ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

היבשת האחרונה שלי

10 בנובמבר 2018 גדי איידלהייט

אנטארקטיה היא המקום אליו נוסעים כאשר נגמרו אתרי התיירות, או נגמרו אתרי המסתור. התיירות ליבשת התפתחה מאוד בשנים האחרונות ואינה נחלתם של הרפתקנים בלבד, אלא בעיקר של אלו שיכולים להשקיע סכום לא קטן (כמה לא קטן? משהו סביב 20,000 דולר פחות או יותר). אבל יש כאלו שדווקא בורחים לשם. בורחים למקומות הלא מאוכלסים. למקומות בהם האנושות בקושי הגיעה. דב וקלר נפגשים במטוס ומנסים לנהל זוגיות ביבשת השביעית, אנטארקטיקה. לפעמים זה יותר פשוט, למשל כאשר הם נשארים שם ביחד כמה חודשים בעונת הקיץ, לפעמים זה יותר מסובך, למשל כאשר קלר נשאר שם גם לחורף הארוך והחשוך ודב חוזרת למרכז ארצות הברית. דב חוקרת כל מיני דברים שקושרים לפינגווינים, ואילו קלר רק רצה לברוח, והתנדב לעבודות תחזוקה בבסיס מחקר באנטארקטיקה. דרכיהם נפגשות שוב בעונת התיירות והפעם באוניות התיירים. שם הם משמשים כמדריכים ותוך כדי כך גם מגיעים לאיים בהם הם חוקרים את אותם ציפורים דרומיות ואת ההשפעות של התיירות והשתנות האקלים עליהן.

הספר הולך קדימה ואחורה בזמן ומוביל לאירוע הבלתי נמנע המוזכר כבר בתחילתו – טביעתה של ספינת תיירים גדולה לחופי אנטארקטיקה. אנו יודעים שדב ניצלה מהאירוע, היא המספרת ובגוף ראשון, וההשוואות לטיטאניק בלתי נמנעות ולמרבה הצער, אפילו מופיעות בספר בפירוש, בתחילתו וגם בסופו. העלילה נעה בין הזמן הקרוב, השבוע שלפני הטביעה ובין שנים רבות אחורה.

הספר מתנהל בשני צירים. בציר הראשון מערכת היחסים החריגה בין דב לקלר, סיפור רומנטי חביב, אך רגיל למדי, על זוג שלא מצליח לממש את הקשר. הציר השני הוא מניפסט, די דידקטי ולפעמים גם מעט מעצבן, על שינויי האקלים והשפעותיו על העולם ועל עולם החי תוך התרכזות בכמה סוגי פינגווינים. למה מעצבן? ולמה הזכרת הטיטאניק היא חיסרון? הרגשתי שהדידקטיות פוגעת בשטף הסיפורי ולדעתי פוגמת במידת מה בספר. ייתכן והיה צריך להבליע את המסרים בצורה מתוחכמת יותר, מובלעת יותר, לתת לקורא להגיע עליהם בעצמו, במקום להרגיש שהוא מקבל שיעור מוסר על התנהגותו הקלוקלת. במקומות מסוימים דב נחרצת ביותר לגבי התיירות ונזקיה ובמקומות אחרים היא דווקא מבינה שאותה תיירות מסייעת למחקר וגם יכולה להביא ליותר מודעות לשימור הטבע, אולם גם אמביוולטניות זו ברורה מדי ונושאת אופי של מינשר.

מה שכן מסייע להנאה מהספר הוא תיאורי הטבע. אמנם חלקם בעייתים למדי מבחינה עובדתית (למה הכוונה בדיוק בחוף הדרומי של אנטארקטיקה? כל החופים שם צפוניים! או בתיאורים של אורך היום והלילה שלא נראים נכונים), ואחרים נראים כלקוחים מתוך ויקיפידה או מאמרים של נשיול גיאוגרפאיק, אבל הם אלו הנותונים לספר את הרקע הדרומי המיוחד שלו, על רקע הקרחונים, הים הקפוא, והאיים עם הפינגויינים, ולמי שאין תקציב להגיע ליעד מופלא זה (אמן בקרוב), התאורים יצטרכו להספיק בינתיים.

 

 

כריכת הספר היבשת האחרונה שלי

היבשת האחרונה שלי

 

היבשת האחרונה שלי
מידג’ ריימונד
מאנגלית: קטיה בנוביץ’
כתר ספרים 2018

מגב הספר

כמו‭ ‬הפינגווינים‭ ‬שהם‭ ‬חוקרים‭ ‬באנטארקטיקה‭, ‬כך‭ ‬גם‭ ‬דֶבּ‭ ‬וקֶלֶר‭ ‬נפגשים‭ ‬פעם‭ ‬בשנה‭ ‬ביבשת‭ ‬הדרומית‭.‬  דב‭ ‬מכירה‭ ‬את‭ ‬היבשת‭ ‬כמו‭ ‬את‭ ‬כף‭ ‬ידה‭, ‬ויודעת‭ ‬בדיוק‭ ‬כיצד‭ ‬לשרוד‭ ‬בה‭. ‬היא‭ ‬לא‭ ‬מרגישה‭ ‬בבית‭ ‬בשום‭ ‬מקום‭ ‬אחר‭, ‬וככל‭ ‬שהיא‭ ‬מתקרבת‭ ‬אל‭ ‬מדבר‭ ‬הקרח‭ ‬כך‭ ‬חוזרת‭ ‬אליה‭ ‬בהדרגה‭ ‬תחושת‭ ‬החיוּת‭. ‬שנים‭ ‬רבות‭ ‬עשתה‭ ‬זאת‭ ‬לבדה‭, ‬ונהנתה‭ ‬מן‭ ‬המרחק‭ ‬מבני‭ ‬אדם‭ ‬אחרים‭.‬  בעוד‭ ‬בני‭ ‬גילה‭ ‬טרחו‭ ‬על‭ ‬הקמת‭ ‬משפחות‭ ‬משלהם‭, ‬דב‭ ‬הסתפקה‭ ‬בתצפיות‭ ‬בהרגלי‭ ‬הזוגיות‭ ‬וההורות‭ ‬של‭ ‬הפינגווינים‭ ‬האנטארקטיים‭. ‬אך‭ ‬מאז‭ ‬שפגשה‭ ‬את‭ ‬קלר‭, ‬שהצטרף‭ ‬אליה‭ ‬לחקר‭ ‬מושבות‭ ‬הפינגווינים‭ ‬המצטמצמות‭ ‬והולכות‭, ‬התחילה‭ ‬דב‭ ‬לקוות‭ ‬שתוכל‭ ‬לשלב‭ ‬גם‭ ‬חיי‭ ‬משפחה‭ ‬ואהבה‭ ‬באורח‭ ‬חייה‭ ‬יוצא‭ ‬הדופן‭, ‬והיא‭ ‬מצפה‭ ‬למפגש‭ ‬השנתי‭ ‬בכיליון‭ ‬עיניים‭. ‬אך‭ ‬אז‭, ‬בבת‭ ‬אחת‭, ‬כל‭ ‬חייה‭ ‬מתהפכים‭. ‬בדרכה‭ ‬לפגוש‭ ‬שוב‭ ‬את‭ ‬קלר‭ ‬נודע‭ ‬לה‭ ‬שהספינה‭ ‬שעליה‭ ‬הוא‭ ‬אמור‭ ‬להימצא‭ ‬התנגשה‭ ‬בקרחון‭ ‬ונתונה‭ ‬בסכנת‭ ‬טביעה‭. ‬  במקום‭ ‬מפגש‭ ‬אוהבים‭ ‬מלא‭ ‬אושר‭, ‬היא‭ ‬נקלעת‭ ‬למשימת‭ ‬הצלה‭ ‬מסוכנת‭ ‬שבה‭ ‬היא‭ ‬עלולה‭ ‬לאבד‭ ‬הכול‭ – ‬את‭ ‬אהובה‭, ‬את‭ ‬עתידה‭ ‬ואפילו‭ ‬את‭ ‬חייה‭. ‬מכאן‭ ‬והלאה‭ ‬אנו‭ ‬מלווים‭ ‬אותה‭ ‬במרדף‭ ‬מותח‭ ‬במיוחד‭ ‬נגד‭ ‬הזמן‭, ‬שבו‭ ‬הקורא‭ ‬עוצר‭ ‬את‭ ‬נשימתו‭ ‬ומחזיק‭ ‬אצבעות‭ ‬להימצאו‭ ‬של‭ ‬קלר‭ ‬בריא‭ ‬ושלם‭, ‬ולשובם‭ ‬של‭ ‬האוהבים‭ ‬זה‭ ‬אל‭ ‬זרועותיו‭ ‬של‭ ‬זה‭.‬  הטבע‭ ‬האנטארקטי‭ ‬המסתורי‭ ‬והייחודי‭ ‬משמש‭ ‬רקע‭ ‬מרתק‭ ‬לסיפור‭ ‬המרגש‭ ‬על‭ ‬חיפוש‭ ‬אהבה‭ ‬כנגד‭ ‬כל‭ ‬הסיכויים‭.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *