ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

הילדה

7 בדצמבר 2017 גדי איידלהייט

הילדה הוא ספרה השני של פיונה ברטון ולפחות על פניו (או על כריכתו האחורית) הוא בעל מאפיינים דומים. הספר פותח במהירות, גופת תינוקת נמצאת באתר בנייה, הגופה ישנה, עשרות שנים ואולי יותר, ומציאתם לא מקבלת יותר מדי תשומת לב עד שקייט, העיתונאית הזכורה לטוב מהספר הראשון “האלמנה” (אין קשר בין הספרים ואין צורך לקרוא את הראשון לפני ספר זה), פותחת בחקירה משלה ומצליחה לקושש מעט עובדות אחת לאחת. ההתחלה נראית מבטיחה, אולם למרבה הצער, ההמשך אינו מוצלח.

הדמות הראשית בסיפור הפעם היא קייט, אין בכך ספק, היא הדמות היחידה המניעה את העלילה וכאן נמצאת חולשתו של הספר. חקירה עיתונאית אינה מספקת. לאחר הפתיחה המהירה, העלילה פשוט נעצרת בעוד קייט מראיינת כל מיני שכנים ואנשים אחרים, ושאר הדמויות פחות או יותר חוזרות על עצמן ואומרות את אותו דבר. למעשה, שקלתי לנטוש את הספר בנקודת המבחן הקבועה שלי (חמישית-רבע), אולם החלטתי בכל זאת למשוך, תוך כדי קריאה בדילוגים. רק באמצע הספר, לאחר שלפחות משהו אחד מתברר בוודאות, העלילה תופסת כיוון וקצב, וחציו השני יותר טוב, אולם כבר בשלב זה, קורא ממוצע יבין את פתרון התעלומה, ובכל מקרה יבין זאת הרבה לפני קייט. הבנת פתרון התעלומה אינה בהכרח דבר רע, אבל הספר כמעט ולא עוסק במניעי הפשע, אותם מניעים אפלים בנפש האדם. עיסוק זה מחפה לרוב, ולדעתי אפילו מעניין יותר, מהניסיון להחזיק את הקורא במתח. שאלת הלמה חשובה יותר משאלת המי. אולם שאלת הלמה נדונה בלקוניות בעמודי הספר האחרונים, כאשר לקורא כבר ברור, כי בשל כך שהגיע לעמודים האחרונים, הוא לא יזכה לקבל מענה הולם לשאלה זו.

ואולי זו תוצאה של התחכמות. ברטון בוחרת להביא רק קולות נשיים. פעם בגוף ראשון, פעם בגוף שלישי, גם לאותן דמויות. למה? איזה צורך יש בזה מעבר לשעשוע גרידא? אין בזה צורך ואכן בסוף הספר צץ פרק המסופר מנקודת מבט גברית. המסקנה: אל תקבעו לעצמכם כללים שאתם לא יכולים לעמוד בהם ושאינם משרתים שום מטרה. הדבר משאיר אצלי רושם, שעשוי להיות מוטעה לחלוטין, שבמקום שעורך הספר יעיר על בעיות אלו, חלקה הראשון של העלילה יקוצץ, ולהבדיל, סוף הספר יעובה וייכנס לעומקי הדמויות, דבר שכמובן מצריך הרבה יותר עבודה של ברטון (ושנעשה בספר הקודם), הוחלט לזרז תהליכים, ולקוות שהשורה “מחבר רב המכר…” תעשה את העבודה. בשבילי היא לא עשתה.

 

 

כריכת הספר הילדה

כריכת הספר הילדה

הילדה
פיונה ברטון
מאנגלית: אילן פן
הוצאת פן וידיעות ספרים

 

מגב הספר

כשפיסקה קצרה בעיתון חושפת טרגדיה בת כמה עשורים, רב הקוראים מביטים בה בחטף ומדפדפים הלאה. אבל שלוש נשים שאינן מכירות האחת את השניה, אינן מסוגלות להתעלם מהידיעה הקצרה.

בשביל אישה אחת, זוהי תזכורת לדבר הנורא ביותר שקרה לה.

לאישה אחרת, זאת אזהרה שסודה האפל ביותר עומד לצאת אל האור.

ולשלישית, עיתונאית, זהו הרמז הראשון במרדף אחר גילוי האמת.

קולה של הילדה עומד להשמע.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *