ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

הגדה של הנפש

26 במרץ 2020 גדי איידלהייט

“הגדה של הנפש” עוסקת בנושא הגאולה הפנימית המשתקף בכל מהלך סדר פסח, חג הגאולה. הרעיון מאחוריה הוא לנסות ולהגיע למשמעויות של כל אחד מסימני הסדר ולהבין ולהפנים דרכו את הגאולה. לא רק גאולת מצרים, אלא גאולה של כל נפש בכל זמן. יפים הדברים תמיד ובפרט בתקופה מתוחה וחריגה זו בה רבים יעשו את הסדר בביתם, לבדם. רבים יעשו סדר בפעם הראשונה בעצמם וישמשו כעורכי סדר ומכיני כל ההכנות, אנשים שהורגלו ללכת לבתי מלון, ומבוגרים רבים שיעשו אותו בנפרד מילדים נכדיהם וניניהם.

דווקא מתוך מועקה זו, שכמובן לא עמדה כלל לעיני הרב לונדין בעת שכתב את ספרו, אפשר לפתח ולפתוח תהליכים פנימיים עמוקים, של חשיבה אופטימית, של ראיית האור, של התעלות מעבר לצרות היום היום. את כל אלו צריכים גם בזמנים רגילים, בוודאי במדינת ישראל, ובתקופת וירוס הקורונה על אחת כמה וכמה. הרב לונדין עוסק רבות בשנים האחרונות בכתיבת פירושים בהירים וברורים לכתבי הרב קוק וגם הפירוש בהגדה משופע ברעיונות ממשנת הרב וממקורות נוספים.

מבנה ההגדה כולל כמובן את כל סימני הסדר ובתחילת כל סימן מאמר קצר של כמה עמודים המתאר את תהליכי הנפש השונים והתאמתם לאותו סימן. הדברים כמובן הם רעיוניים ומהווים רק אפשרות פירוש אחת. לא תמיד עולים ומתרוממים ויש גם ירידות (למשל בפרקי רחץ ורחצה), שהרי הטיפוס והעלייה אינם תהליכים חד פעמיים אלא תהליך ארוך ומורכב של עליות ומורדות רבות עד שמגיעים לנרצה.

במהלך הסימנים משובצים סיפורים אישיים, חלקם מאת יובל פרוינד, אף הוא מהביאים את תורת הרב קוק, פירושים, הסברים על המנהגים ועוד תוספות שונים והכל מלווה באיורים נאים ועדינים.

אני אעשה שימוש בהגדה זו בהכנות לליל הסדר ובחג עצמו ואתם מוזמנים גם להתרשם מדפי הדוגמה המצורפים באדיבות ההוצאה.

Hagadda_Shel_HaNefesh_pp.1-21

הגדה של הנפש – הגדה של פסח לליל הגאולה הפנימית
חגי לונדין
קטעי סיפורת: יובל פרוינד
איורים: מירב בר לב
הוצאת מגיד 2020

מגב הספר
ליל הסדר הוא הלילה שבו נפתחים שערי השמיים והקב”ה נושא אותנו ׳על כנפי נשרים׳, עד שכל אחד ואחת יכולים לגעת בכוכבים.

 בלילה קצר זה נדחסים כל תהליכי השחרור, ההתעלות וההתקדמות של חיינו. לכל מילה בהגדה ולכל הלכה, מנהג ומאכל יש משמעות קיומית, רוחנית, נפשית ומעשית אדירה. 

חוסר היכולת שלנו להשתחרר מהמוגבלות, מהחולשות ומההסתכלות הצרה שלנו – זוהי נשמת אפה של התרבות המצרית. בכל רגע מחיינו אנו צריכים לחיות מחדש את יציאת מצרים, להתמודד עם משברים, לצלוח אתגרים, לשחרר את עצמנו מן החולשות, ההרגלים והמוסכמות ולתת לאור החירות להאיר בתוכנו. כל התגברות על מכשול היא ׳יציאת מצרים׳ קטנה. כל התעלות והתעצמות היא ׳קריעת ים סוף׳.

בהגדה של הנפש מבאר הרב חגי לונדין כיצד המילים הקדושות הללו, שנכתבו לפני אלפי שנים, גונזות בתוכן מסרים שמתאימים לנפש האיש והאישה החיים בתרבות ימינו.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *