ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

הטירה של אמי

12 באוגוסט 2012 גדי איידלהייט

הטירה של אימי מתחיל בדיוק באותה נקודה בה הסתיים הספר הקודם: “התהילה של אבי“. מרסל ולילי בעיצומה של חופשת הקיץ, וממשיכים במסעות ציד מדי יום תוך כדי גילוי תגליות חדשות, מעיינות, מעברי הרים סודיים ועוד.

אולם הימים מתקצרים, הסתו מגיע, אפילו גשם כבר יורד ושנת הלימודים, בה על מרסל להצטיין על מנת לקבל מילגה מתקרבת. מרסל הצעיר יודע שהחופש עומד להסתיים אולם דוחה את הקץ ובסוף מחליט להתחבא במערה, לאכול בשר ציד ולשתות מי גשמים עד שנה הבאה.

כדי שהוריו לא ידאגו לו הוא משאיר להם מכתב אולם ברגע המכריע מרסל נסוג ומול פני לילי ההמום הוא מודיע שבלי לעשות אמבטיה כל יום הוא פשוט ימות ולכן למעשה הוא חייב לחזור. אנו, הזוכרים היטב מהספר הקודם, איך מרסל עושה אמבטיה נבוכים כמעט כמוהו מהשקר הגס הזה שאינו האחרון בספר.

המשך הספר מתאר את הרפתקאות המשפחה כאשר הם שבים מפעם לפעם לבקתה ועד להחלטה לבוא לבקתה מדי שבוע. פגישה מקרית נותנת להם אפשרות לקצר את הדרך הארוכה והמפותלת בדרך ישרה, אולם קיצור זה מהווה למעשה חדירה לשטח פרטי והסגת גבול, ואכן הציפיה להיתפ מגשימה את עצמה והתהילה של האב לא עוזרת לו כלל והופכת לבזיון גדול מאד שבקושי רב נחלצים ממנו.

Spoiler

הספר היה יכול להסתיים בנקודה זו ולמעשה סיפורו של מרסל הילד מסתיים. פניול הבוגר מוסיף עוד פרק נוגה ועצוב המתאר איך שנים מעטות לאחר מכן נפטרה אימו ומיד אחריה גם אחיו. גם לילי מת בטרם עת ופניול מסכם את ההוויה האנושית בצורה דומה מאד לקוהלת.

בפרק נוסף, מתקדם פניול 30 שנה קדימה ומתאר איך באקראי רכש את אחד הנכסים הסמוכים ונזכר נוגות באימו

שני הפרקים האחרונים משנים את הטון של הספר, מספר קליל מאד לספר המחדד את ההבחנה בין הילדות לבגרות, או בין החיים התמימים והחיים לאחר אסון.

[collapse]
באופן תמוה, אחרית הדבר בספר, מאת המתרגם, זהה לאחרית הדבר בספר הראשון (ולמעשה מיותרת כליל) אבל הספר מהווה המשך קליל ומצוין לכל מי שאהבו את הספר הראשון

הטירה של אמי

הטירה של אמי

הטירה של אמי
מרסל פניול
תרגום מצרפתית: ניר רצ’קובסקי
ידיעות ספרים
תשע”ב 2012
198 עמודים

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *