ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

היום הגיעה אלינו י’

30 באפריל 2016 גדי איידלהייט

הספר “היום הגיעה אלינו י'” הוא יומן קצר שניהלה מיפ חרוננדייק שהסתירה את י’ (ביומן היא לא מופיעה בשמה המלא) בתקופה השואה בהולנד. לספר ארבעה חלקים. שתי הקדמות המתארות באופן כללי את המאמצים להסתרת יהודים בהולנד על המורכבות הכרוכה בכך ועל סכנת ההלשנות. מבין מדינות מערב אירופה הולנד היא זו שאוכלוסיית היהודים שלה הושמדה באחוזים הגבוהים ביותר ולמרות הדימוי החיובי הכללי שיש לנו על הולנד, בעיית ההלשנות שם הייתה קשה והרבה מהאוכלוסייה המקומית שיתפו פעולה עם הנאצים (מחקר בנושא זה “בין הלשנה להצלה” מאת העורך המדעי של הספר פנחס בר אפרת, התפרסם גם הוא בהוצאת יד ושם). היומן עצמו הוא החלק השלישי של הספר. התיאורים בו קצרים ואפילו מעט יבשים. הכתיבה שלהם לא הייתה לצורך כתיבת פרוזה, אלא רשימות קצרות מהן יהיה ניתן לשחזר את הקורות מאוחר יותר. חשיבותו היא בעיקר אישית ואולי לצרכי מחקר. בשלב מסוים היומן נקטע, כאשר גם כתיבתו נהפכה למסוכנת מדי. חלקו האחרון הוא אלבומי ומכיל תיעוד מסודר יותר וקריא יותר של הקורות.

טוב עשתה ההוצאה שהכלילה בספר את שתי ההקדמות. כמו הרבה יומנים אחרים, פרט לבודדים, ערכו הוא בעיקר אישי ולבני המשפחה. לו למשל הייתה כותבת חרוננדייק, ואפילו במבט לאחור, על הקשיים העצומים שלה בהסתרת ילדה יהודיה, היה לספר יותר עניין לציבור הרחב, אך לא זה המקרה. אמנם, מפאת חשיבות הנושא, יש ערך גם בתיעוד היומן עצמו, אבל הציבור הרחב ימצא יותר עניין בהקדמות ובחלקו האלבומי של הספר.

 

כריכת הספר "היום הגיעה אלינו י"

היום הגיעה אלינו י

 

היום הגיעה אלינו י’: סיפור הסתרתה והצלתה של ילדה יהודייה בהולנד הכבושה
מאת: מיפּ חרוֹנֶנדַייק

תרגמה מהולנדית: חוה דינר
עריכה מדעית והערות: פנחס בר-אפרת

מגב הספר

מיפּ חרוֹנֶנדַייק ובעלה קוֹס, זוג הולנדים חשוכי ילדים, הסתירו בביתם ילדה יהודייה בת ארבע, יהודית רוס, החל מקיץ 1942, הימים שהחל בהם גירוש היהודים מהולנד, ועד סוף המלחמה מתוך סיכון חייהם וחירותם.
מיפּ חרוֹנֶנדַייק לא הסתפקה בהצלת חייה של הילדה אלא החליטה להציל גם את זיכרונות ילדותה ולשמר אותם בעבור אמהּ של הילדה שהסתתרה במקום אחר. וכך ישבה ורשמה יום-יום, רישומים קצרים וענייניים המגלים עולם ומלואו – געגועיה של ילדה בת ארבע שנותקה במחי יד מהוריה, הקשיים והאושר שבגידולה, הפעילות המחתרתית הנרמזת בין השורות, ובעיקר החששות מפני הלשנה והסגרה, והדאגה הגוברת לנוכח השמועות הקשות והנוראות.
מיפּ מתארת בהרחבה את התלאות שהיו מנת חלקן שלה ושל יהודית אחרי שנתקבל מכתב אנונימי שנאמר בו שידוע שהם מסתירים ילדה יהודייה. מיפּ לא הסכימה שהילדה תימסר למשפחה אחרת ותחווה שוב פרֵדה והיא נטלה את יהודית ונדדה אתה בין קרובים וידידים עד שהצליחו, בעזרתם של אנשי מחתרת, להעניק לה זהות חדשה בשם קלרה לה גראס (La Gras).

כשגברה הסכנה הפסיקה מיפּ את הכתיבה היומיומית. לאחר המלחמה השלימה את סיפור הזיכרונות בצירוף שפע של תצלומים מלווים בהסברים, והכינה ממנו אלבום אותו העניקה ליהודית, לקראת עלייתה ארצה.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *