ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

פסח על שום מה – הגדה לפסח – הרב זקס

5 באפריל 2016 גדי איידלהייט

הרב זקס הוא לדעתי אחד ההוגים היהודים הגדולים בדורנו. הציבור הדתי דובר האנגלית לא צריך כלל הקדמות, אולם בשאר הציבור הישראלי הוא מוכר פחות. עומק מחשבתו של הרב בנוסף ליכולת כתיבה והרצאה מעולה מבטיחה שלקרוא ולשמוע אותו יהיה תמיד מעניין. לדוגמה, בהרצאה שלו ששמעתי התייחס הרב בקצרה לנושא השפה העברית שאפילו בשפת היום יום עמוסה בביטויים הקשורים לדת. הנה, אמר הרב, משחק כדורגל למשל, שחקן מבצע עבירה (באנגלית foul ולא sin), השופט ( באנגלית referee  ולא judge) מוציא אותו ובסוף המשחק מסתיים בתיק”ו (נוטריקון המופיע בתלמוד כאשר אין אפשרות להכריע בסוגייה הלכתית ותשבי יתרץ קושיות ובעיות- באנגלית tie או draw). טוב לא מפתיע שהרב הראשי לאנגליה יהיה בקיא גם בהווי הכדורגל ונראה לי שמאפיין זה של בקיאות מופלאת בתורה ביחד עם הכרת כל הבטי העולם החילוני, הוא המאפיין הרבני שכל כך חסר לי בישראל, ומאפשר כתיבה וראייה יחודית ומורכבת יותר המתחייבת מהחיים בגולה. הרב זקס הוא סופר פעיל ומוציא ספרים בקצב של כספר בשנה, חלקם תורגמו גם לעברית. בנוסף,  מומלץ להצטרף לרשימת התפוצה לקבלת מאמרו השבועי על פרשת השבוע

ההגדה בעריכתו כוללת שני חלקים. הראשון הוא הגדה של פסח עם ביאורים והסברים קצרים שאפשר לקרוא אותם תוך כדי אמירת הדברים. דרכו היחודית של הרב כבר באה לידי ביטוי בפירושים קצרים אלו, אולם החלק המעניין והחשוב יותר בספר הוא אסופת המאמרים בענייני הפסח. כעשרים מאמרים בנושאים שונים – על מהות ליל הסדר, על יכולת הסיפור, על הנשים ביציאת מצרים, על החכמים המסובים בבני ברק ועוד. מאמרים אלו מתאימים לקריאה לפני ליל הסדר ועורך הסדר יבחר אחד או שניים מהם ויתמצת אותם בקצרה בסדר עצמו.

יכולתי להרחיב עוד רבות בדברי הרב, אולם כרגיל, טוב מראה עיננים ובאדיבות ההוצאה הנה תוכן העניינים, דוגמה לפירוש ומאמר אחד (ניתן להוריד ולהדפיס)

Download (PDF, 222KB)

הספר הוצא במהודרה עברית ומהדורה אנגלית.

הגדת הרב זקס

הגדת הרב זקס

פסח על שום מה

הגדה לפסח
הרב יונתן זקס
מאנגלית: ברוריה בן ברוך
הוצאת מגיד

מגב הספר

פרשנותו המקורית והמבריקה של הרב זקס להגדה של פסח ולתמות העומדות בלב החג: חירות, זיכרון, קדושה, עם נבחר, זהות.
“רק היהודים לבדם, הפזורים על פני היבשות, הדוברים שפות שונות ויש להם חלק בתרבויות שונות, כרוכים יחדיו בזכות סיפור, סיפור הפסח, שהם מספרים באותה דרך ובאותו ערב. יותר משההגדה הייתה סיפורו של העם, היו היהודים עם של סיפור”.

“סיפור יציאת מצרים ביטא את הדרמה האנושית כמסע ארוך אל הגאולה. שום סיפור אחר לא הצליח יותר ממנו להפיח רוח של מהפכה או של התפתחות לקראת חברה צודקת והומנית. זהו המטא-נראטיב המערבי הגדול של החירות”.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *