ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

הטוחן המילל תחת כיפת השמים

10 בינואר 2016 גדי איידלהייט

לרוב אני לא מצרף שני ספרים לסקירה אחת אבל שניהם יצאו בארץ פחות או יותר באותו זמן, וגם באותה הוצאה, ואני קראתי את שניהם בסופשבוע אחד. שני ספרים משני קצות אירופה. ממדבריות ספרד ועד לשלג של צפון פינלנד. אחד מלפני שנתיים ואחד מלפני שלושים שנה. אחד עם כריכה כחלחלה והשני עם כריכת אדום אש.

כבר הכריכה האדומה של תחת כיפת השמיים אינה מבשרת טוב. פתיחתו קודרת. דמות בלי שם, ספק ילד, ספק נער, נאלצת לברוח מהכפר. איש לא יעזור לו ומי שרודף אחריו הוא “השוטר” כינוי לבעל השררה והשלטון במחוז, שאינו כפוף לחוק, אלא הוא עצמו החוק. ברצותו ממית וברצונו מחייה. רק רועה עזים זקן ובודד עוזר לילד ואולי גם לו יש היסטוריה כלשהי עם השוטר. מה פשעו החמור של הילד שהוא נאלץ כך לברוח ולמה אף אחד לא יכול לעזור לו? את זאת נגלה לאט לאט עת נזעום על חוסר הצדק. העלילה מתרחשת במדבריות ספרד. האדמה צחיחה, המים והמזון נדירים והקיום האנושי כולו היה מוטל בספק ללא טוב ליבו של אותו רועה. פרט לדימיון לסיפורי בריחה מתקופת השואה, הספר הזכיר לי במיוחד את הספר הראשון בסאגת המגדל האפל של סטיבן קינג, ובעקבותיו גם את הספר השלישי ארצות השממה הלוקח את שמו מהפואמה של ת.ס. אליוט בשם זה.

את ארטו פאסליניה הכרתי מספרו הקודם שתורגם “שנת הארנב”. גם בספרו זה מתוארת בריחה. גונר, הטוחן מגיע לכפר בצפון פינלנד (לאחר שאולי ברח מהדרום?:) וגם בכפר החדש הוא נתקבל בבעיות. למרות שהוא איש כפים ועמל ומצליח לשפץ למופת את טחנת הקמח הישנה, ואפילו מוצא אהבה, גונר אינו משתלב. אנו יודעים מה חטאו, הוא קצת משוגע, לא מתנהג לגמרי נורמלי, לפעמים מילל בקולי קולות, ולפעמים עושה חיקויים אחרים של חיות והוא גם נוח להתעצבן. לצערו הוא מתעצבן ומעצבן דווקא את מוקדי הכוח בכפר ולמרות שבהתחלה עוד רוצים שכניו לעזור לו, בסוף הם מואסים בו ושולחים אותו בהמלצת רופא הכפר לאשפוז בכפייה. ככה זה, לאנשים קשה להתמודד עם אנשים מעט שונים ומעדיפים להרחיקם מהחברה. אבל לנו לא ברור כלל מי המשוגע ומי הנורמלי בסיפור והדבר בולט בדמותו של הופלה, המאושפז בבית המשוגעים למרות שהוא נורמלי לחלוטין. כדי להיות משוגע אתה חייב להתנהג בקביעות באופן שפוי, אמר הופלה, ולנו לא נותר אלא להסכים לאמירה שנראית לקוחה היישר מסיפורי רבי נחמן מברסלב. הטוחן המילל מכיל הרבה יסודות קומיים, ולמרות שנכעס על אנשי הכפר, וגם על גונר שמתעקש להמשיך בהתנהגות נלוזה ולהביא על עצמו את גורלו, נמצא את עצמנו צוחקים מפעם לפעם.

שני הספרים קצרים. תחת כיפת השמים כ-160 עמודים והטוחן המילל 250 עמודים. מעלה נוספת, ההופכת את חווית הקריאה למהירה ומרוכזת.

הטוחן המילל תחת כיפת השמים - כריכות הספרים

הטוחן המילל תחת כיפת השמים

תחת כיפת השמים
חסוס קראסקו
תרגמה מספרדית: טל ניצן
הוצאת עם עובד 2015 (במקור 2013)

הטוחן המילל 
ארטו פאסלינה
תירגם מפינית והוסיף אחרית דבר: רמי סערי
עם עובד 2015 (במקור 1981)

מגב הספר(ים)

תחת כיפת השמים, בחבל ארץ צחיח ומדולדל אי־שם בספרד, ילד מסתתר מפני רודפיו. רק טיפין־טיפין יתגלה לקורא למה ברח ומדוע אינו יכול לצפות לעזרה מאיש, אף לא מאביו ומבני משפחתו. הרחק ממקום יישוב, תחת שמש מצמיתה, אין מי שיעמוד לצדו פרט לרועה עזים זקן הממעט בדיבור אך יודע אנושיות מהי ובקי באמנות ההישרדות בלב השממה.
לאף אחת מן הנפשות הפועלות אין שם, והדבר מצביע על הצביון הארכיטיפי הקמאי כמעט של הסיפור. ועם זאת, אבל מתוך הפירוט הראליסטי הסבלני והמדויק של ההתמודדות עם פגעי הטבע ומשאביו הדלים ועם הרשע האנושי וסוכניו האכזריים עולה סיפור התבגרות הרואי ומפעים לב.
תחת כיפת השמים הוא יצירת הביכורים המפתיעה של חסוס קראסקו, סופר בן הפריפריה הספרדית שקודם לכן לא היה מוכר כלל במרכזים התרבותיים במדריד או בברצלונה. כתיבתו הושוותה לכתיבתם של מיגל דֵליבֶּס הספרדי מצד אחד ושל קורמק מקרת’י האמריקאי מצד שני. הספר עורר התרגשות רבה בספרד, נדפס מחדש יותר מתריסר פעמים ותורגם ללשונות רבות. שבעה עיתונים מרכזיים בספרד, וכן איגוד מוכרי הספרים שם, בחרו בו לספר הטוב לשנת 2013. גם בהולנד היה רב־מכר וזכה לתואר “הספר הטוב של השנה” מטעם רשת הספרים המובילה “פּוֹלָר”. בקרוב עתיד ספרו של קראסקו להפוך לסרט קולנוע.

 

גוּנָר הוּטוּנֶן הוא גבר גבוה ורזה ובעל חוש הומור מוזר. הוא אוהב לחקות חיות, ליילל כמו זאב בלילות, ולפעמים הוא מהיר חמה כילד. אחרי המלחמה הגדולה הוא מתיישב בלפלנד, בכפר רחוק בצפון הנידח, ושם טורח על שיקומה של טחנת קמח נטושה. ידי זהב יש לו, לטוחן החסון, וכל מי שרואה אותו בפעולה מתרשם מאוד. במיוחד מתרשמת ממנו היועצת החקלאית החדשה – סָנֶלְמָה קַיְרָמוֹ הנאווה.אבל העניינים מסתבכים כשהוטונן מסתכסך עם כמה מבעלי השררה בכפר – הרופא, החנווני ומושל המחוז – ואלה, כיד החברה התומכת בהם, מפליאים בו את נקמתם. מה יעשה הטוחן? האם יצליח לחמוק? ומי יאמר את המילה האחרונה?בין נופי בראשית, יערות ונהרות ובין ערי הצפון האפורות מתרחשת עלילתו של הסיפור הטרגי-קומי שלפניכם, ובו שפע של הומור פיני וגם שאלה מהדהדת אחת על החריגוּת ועל הסובלנות.

זהו אחד מספריו הפופולריים ביותר של הסופר הפיני אַרטוֹ פָּאָסילינה, המוכר לקהל הישראלי בזכות ספרו המשעשע שנת הארנב (סל”ע 2004).

 

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *