ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

ההלכה: הקשרים רעיוניים ואידאולוגיים

2 בספטמבר 2012 גדי איידלהייט

הקובץ: “ההלכה: הקשרים רעיוניים ואידאולוגיים גלויים וסמויים“, מהווה את קובץ המאמרים השלישי שיוצא לאור בעקבות כנס בנושא שנערך בשנת 2006. המאמרים בתחומים שונים סביב הנושא, בזיקה כזו או אחרת אליו אולם המסקנה, הלא מפתיעה, היא שהפוסק מתחשב לא רק במנגון הפנימי של ההלכה (כאשר התחשבות כזו הייתה, כמו במתימטיקה מחייבת תוצאות זהות על ידי פוסקים שונים) אלא תפיסת עולמו משפיעה על פסיקתו. זו אינה מסקנה מפתיעה וידוע ששאלה הלכתית זהה עשויה תקבל תשובות שונות, והכל לפי זהות השואל, הנשאל והסיטואציה (המקום והזמן וכו’).

המאמרים מדגימים את הנושא בזרמי יהדות רבים ישנים וחדשים. בכתבים עתיקים מתחילת תקופת הראשונים, דרך רבני הציבור החרדי, חסידים ומתנגדים, מעט מרבני הציבור הדתי לאומי ואפילו בתנועה הקונסרבטיבית.  זועק במיוחד הוא המאמר של יקיר אנגלנדר העוסק בבתי הדין הרבניים ובכך שגם כאשר הבעל מפגין אלימות רבה כלפי האשה לא כופים עליו מתן גט. מאמרו של אנגלנדר ממחיש את הפער הרב בין דרישות ההלכה כיום, כאשר כל הפוסקים שוללים מכל וכל אלימות נגד נשים, אולם בפועל, אין להם כלים כלל כנגד בעלים אלימים והם נמנעים מלכוף בעל אלים לתת גט מחשש לגט מעושה (גט שניתן שלא ברצון הבעל והחשש הוא כי אינו תקף ולכן ילדיה של האשה מנישואים לאחר מכן יהיו ממזרים). במאמר מובאים מספר דוגמאות מקוממות במיוחד, ונראה כי אכן, אותו חשש מכפיית גט (או עדיף מכך, הפקעת הנישואים לגמרי) מקפיא למעשה את יכולת הדיינים, שכן לא לכוף בעל לתת גט, זו פעולה קלה ולא צריך להיות חכם גדול על מנת לבצע אותה, אבל בהחלט צריך רבנים בעלי שיעור קומה שיעשו את המהלך הקשה יותר ויכפו גט, ויקחו אחריות, ויפעלו לתיקון המצב ולא להנצחתו, וזאת בהתאם לתפיסת העולם העכשווית, גם שלהם, הרואה באלימות כלפי נשים, עוולה ועבירה מוחלטת. למקרא הדברים עולה השאלה, ומה אם חלילה, יקרה כמעשה הנורא הזה לאחת מבנותיו של הדיין, האם אז ישנה את עמדתו? והדברים Western union money transfer נותרים ללא תשובה.

מאמרים נוספים עוסקים בנושאי דיני עבודה, שביתות, ודיני בוררות נושאים הרלוונטיים מאד לימינו וגם בהם מודגמות מספר עמדות הנובעות הן מהעבר והן מקבלת נתוני המציאות המשתנה (איגודי עובדים לא היו בזמן התלמוד).

הקובץ מיועד לחוקרים העוסקים בתחום. אין הוא קובץ דתי אלא אקדמאי וככזה הבוחן את תחום ההלכה (שלרוב אינה מכירה כלל באקדמיה) בכלים אקדמאיים ולרוב בכלים משפטיים שלא תמיד רלוונטיים להלכה אם כי גם בהלכה מקובל מאד לפסוק על סמך רעיונות או עקרונות דומים הנמצאים בספרים ישנים ובמקורות תלמודיים ולהתאימם למציאות ימינו.

את כריכת הקובץ מלווה אחת מהתמונות הידועות של האמן אשר, יחסות, בה נראים גרמי מדרגות עולים ויורדים לחילופין המדגישים כי גם בעולם ההלכה הדברים תלויים לרוב בנקודת המבט של המתבונן (הפוסק או החוקר), וגם מאותה נקודת מבט אפשר להסתכל על כל דבר בכמה אופנים.

ההלכה – הקשרים רעיוניים ואידאולוגיים גלויים וסמויים
סדרת הפילוסופיה של ההלכה
עורך אבינועם רוזנק
הוצאת מאגנס ומכון ואן ליר
ישראל תשע”ב
370 עמודים

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *