ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

היה היה ולא היה

2 באוקטובר 2018 גדי איידלהייט

אשה, חסרת שם בתחילת הספר, מגלה, לא ברור איך בתחילת הספר, שיש לה אחות. אחות למחצה. אותו אב ואם אחרת. איך קורה גילוי כזה ומה השפעתו על חייה, סיפור אורה הכפולה אבל לא בעשור השני של החיים אלא בעשור החמישי והלאה לאחר שנים ארוכות של הרגשה שמשהו חסר.

אותה אשה, סופרת צללים, נאלצת עתה לכתוב את סיפורה: המפגש המתוכנן עם האחות והשפעת הגילוי, עוד טרם המפגש, על חייה. אולם מה היו החיים עד עכשיו? זו שאלת הספר והאשה כותבת וכותבת – את עצמה, אותה, אותך, אותנו. ויש לה עזרים, בעיקר הילדה, שמנסה לגשר על פערי הזמן וההבנה בין מי שהייתה למי שהיא עכשיו ולנסות לגלות מי היא תהיה. וברקע סיפורי הצללים של אחרים, המנסים לפענח עוד את חידת חייה הלא פתורה, שכן כולם קשורים אליה.

הקורא מובל בנבכי הסיפור ומוטלת עליו מלאכה לא פשוטה. הספר אינו לינארי והתנועה תלת מימדית במרחבי המקום והזמן. אנו רגילים לציפיה לעתיד ומסתקרנים מה יקרה במפגש בין האחיות ולאחריו, אולם לא על זה הספר, אלא על העבר, והקורא צריך לשחזר מתוך הדו שיח הפנימי את פיסות המידע במקומות השונים בספר, מרומזות בתחילתו וברורות מעט יותר בסופו, שם כל דמות מקבלת שם ואפילו מעט תיאור תווי פנים, ומתוך שחזור זה לנסות לבנות לו עלילה כלשהי בעלת היגיון. והמפגש? לכאורה שיא הספר? כמו שהכותרת מרמזת, אולי היה, אולי לא היה ואולי גם לא יהיה. מי יודע.

כתיבה בצורה כזו טומנת בתוכה כמה סכנות, הראשונה היא שהקורא לא יהיה מוכן לקחת על עצמו את המאמץ הדרוש בבנייה עצמית של עלילה, והשני הוא בבנייתה של עלילה שונה לחלוטין מכוונת הסופרת. לגבי הראשונה, זה סיכון מחושב והחלטה לא קלה. ייתכן שחלק גדול מהקוראים ירימו ידיים באמצע. לדעתי השד אינו נורא, הספר עוזר במקומות מסוימים, אינו ארוך ואינו מייגע והרגשתי שאני מצליח לבנות לי עלילה כלשהי בסבך הדברים. לגבי הסכנה השנייה, ברור לי שהעלילה שנבנתה אינה העלילה שהסופרת חשבה עליה, אולי בקווים כללים אבל לא במדויק, אולם נראה לי שזו הייתה גם מטרתה, ביצירת מרחב אפשרויות רב שחלקו עמום.

מעבר לסכנות, כתיבה כזו טומנת התוכה גם הזדמנות ליצירה שונה מעט, יצירות שאני מרגיש שהופכות להיות נדירות ומבקררה של הספר הזה לדעתי הסיכון השתלם. נהנתי מהספר. יש ספרים רבים שלא דורשים מהקורא מאומה פרט להתמסרות וכאן נדרש מהקורא יותר, אולם המאמץ אינו בשמים, והתוצאה כדאית, וכל קורא יקבל חוויה אחרת ושונה מהספר.

 

כריכת הספר היה היה ולא היה

היה היה ולא היה

היה היה ולא היה

מיכל קירזנר אפלבוים

פרדס 2018

 

מגב הספר

אישה מגלה, באמצע החיים, שיש לה אחות המתגוררת בארצות הברית — אחות שנולדה בעקבות רומן שניהל אביה מחוץ לנישואים. גילוי זה מוביל למסע חיפושים העובר במחוזות המציאות ובאתרי הדמיון, ומפליג לתהומות העבר יותר מאשר לתמונות מן העתיד. מסע זה, שאינו אלא תנועה של הנפש, מפגיש בין סופים להתחלות, בין מוות לחיים, בין מציאות להמצאה ובין חיי המספרת לחייהם של אחרים.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *