ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

הדוור תמיד מצלצל פעמים

15 באוגוסט 2013 גדי איידלהייט

האם ספר מתח שנכתב לפני שמונים שנה (1934) יכול להחזיק בתחילת המאה העשרים ואחת? לא בהכרח, אבל הדוור תמיד מצלצל פעמיים מאת ג’יימס קיין (שלדעתי מוכר יותר מהקולנוע) הוא ספר מתח מצוין, מלא ועשיר וכל זה במאה ועשרים עמודים, כמות שכיום מהווה רק הקדמה לספרים ארוכים וטרחנים יותר.

לתרגום המחודש בהוצאת מעריב מצורפת אחרית דבר מרתקת הסוקרת את התקופה בספרות האמריקאית. תקופת השפל והנדודים בה איש לא חייב לאיש כלום ובה נווד המסתובב בכל רחבי ארצות הברית, מגיע לפונדק, מתאהב באשתו של בעל הפונדק וביחד הם זוממים תוכנית רצחנית.

גם מי שראה את הסרט יהנה מאד מהספר ומהתרגום המשמר את רוח התקופה והיצירה המקורית. הספר מבוסס על סיפור אמיתי שהתרחש בניו-יורק, אולם המוטיב של זר המגיע למקום כלשהו ומתאהב באשת מעסיקו הינו מוטיב ישן נושן. בצירוף מקרים נדיר, יום לפני שקראתי את הספר, שמעתי סיפור זהה במדויק בעיר פרייבורג שבגרמניה מלפני כשש מאות שנה, זהה לחלוטין. גם שם וגם פה הצדק הגיע באיחור רב, אולם נעשה.

לקוראים הבקיאים יותר, הספר מציע מבט נוקב אל החברה האמריקאית. ממרחק של כמאה שנה מומלץ מאד לחזור לספרי התקופה ההיא: גטסבי הגדול, הנץ ממלטה ועוד ולחפש בהם מתחת לסיפור החיצוני את תיאור הרקבוביות של החברה האמריקאית בתקופה ההיא.

הדוור תמיד מצלצל פעמיים

הדוור תמיד מצלצל פעמיים

הדוור תמיד מצלצל פעמים
ג’יימס קיין
מאנגלית: לאה ששקו
אחרית דבר: מלאת שמיר
ספריית מעריב
2012 (יצא במקור: 1934)

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *