ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

הגדות לפסח – מסורת הרב, המנהגים, הסיפור המצויר

7 באפריל 2019 גדי איידלהייט

לקראת חג הפסח התקבלו אצלי ארבע הגדות חדשות מהוצאת קורן ונכתוב מעט על כל אחת מהן

הגדת מסורת הרב

הגדה זו מביאה מבחר מפירושי הרב סולוביצ’יק על ההגדה. הרב לא כתב פירוש להגדה, והדברים נאספו מתוך שלל מקורות שונים בידי הרב מנחם דוב גנק, חלקם מתוך ספרים שיצאו, חלקם מקלטות וחלקם מתוך סיכומים של הרב גנק עצמו, מתלמידיו של הרב. מאחר וכבר שנים רבות אני נוהג לקרוא, שוב ושוב, פרקים בספר “זמן חירותינו”, הרי שאני שמח מאוד על צאת הספר. הספר הוא תרגום של הגדה שיצאה לפני עשור באנגלית, אולם לטענת העורך, יש בה תוספות רבות.

הפירושים אכן רבים והחכם עיניו בראשו ויעיין היטב וילמד לפני החג, וירשום לעצמו על פתק, קטעים אותם הוא מעוניין להקריא בקול ולדון בהם בשעת הסדר. בנספחים להגדה, מעט עניינים על ערב הפסח, ומעט דברים על מגילת שיר השירים ועל ענייני ספירת העומר.

עמודים לדוגמה

Download (PDF, 1.05MB)

הגדת מסורת הרב כריכת הספר

מגב הספר

הרב סולוביצ׳יק היה מגדולי ההוגים ותלמידי החכמים של המאה העשרים, ששילב בין למדנות ישיבתית לעומק פילוסופי ופסיכולוגי. עבורו ליל הסדר היה חוויה מפוארת, ערב מרומם ומיוחד במינו, והוא מילא את כתביו ואת הרצאותיו בתובנות יוצאות דופן ובניתוח מבריק של טקסט ההגדה. בהגדת מסורת הרב ישנה הצצה אל מקוריותה ואל זוהרה של תורתו של הרב סולוביצ׳יק, החושפת ממדים חדשים של פרשנות ושל משמעות בהגדה.בהגדה זו מוצגים הגיגיו המחשבתיים וההלכתיים של הרב על ההגדה, הלקוחים מתוך הרצאות ומתוך הקלטות של שיעורים שהעביר, שלא פורסמו. כמו כן, נוספו בה נספחים על הלכות ערב פסח, שיר השירים, וספירת העומר.

הגדת המנהגים

הגדה זו כשמה כן היא, מקבצת ומשלבת מנהגי עדות רבות בהגדה אחת ומוסיפה עליהן שפע תמונות המתארות את ההכנות לחג והסדר בקהילות שונות ברחבי העולם. עבודת ליקוט המנהגים התבצעה בידי ינון חן והמנהגים מופיעים לפי מקומם בסדר ההגדה. מקום מיוחד מוקדש למנהג האפיקומן שבו מנהגים רבים ובספר מפורטים מנהג עיראק, כורדיסטן, אשכנז, הוגנריה, לוב, גרויזה, תימן ועוד. כמובן שבכל משפחה מנהגים נוספים משלה, ואין אפשרות לכנס את כלל המנהגים, בוודאי לא של כל העדות לספר אחד, אולם בעיני, יש בספר סוג של קיבוץ גלויות, ואפשרות להכיר מנהגים אחרים, ואולי אפילו לאמץ כמה מהם.

דפי דוגמה

Download (PDF, 3.84MB)

מגב הספר

כל ישראלי בכל דור ודור מדגיש לעצמו, לילדיו, ולנוכחים אצלו בשולחן ליל הסדר, שעם ישראל שהתחיל את דרכו בצאתו ממצרים, זה אותו עם ישראל שחי וקיים, שמסב יחד מסביב למות ולמרור, ושכולנו חלקים המרכיבים אותו. כל קהילה וקהילה וכל יהודי בודד, פגשו בתרבות המקומית, הכירו את עריכה והתמודדו עם האיומים הפיזיים והרוחניים שעלו ממנה. לעיתים אימצו מדרכי המקום, ולעתים עמדו והתגוננו מפני חלחול רוח נכר קלוקלת אל מקדש ביתם. ואולי החשוב ביותר, בגלל הרצון השורשי שלהם להמשיך לספר לצאצאיהם ולעולם כולו את סיפור גאולת ישראל, הם גם השתמשו בשפה התרבותית המקומית לבטא את הסיפור הזה, כפי שלא יכול היה להתאפשר קודם הגלות. כל ההנהגות האלה, הבחירות הקטנות של כל יהודי בכל מקום, הן הן תרכיב המנהגים האדיר בנוצר לאומה שלנו. ביצירת הגדה זו עמלנו במשך שנתיים במלאכת הנדידה והאיסוף בין כל קהילות ישראל במטרה לכנוס את כל המנהגים ולהגיש אותם למסובים בליל פסח.

הסיפור המצויר

אחרי שתי הגדות “רציניות”, הגיע הזמן להשתחרר טיפה והנה הגדה “משוגעת” מעט מעולה לילדים ולכל המשפחה, שתכניס קצת צחוק וצבע לליל הסדר. גם הגדה זו התחילה כפרוייקט באנגלית בידי ג’ורדן גורפינקל וארז צדוק והם יצרו הגדה גרפית מאוד, שחוץ מכל הטקסט כוללת המון איורים והסברים, הרבה הומור, ולא מעט רפרנסים שלפעמים קשה להבחין בהם וחלקם, כדוגמת מרתין לותר קינג והרב השל (עמ’ 25), כנראה לא יזוהו על ידי ילדי ישראל. התרגום הוא תרגום חופשי של הרב יוני לביא. במקומות מסוימים אפשר לתמוה על הכיתוב (במקור או בעברית). למשל בעמ’ 6 המציין ששותים ארבע כוסות – “להנצחת ארבעת השלנים של גאולתנו: שחרור, הצלחה, גאולה והתחברות מחדש”. לכן אני חושב שגם למבוגרים כדאי לעיין בהגדה הזו ולעבור עליה ביחד עם הילדים, לפני או תוך כדי הסדר, מה שבטוח, גם לילדים יהיה יותר מעניין, והם לא יצטרכו לשאול כל הזמן מתי מגיעים לאוכל, שזו למעשה השאלה הראשונה הפותחת את ההגדה הזו. התשובה, דרך אגב בעמוד 100.

דפי דוגמה

Download (PDF, 5.02MB)

כריכת ההגדה הסיפור המצויר

מגב הספר

סיפור ההגדה מתעורר לחיים

הגדה של פסח – הסיפור המצויר מביאה אל הקורא את סיפור יציאת מצרים בצורה החווייתית ביותר,
באמצעות סיפור קומיקס מרתק בעברית בת ימינו לצד נוסח ההגדה המקורי. בספר זה צולל הקורא אל ההגדה דרך הדמויות ועובר איתן מסע בזמן מיציאת מצרים דרך ההיסטוריה היהודית וחזור אל ימינו. הספר שלפניכם מעניק חוויה חדשה ומרגשת, חוצה תרבויות ומגזרים, שתאפשר לכל אחד סביב שולחן הסדר, להתחבר לסיפור ההגדה ולראות את עצמו כאילו הוא יצא ממצרים. ג’ורדן ב. גורפינקל (“גורף”), עורך ותיק בסדרת באטמן ויוצר האתר JewishCartoon.com, ואמן הקומיקס הישראלי ארז צדוק יצרו את ההגדה בשיתוף עם הוצאת קורן.

הגדלה ללא גבולות

זו הגדה שמיועדות לארגונים הרוצים להעניק שי ללקוחותיהם/עובדיהם והיא משלבת בטקסט ציורים של אנשים עם מוגבלויות. הציורים צוירו על ידי יפית ברוך, רפאל אנדה וסהר פיק שגם ציירו את עצמם. מומלץ להתרשם

דפי דוגמה

Download (PDF, 1.95MB)

מגב הספר

הגדה קורן לפסח מאוירת על ידי אמנים עם מוגבלויות בשיתוף עמותת שק”ל

בעולם שהולך ונהיה אינדבדואליסטי יותר ויותר לא פעם בליל הסדר נשאלת השאלה – מהו המצרים שלך? מהו המקום שאתה צריך לצאת ממנו? מה מצר אותך ומצר לך? התשובות עשויות לנוע מהתמודדויות הקיומיות ביותר ועד למצבי תקיעות הכי מזדמנים: המצב הכלכלי, ההמתנה לאישור רשמי או לתעודה ממשרד ממשלתי ועוד.
את ההגדה הזו יצרו בני חורין אמיתיים. אנשים עם מוגבלויות פיזיות או שכליות שהכריעו שהמגבלות האלה אינן מגדירות את מי שהם ואינן מגבילות את מי שהם בוחרים להיות.

תודה ליפית ברוך, רפאל אנדה וסהר פיק מסטודיו ‘בין השורות’ של עמותת שק”ל, שאיירו ביצירתיות האופינית לבני חורין את כל היצירות שתראו בהגדה.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *