוקי במזרח התיכון, כאשר כל סוגי ההתבחבשויות במאחז קיימות בכל החברה הישראלית.

הגבעה

הגבעה
אסף גברון
הוצאת ספרי עליית הגג
ישראל תשע”ג 2013

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *