ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

היסטוריה של המדע לצעירים מכל הגילים

10 ביולי 2016 גדי איידלהייט

הסקירה נכתבה על ידי בני יאיר בן 16 לאחר שקרא את הספרים הקודמים בסדרה: היסטוריה של העולם והיסטוריה של הפילוסופיה וחיכה ליציאת הספר הבא בסדרה.

הספר “ההיסטוריה של המדע לצעירים מכל הגילים” עוסק בצורה מקיפה ברוב תחומי המדע העיקריים לאורך ההיסטוריה. הספר כתוב בצורה כרונולוגית ,בתחילת הספר מדובר על בבל, לפני כ 3000 שנה, ובסוף הספר מדובר על סוף המאה העשרים. לפני שקראתי את הספר קראתי את מה שכתוב על ויליאם ביינום, הכותב. קראתי שהוא פרופסור להיסטוריה של הרפואה וחשבתי שאולי הוא ידבר בספר בעיקר על רפואה ולא על תחומים אחרים במדע, כשהתחלתי לקרוא את הספר כבר הייתי בטוח שהוא ידבר על רפואה יותר מדי, בעיקר כי שלושה מתוך ששת הפרקים הראשונים הם על רפואה, אבל בסופו של דבר הספר מאוזן מבחינת הנושאים.

במקרים בהם תגלית מסוימת מתגלית כשגויה או מתפתחת בצורה משמעותית הרבה שנים לאחר גילויה, הכותב מציין זאת כמעין סוג של “ספוילר” – לדוגמא :

“גלנוס, רופא ששיכלל את הרעיונות של המסורות ההיפוקרטית 600 שנים מאוחר יותר קישר את המושגים חם, קר, לח ויבש גם למאכלים מסוימים ולתרופות מסוימות” (עמ’ 37)

“הגורו של גלנוס היה היפוקרטס, שחי יותר מחמש מאות שנים לפניו….” (עמ’ 50)

. כל פעם שהייתי מגיע “לספוילר” כזה הייתי מתוח לקרוא את ההמשך, וכל פעם שקראתי את ההמשך הבנתי יותר טוב איך הגיעו לאותן תגליות חדשות.

הכותב מסביר הרבה מושגים חדשים –  לדוגמא:  חוקי הכבידה והתנועה של ניוטון, יחד עם הניתוח המתמטי של ניוטון לתופעות כמו כוח, תאוצה (שינויי מהירות) והתמדה (הנטייה של גוף להמשיך לנוע בקו ישר). הכותב מסביר אפילו את המושגים הכי בסיסיים בפיזיקה (תאוצה והתמדה) כדי שגם הקורא שלא בקיא באותו נושא יוכל להבין, הרי הספר פונה לצעירים מכל הגילים ולא לאנשים שמבינים במדע. למרות שלפי דעתי הספר מתאים לצעירים, יותר נכון להגיד שהוא מתאים להיות כחשיפה ראשונה לתחומים שונים במדע, כך שגם מבוגרים שלא מבינים בנושאים שהספר מדבר אליהם יוכלו ליהנות מהספר.

בקריאת הספר נהניתי בעיקר מהגיוון בין הנושאים השונים במדע, לפעמים יש כמה פרקים רצופים שמדברים על אותו נושא אבל רוב הספר, כל פרק מדבר על נושא אחר. לפעמים נושאים שונים לגמרי, וככה כל פרק מעניין מחדש.

כריכת הספר היסטוריה של המדע לצעירים

היסטוריה של המדע לצעירים

היסטוריה של המדע לצעירים מכל הגילים
ויליאם ביינום
מאנגלית: יפתח בריל
עריכה מדעית: חיים שמואלי
הוצאת עליית הגג 2016 (במקור 2012)

מגב הספר

מדע הוא יופי של דבר. יש בו הכול: מֶרחבי האינסוף של החלל, יצורים מיקרוסקופיים, מבנה גוף האדם, ההיסטוריה של כדור הארץ, ועוד. במרכז תמיד עמדה אותה השאיפה: להבין את הטבע, ולנסות לאלף אותו. מן הפילוסופים של יוון העתיקה, דרך גלילאו, ניוטון, דרווין, איינשטיין, מגלי מבנה הדנ”א ווֹטסון וקריק, ועד למדענים אשפי המחשב של היום – בני האדם לא הפסיקו לתהות, לבדוק, להתנסות ולחשב. ומה שהם גילו וממשיכים לגלות, הביא את כולנו לראות את עצמנו ואת העולם הסובב אותנו בעיניים חדשות. והפליאה הגדולה נמשכת: איך כל זה קורה?

בספר הזה, אנחנו מזמינים אתכם להרפתקה ההיסטוריה של המדע. במסענו נטוס לכוכבים באמצעות הטלסקופ, ונראה איך השמש יורשת את מקומו של כדור הארץ במרכז היקום. נצלול אל מתחת לקרום האדמה, נלַווה את הופעת הכימיה ואת פיתוח הטבלה המחזורית, ונתוודע להסברים הפיזיקליים לחשמל, לכוח המשיכה, ולמבנה האטום. נפרוס את נפתולי העלילה שהובילה לגילוי הדנ”א ופתחה בפני החוקרים את סודות החיים. בהיסטוריה של המדע לצעירים מכל הגילים נִגלים לנו הסיפורים המרתקים של גיבורי מדע, מפורסמים ומפורסמים-פחות, ואלפי שנות מחקר צועדות בסך. איורים מקסימים וסגנון נעים ונגיש הופכים את הספר לממתק אמיתי, שצעירים ומבוגרים ישמחו לקרוא בו יחדיו.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *