ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

היפראכתיבה – סדנת כתיבה עם גלית דהן קרליבך

9 בדצמבר 2014 גדי איידלהייט

במסגרת הסקירות השונות על סדנאות הכתיבה השונות בארץ, נארח הפעם את הסופרת גלית דהן-קרליבך. ספריה אחותי כלה והגן הנעול (2010) קצה (2013) וספר הפנטזיה לנוער ערפילאה (2013) יצאו בהוצאת זמורה ביתן. בשנה שעברה זכתה גלית בפרס ראש הממשלה לסופרים ויוצרים.

כבר שם הסדנה אתם יכולים לחשוד שגלית מעט היפראקטיבית ואכן בין שאר עיסוקיה גלית היא גם מדריכת טיולים והיא כותבת את טור הטיולים השבועי במגזין דיוקן (מקור ראשון). הטור משלב את תיאור המסלול ביחד עם חוויות אישיות וכתוב בהומור ובחן רב. בכלל ההומור האירוני בולט אצל גלית ואם תכתבו לה מייל תגלו שבחתימה שלה כתוב: “נשלח מה-פטיפון שלי”. אהבתי. גלית גם חובבת אסטרונומיה ולמרות שבטור אחד בעבר “העזה” לכרוך אסטרונומיה ואסטרולוגיה ביחד, נחליק על זה…

והנה השאלון:

ממתי התחלת לעסוק בכתיבה ומה דחף אותך לכך?
העיסוק בכתיבה אצלי תמיד נגע בקריאה. קראתי (ועודי) באופן אובססיבי כל מה שיכולתי להניח עליו את ידי וגם כל מה שאסור היה שאניח עליו את ידי. קשה להבין מה גורם לכתיבת סיפור, אבל פעמים רבות אני מתחילה ממשהו שמרגיז אותי מאוד, או מדמות שנדבקת למוחי ומתחילה לתפוס לה חיים עצמאים משלה.

מתי השתתפת בסדנת כתיבה ומה היו הציפיות שלך ממנה?
השתתפתי בסדנת כתיבה במהלך לימודי תסריטאות וקולנוע ב’מעלה’. אז ניסיתי  את כוחי גם בלימודי תיאטרון ולא ידעתי שלמעשה המקצוע שלי נמצא באותן נעלי בית נוחות ומרופטות. באותה תקופה שאפתי לנעלי העקב של התיאטרון והקולנוע-כך שציפיתי בעיקר להיות בימאית או מחזאית- אבל לבסוף חזרתי אל נעלי הבית הנוחות שלי. בנוסף, גיליתי שאינני מסוגלת לעבוד בצוותים, עניין מקובל ושכיח בתסריטאות ובימוי. הבדידות הכרוכה בעבודת הסופר נוחה וטובה לי.

כיצד ההשתתפות בסדנה פיתחה ושיפרה את הכתיבה שלך?
מה ששיפר מאוד את הכתיבה שלי היה לשמוע משובים מהתלמידים והמורה, וכן לקרוא את הטקסטים שלהם כדי ללמוד על דרך החיוב ופעמים רבות על דרך השלילה. התרגילים והטכניקות שניתנו שיפרו מיומנויות, אבל הדבר היחיד שבאמת חיזק את התשוקה שלי לקרוא היה התמקדות בספרים טובים וקלאסיים וקריאה אינסופית בהם.

מה יהיה המיוחד בסדנה שתעבירי ולמי כדאי להשתתף בה?
המיוחד הוא שהסדנה תהיה מעין גירוי לעצבי הכתיבה, שכל אחד יוכל להביא משלו-הן מטקסטים שכתב במיוחד לתרגילים והן כטקסטים שהביא מתוך יצירות שלו- ובעצם לשפר את מרכיבי הסיפור. ולכן כל מי שספרים וכתיבה מעניינים אותו מוזמן ליטול חלק, אך גם אנשים קוראים שאינם כתבו, מכיוון שאפשר ללמוד בתהליך הקריאה רבות כיצד לפרק טקסט ולבדוק מה מניע אותו.

האם את כבר עובדת על הספר הבא ויכולה לספר לנו משהו עליו?
שמעתי פעם דימוי נפלא (לצערי לא זוכרת ממי ולכן לא יכולה להביא בשם האומר) שתהליך כתיבה מתבצע בתוך חדר חושך. אני נמצאת בשלב שבו חשיפת חומרים לאור תביא לשריפתם, אז לא נרחיב בעניין. אציין שספר הנוער השני בטרילוגיית ערפילאה יצא בשבוע הספר.

למעונינים הנה פרטי הסדנה אותה תעביר גלית בירושלים ואם אתם רוצים לשמוע ולראות אותה, הנה קישור לכמה הרצאות/שיחות ביוטיוב.

סדנת כתיבה - גלית דהן קרליבך - הסדנה כוללת עשרה מפגשים בני שעתיים. הסדנא בירושלים. לפרטים galitdcarlibach@gmail.com 052-6323513

סדנת כתיבה – גלית דהן קרליבך

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *