ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

הגדה בהפרעה

25 במרץ 2018 גדי איידלהייט

פירושים מפתיעים, מאמרי עומק, חידושים שלא שערום אבותינו? כל זה אין. לא שצריך להיות מופתעים, משם ההגדה ומתמונת הכריכה וגם מהיוצרים.  כמבקר חמור סבר, אני יכול פשוט להעתיק את דבריהם מהפתיחה: “איורים מטופשים להחריד, שטותיים למהדרין”. אכן תיאור קולע ומדויק של ההומור. נמוך יותר מים המלח. לפני זה נאמר בפתיחה: “החלטנו לא להעמיס על הטקסט עוד פירוש אלא ללוות אותו קצת אחרת”. גם זה תיאור מדויק וקולע.

אישית אני לא ממש מתחבר להומור סטייל אנדרדוס (מתן צור הוא אחד מחברי הרבייעיה) ובחלק מהאיורים בהגדה זו גם לא הבנתי מה מצחיק (מוצאי היקי בהחלט גורם לקשיים בתחום זה), אולם אני תמיד מעדיף הומור של אנשים שיודעים לצחוק על עצמם, מאשר סטיריקנים מחודדי לשון שיורים חצי ארס לכל עבר אבל תמיד על אחרים. המודעות העצמית של מתן ואלחנן גבוהה והיא בולטת גם בטקסט על הכריכה האחורית (ראו למטה) ואפילו היא מעלה איזה גיחוך קל.

ליל הסדר הוא לילה רציני. רציני עד מאוד (לחלק הזה, היקה שבתוכי מתחבר ממש טוב). ציון הגאולה, השחרור מהשיעבוד, הצרות במהלך הדורות, המצוות החשובות של מצה ומרור. רצינות עד כדי תהום וככה זה צריך להיות, אולם, ברוב הבתים, האווירה משתחררת קצת בחלקו השני של הסדר. בכל זאת ארבע כוסות יין (ובכמויות האלו גם תירוש גורם לסחרחורת קלה), בטן מלאה באוכל משובח שלתוכה דחפנו עוד מצה על הדרך בתור אפיקומן, ושירים כמו חד גדיא, משחררים קצת את הלחץ של העניבה על הצוואר, ומטרת ההגדה הזו היא לשחרר מעט לחץ גם בתחילת הסדר.

אז כן, ישנם כאלו המנהלים דיון של שלוש שעות במהלך המגיד על פירושי המהר”ל, על חידוש אגדות של המהרש”א למסכת פסחים, ועל פלפולים בסיפור יציאת מצרים, ועוד יותר נהנים לאכול מרור ומבחינתם “מה ההגדה הזאת לכם”. לכם ולא להם, ואת הביקורת שלהם על הגדה מעין זהו אפשר לסכם “דם ואש ותמרות עשן”.

סדר אופייני יותר בבתים רבים (לא שלכם חלילה!) שאלות כמו “מתי מגיע האוכל” – ועל כך יש סרגל בתחתית כל דף עם אבני דרך לציון נקודות עיקריות לפני ההגעה לביצה המובטחת, ילדים (וגם מבוגרים) שמשתעממים ורוצים לרוץ קדימה, ושבכלל רצינות וישיבה ארוכה, פחות מתאימה להם. אם בתקופת הגמרא נהגו לחלק לילדים קליות ואגוזים, על מנת להשאיר אותם ערים, הרי שהגדה כמו זו היא הקליות והאגוזים של ימינו.

ולמעשה, וזה מה שאני אוהב בפסח, יש מקום לכולם על השולחן. כמו ארבעת הבנים כך יש הגדות רבות ולכולן יש מקום. אחד יביא פירושים, אחד יתבל בשירים, ואחד יביא קצת איורים משעשעים. מה שבטוח, כולם יהנו ממנה. חלק יצחקו עד דמעות, וחלק יהנו עוד יותר מהעובדה שהם לא צוחקים ממנה בכלל אבל יכולים להתנשא על אלו שכן צוחקים, ובטח יהיה איזה ילד שהגדה כזו תגרום לו  לפחות  שעמום ויותר ריכוז, וגם בכך דיינו.

הנה לדוגמה, איור שאהבתי המתאר כל מני מכות שלא כתובות בתורה. נסו לאתר את כולן, והמציאו עוד כמה מכות המתאימות לסדר שלכם…

 

לסיכום: לא לכולם זה מתאים, אבל מהי חרות אמתית אם לא היכולת גם קצת לצחוק על עצמך ולא לקחת את עצמך ברצינות גדולה מדי?

כריכת הספר הגדה בהפרעה

כריכת הספר הגדה בהפרעה

הגדה בהפרעה
מתן צור ואלחנן בו אורי
ידיעות ספרים 2018

מגב הספר

כאן נהוג לכתוב טקסט שמנסה לשכנע אתכם למה ההגדה הזאת היא בדיוק מה שאתם צריכים.

אבל מה כבר אפשר להגיד שעוד לא שמעתם? בסדר, בסדר, ננסה בכל זאת. רק תבטיחו שאחר כך פשוט תפתחו אותה ותדפדפו.

הגדה בהפרעה היא הגדה של פסח שמתאימה לכל המשפחה. היא כיפית, קלילה ועשויה מאורניום מועשר. חוץ מהקטע עם האורניום.

מה יש בה בעצם? קודם כול הטקסט של ההגדה, כמובן, כי זה הבסיס לכל הגדה מוצלחת. מעבר לזה תמצאו בה איורים מטופשים להחריד, מצחיקים, ועם יד הלב – גם קצת מופרעים. על הדרך פינקנו בהסברים ובתרשימים מאירי עיניים, כדי שתדעו בדיוק איזו כוס שותים מתי וכמה זמן נשאר ל”מגיד” (תודו שחלמתם על זה).

טוב, אז עכשיו תפתחו את ההגדה. הבטחתם.

מתן צור, תסריטאי, קומיקאי ויו”ר איגוד ממע”א (מעריצי מצה עם אבוקדו).

אלחנן בן אורי, מאייר, קריקטוריסט ואלוף הארץ במריחת חרוסת.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *