ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

החשוד

11 בספטמבר 2019 גדי איידלהייט

אהבתי את ספרה הראשון של ברטון, האלמנה, ומעט פחות את ספרה השני, הילדה, וגם פירטתי למה. ייתכן שברטון קראה את מה שכתבתי, ואולי מבקרים נוספים כתבו דברים דומים, כי בספרה השלישי היא חוזרת לנוסחה שעבדה מצוין בספר הראשון: מתחילה מיד עם מתח, ומתקדמת מהר בלי להסתכל אחורה ולצדדים. נכון, יש לזה חסרונות, הסיפור אולי לא תמיד אמין, ונשארות פינות לא ברורות, אולם היתרון הוא שהקורא נשאר מרותק לספר, והקצב המהיר מקשה עליו להפסיק לקרוא. חורים בעלילה? שוין, למי איכפת, מה קורה בעמוד הבא?

הדמויות הראשיות מוכרות מהספרים הקודמים, קייט ווטרס כתבת החדשות שנעזרת בקצין במשטרה בוב ספארקס. כל אחד מהם יחקור את התעלומה, שתיכך נגיע אליה, בכלים שלו. התעלומה, הוא היעלמותן של שתי נערות צעירות, אלכס ורוזי, שגמרו תיכון ויצאו לטיול החלומות בתאילנד, טיול חלומות שהופך להיות טיול סיוטים. לאחר שלא יצרו קשר, הוריהן המודאגים, דמויות ראשיות נוספות בסיפור, פונות למשטרה וגלגל העלילה מתחיל לזוז, ובמהירות.

גם בנה של קייט נמצא בתאילנד, כבר הרבה זמן הוא שם וגם הוא לא מתקשר כמעט בכלל. הוא אמנם בפוקט, אבל לנו ברור שהעלילות יצטלבו, וזה אכן קורה מהר מאוד, והשאלה שאותה נצטרך לפתור עד סוף הספר היא איך בדיוק הייתה אותה הצלטבות, ומה קרה שם בגסטהאוז העלוב בבנגקוק.

העלילה מתקדמת בקצב מהיר וכל פעם דרך דמות אחרת, בשיטת הפרקים הקצרים שתמיד משאירים אותך במתח לפרק הבא. האם, הבלש, הכתבת, אחד אחרי השני. גם אלכס עצמה מגיחה מהימים שלפני תחילת העלילה, עד ההגעה לשיא. יש תפניות רבות בעלילה, חלקן הפתיעו אותי, את חלקן ניחשתי. בעיית האמינות צצה בעיקר בשאלה מדוע אלכס לא התקשרה הביתה מוקדם יותר?

הספר עצמו מנסה לענות: מתבגרים תמיד עושים שטויות, ההורים גם ככה כועסים ולא רוצים שיכעסו יותר, אנחנו נצליח לסדר את כל הבלגן, אבל כמות הנורות האדומות הייתה כל כך גדולה, וממילא לא צריך להתקשר, מספיק לשלוח מיקום בווטצאפ (או בפייסטיים).

כך שנראה שהמסר למתבגרים יכול להיות צאו ותקרעו את העולם, אבל בלי שטויות ותמיד אם יש סיבוכים, אל תחכו ותתקשרו, אנחנו ההורים נעזור לכם, גם אם כעסנו, גם אם עשיתם שטויות. אנחנו בשבילכם ואם צריך נעזור לכם להתמודד עם התוצאות. ולהורים המסר הוא זהה, תהיו עם הילדים שלכם. גם אם הם עשו שטויות, גם אם הם הכעיסו אתכם, גם אם הם לא עומדים באיזה ציפיות שדמיינתם מהם.

כמו בספרים אחרים של ברטון, התעלומה לא לגמרי נפתרת. נשארים כמה קצוות לא פתורים, כמה סודות שהתגלו באופן חלקי, ועוד הרבה ענייני משפחה שיש לפתור. סביר שעל חלקם נשמע בספר הבא של ברטון.

החשוד
פיונה ברטון
מאנגלית: אילן פן
פן וידיעות ספרים 2019

מגב הספר

זאת היתה אמורה להיות חופשת החלומות שלהן. אבל משהו השתבש…

כששתי תרמילאיות בנות שמונה-עשרה נעלמות בתאילנד, משפחותיהן חסרות האונים ואכולות הדאגה מוצאות את עצמן תחת אור הזרקורים של התקשורת הבינלאומית. כולם תמהים: מה עשו הבנות סמוך להיעלמותן?

העיתונאית קייט רוברטס עושה תמיד כמיטב יכולתה כדי להיות הראשונה שמפרסמת סיפור, הראשונה שמשיגה בלעדיות, הראשונה לחשוף את האמת – והפעם הזאת אינה שונה. אבל היא אינה מסוגלת שלא לחשוב על בנה, שאותו לא ראתה כבר שנתיים, מאז עזב את הבית ויצא לטייל בעולם. ככל שחקירת התעלומה מתקדמת, כל הנוגעים בדבר יגלו שעל אף המרחק הגדול, הסכנה אורבת הרבה יותר קרוב לבית מכפי שהם מעלים בדעתם…

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *