ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

ההיסטוריה של האסטרונומיה

31 בינואר 2013 גדי איידלהייט

מדף ספרי האסטרונומיה בעברית עדיין דל מדי וכל תוספת אליו ראויה לציון מיוחד. הספר “ההיסטוריה של האסטרונומיה” ממלא חסר רציני על אחד מתחומי המדע האהובים ביותר. קוראים בעברית שרצו ספר ברמה גבוהה יותר מספרות פופולארית (כגון המפץ הגדול של סיימון סינג), נאלצו לדלות את מבוקשם מבין מספר ספרים שנתנו מענה חלקי, או לקרוא באנגלית מתוך שפע עצום. הספר הוא תרגום של ספר בשם זהה כמעט בהוצאת קמבריד’ג והוא מורכב מאוסף פרקים המתארים את ההיסטוריה של האסטרונומיה לאורך השנים.

הספר הולך משחר האנושות, מהתקופה הפרה-היסטורית, ועד ימינו ומראה צעד אחר צעד מה היו מתודולוגיות המחקר בכל תקופה, האנשים שפעלו בתחום, התיאוריות השונות – הנכונות והשגויות – ההתפתחות הטכנולוגית, הגילויים החדשים וההתקדמות בהבנת העולם.

מרבית פרקי הספר הם מאמרים שיכולים לעמוד ברשות עצמם, למרות שכמובן הם מסתמכים על ידע מהפרקים הקודמים. ככלל נדרש מהקורא ידע כלשהו באסטרונומיה מאחר ויש מונחים שנעשה בהם שימוש ללא הסבר. בסוף הספר נמצא ההסבר לכך מאחר והספר מבוסס בעצמו על ספר רחב יותר בהוצאת קמברידג המכיל איורים ותרשימי צבע לרוב. שני הספרים ידועים ופופולרים בעולם. את רוב פרקי הספר כתב מייקל הוסקין העוסק בתחום שנים רבות ועורך את כתב העת היחיד בעולם המוקדש כולו להיסטוריה של האסטרונומיה. כתיבה זו גורמת לאחידות בתיאורים, למעבר שוטף בין פרק לפרק ולמינימום חזרות כאשר אישים ונושאים מופיעים בשני פרקים שונים.

ככל ספר העוסק בהיסטוריה של תחום מסוים, ואינו מגביל את עצמו לתקופה מסוימת, הספר נכון ומעודכן ליום הוצאתו. כדי למנוע שינויים גדולים מדי, ספר זה מגביל את עצמו עד מחצית המאה העשרים ובפרק האחרון רק סוקרים בקצרה את ההתפתחויות בתחום הרדיו-אסטרונומיה, צפייה בתדרים תת-אדום ועל סגול טלסוקפים בחלל ועוד. התרגום לספר נעשה מאוחר, וטוב מאוחר מאף פעם, אולם הספר המקורי נכתב בשנת 1999 ומאז עברו עוד 13 שנה ודברים באסטרונומיה ובחקר החלל השתנו רבות: אנרגיות אפילות, תיאוריות חדשות על חורים שחורים (או אפורים), כוכבי לכת מחוץ למערכת השמש, העפת פלוטו ממערכת השמש בגלל גילוי ערב רב של כוכבי לכת מינוריים וננסיים ועוד. את הפערים האלו יצטרך הקורא העברי להשלים באמצעות מקורות אחרים.

תרגום הספר לרוב טוב, כאשר שמות וביטויים מופיעים תמיד גם במקור האנגלי, אולם יש מעט טעויות תרגום והגהה. המונח Conjunction מתורגם כהתקרבות במקום אחד ולאחר מכן בהמשך הספר במינוח המקובל, התקבצות, שגיאת קולמוס קבעה את משך זמן הקפת צדק סביב השמש ל-20 שנה במקום 12, ובחלק מהמקומות סימוני אוביקטים בקטלוג מסייר מופיעים בצורה שגויה 51M ולא M51 כמקובל. לקורא שאינו חובב בתחום, דברים אלו לרוב לא יעלו ולא יורידו, אולם לאנשי התחום, טעויות אלו יהיו צורמות במעט ואולי היה ראוי לשלב גם אסטרונום במלאכת עריכת והגהת הספר. ברשימת המקורות היה ראוי לציין אילו ספרים יצאו בעברית או לציין ספרם נוספים שיש בעברית אך לא הופיעו כמקורות באנגלית (ראו לדוגמה מקור שהבאתי בסוף סקירה זו). נעיר לטובה, כי בלוח הזמנים המופיע בסוף הספר, הוסיף המתרגם אירועים חשובים לאחר צאת המהדורה האנגלית ועד שנה זו.

כאסטרונום חובב, אני שמח מאד שספר ידוע זה מצא את דרכו לקורא הישראלי. קראתי אותו בהנאה רבה ולמדתי ממנו דברים רבים שלא ידעתי. הספר אינו אקדמי מצד אחד אולם הוא ברמה גבוהה יותר מספרות פופולארית. לדעתי הספר מתאים לקריאה לכל חובבי התחום ולתלמידי תיכון ומעלה ובודאי לאלו עם רקע במתימטיקה או בפיסיקה.

היסטוריה של האסטרונומיה

היסטוריה של האסטרונומיה

היסטוריה של האסטרונומיה
מהפרה-היסטוריה ועד ימינו
עורך מייקל הוסקין
תרגום: ד”ר יקי מנשנפרויד
עריכה מדעית: ד”ר שאול קציר
הוצאת רסלינג 2012
במקור: The Cambridge Concise History of Astronomy 1999
לקורא העברי החפץ במקורות נוספים על האסטרונומיה היוונית נוסיף הפנייה לספר המשובח “גלגלים ומזלות” מאת ד”ר עידו יעבץ.

 

One Comment

  • חגי הופר 25 בספטמבר 2017 at 18:55

    לקחתי אותו מהספרייה וחשבתי להמליץ לך, אך אני לא מתפלא שכבר קראת אותו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *