ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

הלוחמים פשטו עם שחר

16 באוקטובר 2015 גדי איידלהייט

ספרם של מיכאל בר זוהר ונסים משעל מרכז עשרות מבצעים/קרבות של צה”ל מקום המדינה ועד מבצע צוק איתן. נתחיל דווקא מהכריכה האחורית, המבטיחה “גילויים חדשים על המבצעים המיוחדים”. אולי יש כמה כאלו פה ושם אבל בכל מה שאני קראתי לא נתקלתי באיזה פרט חדש משמעותי, מעבר לאנקדוטות. המבצעים שנבחרו מוכרים היטב לציבור: דרך בורמה, הצניחה במיתלה, שחרור ירושלים, אנטבה ולמעשה נהפכו זה מזמן לחלק מהאתוס הישראלי וכל אחד מהם זכה לספרים בפני עצמו. בניגוד לספרם הקודם שעסק בפרשיות ובמבצעים של המוסד, פרשיות שאמנם הצנזורה אישרה לפרסום ומעטה הסודיות ירד מהן, אבל עדיין הן לא היו מוכרות כל כך לציבור הרחב, רוב קוראי ספר זה ירגישו שכמות המידע החדש שהם מקבלים אינה גבוהה. בכל זאת קשה מאד לחדש בדברים שכבר נכתב עליהם כל כך הרבה.

ובכל זאת צריך לחדש משהו והדרך בה בחרו משעל ובר זוהר היא להביא בסוף כל פרק עדות קצרה של מישהו שהיה שם ואם מדובר באנשים שאינם עמנו, עדות מתוך ספריהם. וכך אנו מוצאים בספר את דבריהם של יצחק נבון (דרך בורמה), בנימים נתניהו (סבנה), אנטבה (תמיר פרדו ושמעון פרס שהכנסתו לנראית מאולצת מעט) ועוד רבים וטובים. העדויות נותנות היבט אישי לספר ומעבר לתיאור בלבד מעבירות את נקודת המבט של מישהו שהיה שם.

להערכתי הספר עשוי להצליח בתרגום לשפות זרות ולקהל יעד שפחות מכיר את הסיפורים. גם קהל צעיר, אפילו בני נוער מגיל 12, ימצאו בספר עניין רב וביכולת לקבל בצורה מרוכזת ותמציתית מידע על פעולותיו של צה”ל לאורך השנים. בקישור לדף הספר תוכלו להתרשם מפרק לדוגמה העוסק במבצע עופרת יצוקה.

הלוחמים פשטו עם שחר - כריכת הספר

הלוחמים פשטו עם שחר

הלוחמים פשטו עם שחר
צה”ל – המבצעים המיוחדים
מיכאל בר-זהר ונסים משעל
ידיעות ספרים 2015

מגב הספר

– “השוטרת שקיבלה את שיחת הטלפון בליל 12 ביוני 2014 התעלמה ממנה בסוברה שמדובר במתיחה. רק מאוחר יותר התברר שאמנם שלושה נערים, תלמידים בישיבות בגוש עציון, נעלמו, שעה שניסו לתפוס טרמפ בדרכם הביתה.” מכאן היתה הדרך ל”צוק איתן” קצרה.

–  “כשהגיע המסר — ‘עוד שלושים שניות ברחוב אל–מוכתר’ – ישב מפקד חיל האוויר, אמיר אשל, דרוך ומוכן בעמדתו בבור שבקריה, וב–15:55 נתן את הפקודה: ‘תהרגו את הבן…!'” מותו של אחמד ג’עברי, רמטכ”ל החמאס, פתח את מבצע “עמוד ענן” (2012)

–  “המאבטחים של ראשי ספטמבר השחור חשדו בשתי בחורות שעמדו על המדרכה. אחד המאבטחים התקרב אליהן. לפתע שלפו השתיים תת–מקלעים זעירים ופתחו באש לעברו. ‘שתי הבחורות’ היו מפקד סיירת מטכ”ל, אהוד ברק, בשמלה שחורה הדוקה וחזייה מלאה רימונים, ועמירם לוין, לימים אלוף בצה”ל.” (1973)

–  “אבו ג’יהאד החל כותב איגרת לראשי האינתיפאדה בארץ. רעש עמום מבחוץ הקפיץ אותו והוא נטל את אקדחו ופנה לדלת. לפניו עמדו אנשים עם מסיכות ונשק שלוף.” (1988)

–  “בשעה 4:00 הגיחו חיילי השייטת מהים ומהאוויר אל הסיפון של ‘קארין איי’. הם הפתיעו את אנשי הצוות ולא ירו אף לא כדור אחד. במחסנים הקדמיים גילו 64 טון של נשק שנועד למחבלים בעזה.” (2002)

הלוחמים פשטו עם שחר נושא  בתוכו  את  מורשת  הגבורה,  ההתנדבות  ומוסר  הלחימה  של צה”ל ומתאר כ–30 מבצעים מיוחדים מאז הקמת המדינה ועד ימינו. ספר זה בא בעקבות רב המכר המוסד – המבצעים הגדולים מאת מיכאל בר–זהר ונסים משעל.

פרופ’ מיכאל בר–זהר, ח”כ לשעבר, נחשב לאחד מגדולי מומחי הריגול בישראל. חיבר ספרים רבים בנושאי ביטחון והיסטוריה פוליטית, בהם הביוגרפיות של דוד בן–גוריון ושמעון פרס, הממונה (על איסר הראל ושירותי הביטחון], נקמת מינכן [עם איתן הבר] והמזימה [המרגל היהודי של היטלר], ואת הרומנים מרגל בחורף, אחים, בגידה, באשמת רצח ועוד. ספרו אניגמה אף הוסרט בהוליווד וזכה להצלחה רבה.

נסים משעל הוא חתן פרס סוקולוב לתקשורת לשנת 2006. משעל היה מנכ”ל הטלוויזיה  הישראלית וראש מִנהלת ההקמה של ערוץ 2. בטלוויזיה מילא שורה של תפקידים עיתונאיים בכירים. כמו כן ערך והנחה תוכניות אקטואליה ובהן: “מוקד”, “פופוליטיקה”, “שיחת ועידה” ו”משעל חם”. ספריו הקודמים: ואלה שנות – 50 לישראל, ואלה תולדות – 2000 שנות יהדות וישראל – 60.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *