ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

הטירה היא שלי

28 בינואר 2019 גדי איידלהייט

כבר כשקראתי את הטקסט על הכריכה היה נראה לי שהספר, “הטירה היא שלי” הוא גירסה כלשהי לגאווה ודעה קדומה (גד”ק) של ג’ין אוסטן. בהמשך הסתבר שזה ספר ישן למדי, משנת 1948, כך שמדובר באחת מהיצירות הראשונות שנסמכות על אוסטן, ועוד קצת אחר כך הסבתר שדודי סמית היא זו שכתבה את 101 דלמטים האהוב. כנראה שיש ספרים, שזוכרים יותר אותם מאשר את מי שכתב אותם, וזאת למרות שקראתי את הספר עשרות פעמים בילדותי. בכל אופן, הספר לא מאכזב, קליל וחביב מאוד. הספר אינו גד”ק, אבל האזכורים של אוסטן גלויים, גלויים מאוד או מפורשים וכל מה שצריך להחליט הוא מתי מזכירים את גד”ק, מתי את אמה ומתי ספרים אחרים של אוסטן, או של אחרים, כדוגמת שייקספיר שגם הוא ממבליח פה ושם. אוהבי אוסטן יעשו את זה טוב ממני.

קסנדרה היא נערה בת 17 שחיה בטירה מטה ליפול עם אביה, אשתו השנייה של אביה, שלא מבוגרת ממנה בהרבה, אחותה הגדולה ואחיה הצעיר. המשפחה על סף חרפת רעב. האבא שהיה סופר מצליח לא כותב כבר שנים, אף אחד אחר לא ממש עובד שם, את כל מה שאפשר למכור כבר מכרו מזמן, אפילו רהיטים לשבת אין, ואת שכר הדירה הם כלל לא משלמים.  הנסיך מגיע על סוס לבן, במקרה הזה, שני נסיכים ובמכונית, והשיגעון המשעשע מתחיל. התאהבויות, אכזבות, מריבות, כעסים וקנאות וכל מה שאפשר לצפות מרומן מסוג זה, שלכל אורכו הוא משעשע, מלא הומור ושמחת חיים.

חוץ משלל העניינים הרומנטיים, המטרה העיקרית היא לגרום לאבא לחזור לכתוב, ובשביל לעשות את זה כל האמצעים כשרים, וככל שהם פחות כשרים, כך הם יותר מצחיקים. בסופו של דבר, רוב העניינים באים, פחות או יותר, על מקומם בשלום.

כריכת הספר הטירה היא שלי

הטירה היא שלי

הטירה היא שלי
דודי סמית
מאנגלית: עידית שורר
כתר 2019

מגב הספר

קסנדרה מורטימן חיה עם משפחתה המקסימה והלא מתפקדת בטירה מתפוררת באנגליה. אביה הוא סופר נודע שנקלע למשבר כתיבה, אימהּ החורגת משמשת מודל לציירים, ואחותה מוכנה להינשא לשטן בכבודו ובעצמו, אם יש לו כסף. קסנדרה בת השבע–עשרה כותבת על הכול, לרוב כשהיא ישובה בכיור המטבח. מבחינתה, הטירה היא שלה. עולמם של בני המשפחה משתנה כליל כשלאחוזה הסמוכה עוקרים שני גברים אמריקאים צעירים. קסנדרה, העסוקה בהתבגרות, בהתאהבות ובטבעו של העולם, נקלעת לשלל אירועים שקשורים בניסיונות לגייס כסף, לגרום לאב לכתוב ולאחותה להינשא. סיפורי אהבה מצטלבים, טעויות מגוחכות, הצעות נישואין ונופיה הירוקים של אנגליה נמזגים יחד ליצירת רומן ספוג אהבת אדם, געגוע ואבחנות דקות על האופי האנושי. הטירה היא שלי ראה אור לראשונה ב–1948 ומאז נמכרו ממנו יותר ממיליון עותקים ברחבי העולם. הספר ראה אור לראשונה בעברית בשם ‘רשימות קסנדרה’ ואנו שמחים להביאו מחדש לתודעת הקוראות והקוראים.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *