ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

הטובה שבמרגלות

4 ביולי 2018 גדי איידלהייט

מלחמת העולם השנייה היוותה כר פורה למרגלים. טכנולוגיית האלחוט, מכונות ההצפנה ובעיקר סוכנים וסוכנים כפולים שימשו את כל מי שהיה מעורב במלחמה. בעוד שהסיפורי הריגול וההטעיה האמתיים מופלאים ומרתקים, הרי גם סיפורים מומצאים כמו זה, שאמנם הם ברוח התקופה, אבל רחוקים מלהיות מבוססים על אירועים אמתיים כנטען בגב הספר, מרתקים לא פחות.

נטלי מרסיה עשתה מעשה טיפשי בצעירותה כשפנתה לנציג גרמני וגילתה שאין לה דרך חזרה. איאן קווין, קצין צי חדור מוטיבציה נפגע בקרב על כרתים ומפונה לבית החולים. מעל ראשיהם של השניים מתחוללות מניפולציות ומזימות בינלאומיות, כאשר הפרט הוא רק פיון במלחמה. הגרמנים משוכנעים שנטלי היא אחת הסוכנות המוצלחות ביותר שלהם, והבריטים מפמפמים את נטלי במידע מוטעה דרך איאן, שהופך להיות בעלה.

העניינים הולכים ומסתבכים כאשר נטלי מגוייסת כסוכנת בפני עצמה, לשמחתם של הגרמנים, ונשלחת לצרפת הכבושה, ואיאן בסופו של דבר מתחיל להבין שמשהו, למעשה הרבה משהו, למעשה שהכל לא לגמרי בסדר, וחייו הופכים למערבולת בלתי אפשרית.

לא יכולתי שלא לחשוב על הגירסה המקומית שלנו לנישואי מודיעין מסוג זה (ראו בכתבה הבאה, על סוכני שב”כ שנישאים לצעירות דתיות בישובי יהודה ושומרון), בהחלט לא נעים, ומצד שני איאן כקצין בצבא מחויב להצלחת המשימה גם במחיר האישי הכבד אותו הוא נאלץ לשלם. כדי שלא נרחם על איאן ונטלי יותר מדי, ונישאר בפרופורציות, מגלים השניים את הסבל האמתי שבמלחמה. אנשי מחתרת שבני משפחתם נרצחים, יהודים שחזרו מאושוויץ ובניגוד לספרים רבים אחרים, שמתרכזים במלחמה ומדחיקים את השואה, השואה מוזכרת בצורה משמעותית בספר.

כמו כל אנגלי שלא סובל את הצרפתים גרליס טורח להדגיש כמה עובדות שהצרפתים כבר שנים מנסים לטשטש: כמעט כל הצרפתים היו אדישים לכיבוש הנאצי. הרבה יותר צרפתים שיתפו פעולה ממה שהם מוכנים להודות, והרבה פחות היו במחתרת ממה שהם טוענים. גם האחריות לגירוש יהודי צרפת, גירוש שהוביל להשמדתם, מוטלת על הצרפתים, ובמילותיו של אחד הניצולים : “בכל הזמן הזה עד שעליתי לרכבת מזרחה, לא ראיתי אפילו גרמני אחד. רק שוטרים צרפתיים”.

התייחסות זו לשואה חשובה, בוודאי בספרי מתח שיוצאים בחו”ל ומגיעים לקהל קוראים שייתכן שלא שמעו מעולם על אושוויץ.

אף שהספר בדיוני, יש בו דמויות אמתיות, והבולט שבהם הוא וילהלם קנריס ראש האבווהר, שירות המודיעון הגרמני, שלא היה נאצי, התנגד להיטלר, אמנם לא בצורה מספקת, והוצא להורג חודש לפני נפילת ברלין. השילוב בין בדיון למציאות יכול לבלבל את הקורא והעדפתי להתייחס לספר כולו כבדיוני ולהנות מכשרון הסיפור של גרליס שמצליח לשלב ביניהם במיומנות. בסוף הספר גרליס אכן מבהיר שפרט לרקע הכללי ליבת הסיפור מומצאת.

לסיכום: הספר מותח, משחקי החתול והעכבר נראים ברורים לקורא שמקבל עליהם מידע קצת מראש אבל מתפתלים בתפניות לא צפויות כמה וכמה פעמים. בנוסף, הספר מתרחק מקלישאות ומצליח להגיע לסוף סביר לסיפור למרות התסבוכות המרובות בדרך. מתישהו יעשו מהספר סרט. הוא נועד לכך. זהו ספרו הראשון של גרליס והאחרים (באנגלית) הם המרגל השוויצרי והמרגלים של וינה. האם יש התחלה של ג’ון לה קארה או לן דייטון חדשים?

 

כריכת הספר הטובה שבמרגלות

הטובה שבמרגלות

הטובה שבמרגלות

אלכס גרליס
מאנגלית: ניצה פלד
הוצאת פן וידיעות ספרים

מגב הספר

צרפת, יולי 1944. חודש חלף מאז פלישת בעלות הברית לנורמנדי, ושחרור אירופה יצא לדרך. בפָּה דֶה קאלֶה נעלמת נָטָלי מֶרסיֵה, סוכנת חשאית בריטית צעירה המסייעת למחתרת הצרפתית. בלונדון, מגלה בעלה – אוון קווין, קצין במודיעין הצי המלכותי – את האמת על התפקיד שמילאה נטלי במבצע ההטעיה המתוחכם שהיווה את לב-לבה של פלישת בעלות הברית. הוא מזועזע כשמתברר לו שהאישה שהוא אוהב היא סוכנת נאצית, ואף על פי כן הוא נחוש בדעתו לעלות על עקבותיה ויוצא למצוד עתיר סכנות בצרפת הכבושה. האם יצליח למצוא אותה ולהקדים את הכוחות האפלים שהולכים וסוגרים עליה?

הטובה שבמרגלות מבוסס על אירועים אמיתיים שהתרחשו במלחמת העולם השנייה. זהו סיפור מרתק של תככים בינלאומיים, אהבה, הטעיה וריגול.

One Comment

  • י. ק. ש 21 בינואר 2020 at 11:54

    ספר הנקרא בנשימה עצורה, הוא מצליח לרגש וסופו מטלטל.
    הספר מייצר תמונה אמינה של התקופה. ההתמודדות עם התנהגות הצרפתים במלחמה ראויה לציון. מעטים העזו לומר בצורה כה בהירה את האמת המרה.
    הסיפור הדמיוני מושך וזורם בקצב אמיתי.
    מאוד נהנתי ואני ממליץ בחום לכל קורא

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *